Z ŻYCIA SZKOŁY 2011/201229 CZERWCA 2012

Zakończenie roku szkolnego

Dzisiaj uroczystą akademią zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012. Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów, nauczyciele oraz cała uczniowska brać było świadkami jak wielu spośród nich odebrało świadectwa z paskiem oraz inne nagrody. Przekazano również Sztandar nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu.
Dzień wcześniej szóstoklasiści zaś pożegnali się z nami piosenką a następnie klasy 5 i 6 doskonale bawiły się na dyskotece. Do zobaczenia we wrześniu!


22 CZERWCA 2012

Mała Scena Świetlicy

21 czerwca 2012r. ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów ze świetlicy szkolnej wystawiła dla swoich rodziców przedstawienie pt. "Brzydkie Kaczątko". Inscenizacja baśni przygotowana w ramach pracy Teatru Małej Sceny Świetlicy stanowiła rodzaj upominku dla najdroższych dzieciom osób. Spotkanie stało się okazją do wspólnego spędzenia miłych chwil, a przede wszystkim złożenia rodzicom podziękowania za całoroczną pomoc i dobre słowa.
Mali aktorzy wzorowo wcielili się w wybrane postacie z utworu Hansa Chrystiana Andersena czego dowodem były gromkie brawa jakie otrzymali po występie. Gra aktorów, barwne stroje, scenografia oraz muzyka towarzysząca inscenizacji na pewno na długo pozostaną w pamięci licznie zgromadzonych w sali gimnastycznej gości. Po przedstawieniu uczniowie wręczyli rodzicom wykonane upominki. Na koniec zaś kierownik świetlicy zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek.


21 CZERWCA 2012

Wycieczka do wioski indiańskiej w Szczyrzycu

Na zakończenie roku szkolnego oddział przedszkolny O a oraz klasa 1b odbyły autokarową wycieczkę do wioski indiańskiej, usytuowanej w starym beskidzkim sadzie, pośród malowniczych plenerów i ekologicznie czystych terenów Beskidu Wyspowego. Podziwialiśmy naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, zdolny pomieścić nawet 50 osób, szałas pary (indiańską saunę), warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry… i wiele, wiele inny rzeczy. Mogliśmy postrzelać z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy, uczestniczyliśmy w warsztatów muzycznych i rękodzielniczych oraz w oryginalnych grach i zabawach: Jaszczurki,Kręciołki,Bieg Apacki, Równoważnia Szoszonów.


20 CZERWCA 2012

Dzień Matki i Ojca

Dnia 19 czerwca 2012r. w oddziale przedszkolnym Oa odbył się Dzień Matki i Ojca. Przybyli goście – mamusie i tatusiowie mieli okazję zobaczyć niezwykły i bardzo wzruszający montaż słowno-muzyczny przygotowany specjalnie dla nich. Były wiersze, piosenki, scenki dramowe oraz tańce. Dużą radość sprawiły rodzicom drobne upominki wręczone przez dzieci. Wspólny poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.


18 CZERWCA 2012

Wizyta w Turcji (Mersin) w ramach programu Comenius

W dniach 14-18.05.2012 r. delegacja z naszej szkoły w osobach: Michała Bednarskiego, Doroty Grabias i Małgorzaty Luli udała się w ramach projektu COMENIUS do Turcji. Po długiej i wyczerpującej podróży 13 maja dotarliśmy do Mersin- naszego celu. Po serdecznym przywitaniu przez gospodarzy- koordynatorkę projektu Saynur Ózkan i dyrektora szkoły Mohammeda Nazima udaliśmy się do hotelu, aby odpocząć po 25 godzinach podróży. Po południu ruszyliśmy na indywidualne zwiedzanie Mersinu. To duże i nowoczesne miasto, prężnie rozwijające się. Najładniej jest na wybrzeżu, gdzie piękne bulwary są miejscem odpoczynku, sportu i rekreacji. 15 maja wraz z przedstawicielami projektu z Hiszpanii, Włoch, Bułgarii i Łotwy udaliśmy się na oficjalne spotkanie w Primary School „Toroslar 19 Mayis”. Gospodarze byli niezwykle serdeczni, a dzieci otwarte i żywiołowe. Na dziedzińcu szkolnym mogliśmy obejrzeć taniec regionalny w wykonaniu tureckich dzieci w przepięknych strojach. Po spotkaniu z gronem pedagogicznym i przedstawicielami samorządu – nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach pokazowych przygotowanych przez tureckich pedagogów. Na oficjalnym spotkaniu z dyrektorem szkoły wymieniliśmy nasze spostrzeżenia na temat realizacji projektu, a także przedstawiliśmy dotychczasowe działania. Następnie obejrzeliśmy ciekawy program artystyczny w wykonaniu dzieci ze szkoły w Mersin. Ukłonem w stronę zagranicznych gości były tradycyjne pieśni: włoskie, hiszpańskie, bułgarskie, łotewskie, a nawet polski wytańczony i wyśpiewany krakowiak.
Rodzice i nauczyciele przygotowali regionalny lunch, podczas którego serwowano regionalne potrawy: bórek- placek z różnym nadzieniem, zupę rybną - buslama, turecką pizzę z tradycyjnymi dodatkami, takimi jak ser, zioła, szpinak i koźlina. Na deser mogliśmy skosztować sutlac- pudding ryżowy zapiekany z cukrem, baklawę i kandyzowane owoce.
Najbardziej popularnym i najczęściej serwowanym napojem w Turcji jest mocna czarna herbata podawana w tradycyjnych zaokrąglonych szklaneczkach. Po posiłku udaliśmy się na spotkanie z Burmistrzem Mersin, który opowiedział nam o historii miasta i planach na przyszłość. Potem wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Zobaczyliśmy m.in., niewielkie muzeum, w którym znajdują się znaleziska archeologiczne z okresu hetyckiego, hellenistycznego i rzymskiego oraz ekspozycję etnograficzną, tj . regionalne stroje, naczynia codziennego użytku, a także biżuterię i broń. Zwiedziliśmy również Dom Ataturka, w którym dwa tygodnie przebywał wraz z żoną Kemal Ataturk- Ojciec Narodu.
Nastepnego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Hatay, gdzie w Muzeum Archeologicznym zgromadzono bogatą kolekcję mozaik rzymskich z II i III wieku- są one bardzo dobrze zachowane, ich tematem są sceny mitologiczne. Nie lada atrakcją było dla nas zwiedzenie Groty św. Piotra, w której wg legendy znajdował się pierwszy kościół chrześcijański. W drodze powrotnej mogliśmy zakupić pamiątki na Uzun Bazaar. 17 maja- ostatniego dnia pobytu udaliśmy się w krótką podróż do Tarsu, którego historia sięga 3 tys. lat p.n.e. Według legendy jej założycielem był Set- syn biblijnego Adama. To jedno z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkanych miast świata. I właśnie w Tarsie można poczuć powiew historii. Tutaj urodził się święty Paweł, a Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza. W miejscu, gdzie stał rodzinny dom apostoła, można obejrzeć studnię św. Pawła , której woda ma (podobno) uzdrowicielską moc. I my mogliśmy skosztować wprost ze źródła... Potem przeszliśmy przez Bramę Kleopatry. Szczególnie urzekły nas uliczki starego Tarsu, na których jeszcze dzisiaj można dostrzec urok dawnych czasów. Na małym, ale uroczym Kasiksi Bazaar zakupiliśmy pamiątki- wyroby rękodzielnicze. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na plażę w Erdemli, gdzie mieszczą się dwa zamki: Korykos z XIII wieku oraz zbudowany na wyspie bliźniaczy zamek Kiz Kolesi (Zamek Panny), w którym wg legendy król Korykos więził córkę, aby nie spełniła się straszna przepowiednia śmierci księżniczki.
To był bardzo ekscytujący i bogaty w doświadczenia pobyt. Mogliśmy z bliska poznać kulturę i historię regionu. Poczuć klimat orientalnej tradycji, doświadczyć tureckiej gościnności i otwartości, a przede wszystkim nawiązać kontakty z partnerami projektu. Dzięki tej różnorodności kultur i zwyczajów dostrzegliśmy sens Comeniusa. A turecka odyseja na długo zostanie w naszej pamięci.


18 CZERWCA 2012

Wycieczka do Zakopanego klas IVa i Vc

Dnia 12.06.2012 r. mój budzik zadzwonił o wiele wcześniej. Mój brat jeszcze smacznie spał (i kto się dziwi…). O 7.15 wyjechaliśmy do Zakopanego, specjalnie dla nas je odkopali. Podróż trwała 2,5 godziny. W Zakopanem zaparkowaliśmy na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego , do którego się udaliśmy po uiszczeniu stosownych opłat. Przy wejściu widniał napis: „Uwaga na misie”. Wszyscy się śmiali, gdyż na następnej tablicy było napisane: „Bez zębów też się liczą”. Doliną Kościeliską wędrowaliśmy trzy godziny, a wszyscy mówili, że ta pogoda, na którą trafiliśmy, nie sprzyjała nam. Lało. Na Hali Ornak odpoczęliśmy, zjedliśmy małe conieco i pobawiliśmy się wężami, których imiona były głównie: „Lewandowski”, albo „Błaszczykowski”. Droga na dół trwała o dziwo także trzy godziny. Po ukończeniu wycieczki był czas na pamiątki. Większość dzieci kupiła strzelające diabełki. Powrót do Bochni przebiegał bez zakłóceń. Gdy dojechaliśmy, wszyscy się rozeszli, jedni w prawo drudzy w lewo, a reszta za nimi. I zapamiętali tę wycieczkę jako może nie najlepszą w życiu, ale na pewno najbardziej mokrą.

Autor tekstu: Kamil de Lorme, klasa IVa


18 CZERWCA 2012

Klasowa wyprawa w Gorce

12-13.05.2012 r. udaliśmy się (klasa V a) na wycieczkę w góry. Wcześnie rano wyjechaliśmy z Bochni. Po drodze słuchaliśmy przewodnika, dzięki któremu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o naszym regionie. W autobusie dużo śpiewaliśmy, głównie piosenki zagrzewające Polaków do walki, gdyż jesteśmy zagorzałymi kibicami polskiej reprezentacji na EURO. Nie zabrakło również piosenek typowo turystycznych, których nauczyła nas p. Nowak (może być z nas dumna!). Gdy dotarliśmy na miejsce, załatwiliśmy „sprawy” związane z toaletą i przy dobrej pogodzie wyruszyliśmy na Turbacz. Na początku dość łatwo pokonywaliśmy drogę, ale kiedy doszliśmy do stromego podejścia było…ciężko. Jednak daliśmy radę! Po drodze zagadnęliśmy przewodnika o zakup pamiątek, usłyszeliśmy, że na szlaku możemy zabrać szyszkę albo kozie bobki…Oglądaliśmy piękne widoki, aż dotarliśmy do schroniska na Turbaczu, tam posililiśmy się, wpisaliśmy się do kroniki i ruszyliśmy w drogę powrotną. W czasie schodzenia zastał nas ulewny deszcz (nie pomogły peleryny i kurtki przeciwdeszczowe) mokrzy byliśmy wszyscy. Cudem udało się nam zejść ze stromego urwiska i w dobrych nastrojach dotarliśmy do naszego schroniska w Ochotnicy. Bardzo nam się w nim podobało. Zrobiliśmy sobie gorące kubki, a potem ruszyliśmy na podbój „Orlika”. Następnie poszliśmy na ognisko, upiekliśmy kiełbaski i zjedliśmy je ze smakiem. W schronisku oglądaliśmy mecz polskiej reprezentacji piłki nożnej- dopingując „naszym” gorąco, jednak po dłuższej chwili poszliśmy do pokoi na „piżama party”, w którym pałaszowaliśmy zapasy przywiezione z domu. Następnego dnia ruszyliśmy do Szczawnicy, wędrując szlakiem wzdłuż Dunajca, doszliśmy do granicy ze Słowacją i ...wróciliśmy do kraju ;) Zwiedziliśmy Muzeum Pienińskie, a w Szczawnicy zakupiliśmy sobie pamiątki i zjedliśmy pyszne lody (naprawdę były pycha!). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald, na który nie ukrywam, czekaliśmy z utęsknieniem. Po drodze oglądaliśmy ziemię sądecką i słuchaliśmy opowieści przewodnika, aż nadeszła chwila, kiedy wycieczka dobiegła końca☹ Wszyscy chcielibyśmy zostać w Ochotnicy na dłużej…może za rok…

Autorka tekstu: Marlena Bachula kl. Va


17 CZERWCA 2012

Sprawozdanie z pierwszego etapu projektu „Powiedz mi o swojej kulturze a ja opowiem Ci o swojej” programu Comenius

Od początku roku szkolnego 2011/2012 z zapałem realizujemy zadania określone w projekcie. Pierwszym zadaniem było zaprojektowanie naszej polskiej wersji logo projektu. Następnie rozpoczęliśmy pracę nad strojami regionalnymi. Zdjęcia strojów ludowych krajów partnerskich, po nadesłaniu przez koordynatorów zostały zamieszczone na stronie projektu.
W oparciu o zdjęcia uczniowie klas 4a, 5a, 5b, 5c oraz 6b narysowali lub namalowali stroje, dbając o detale. Uczennica Sara Majcher (kl. 6b) założyła blog do korespondencji z uczniami tureckimi. Uczniowie piszą o sobie, swoich zainteresowaniach, oraz zamieszczają efekty swojej pracy w formie filmików i zdjęć. Powstał kalendarz w oparciu o rysunki uczniów, wystawa szkolna, prezentacje multimedialne o naszych strojach i tańcach regionalnych a także o technikach ich wytwarzania. Wyjechaliśmy do Bułgarii, Łotwy i Turcji podczas tych spotkań mieliśmy okazję wiele się nauczyć o tradycjach bułgarskich, łotewskich, hiszpańskich, włoskich oraz tureckich. Uczniowie biorący udział w wyprawach uczestniczyli w zajęciach szkolnych oraz nawiązali znajomości, które są podtrzymywane do dzisiaj. Po powrocie z Bułgarii uczniowie napisali pełne humoru sprawozdania, które można przeczytać tutaj. Projekt jest oparty głównie o techniki multimedialne, uczniowie komunikują się między sobą oraz z koordynatorem projektu nie tylko na terenie szkoły, ale też mailowo oraz przy użyciu portalu społecznościowego Facebook oraz blogu. Powstały plakaty wykonane przez J. Bankiewicza (5c), W. Dzięgielewską (5c), S. Majcher (6b), K. Tynkę (6b), K. Gnutek (6b) oraz A. Poradowską (5a), które umieszczone zostały w kąciku Comeniusa. Następnym zadaniem któremu z powodzeniem sprostali nasi uczniowie było (po zaznajomieniu się z rzemiosłem krajów partnerskich), przygotowanie gazetki. Również i tym razem przy użyciu naszej strony uczniowie mogli w oparciu o zamieszczone tam zdjęcia narysować przedmioty wytwarzane w krajach partnerskich. Przeprowadzone zostały warsztaty ozdabiania bombek świątecznych w których brali udział uczniowie klasy 4a oraz warsztaty ozdabiania toreb płóciennych. Uczniowie wzięli również w ramach projektu udział w konkursie ogólnopolskim "Pamiątka FolkNowa", projektując przedmioty użytku codziennego, które ozdabiali elementami regionalnymi. Następnym wyzwaniem było wytwarzanie biżuterii regionalnej i tutaj z pomocą pośpieszyła p. Lidia Kaczmarek, która wraz z uczniami klasy 5b wyczarowała przepiękne naszyjniki oraz bransoletki. Uczennica 6b W. Kocyk przygotowała prezentację o polskiej biżuterii (wszystkie prezentacje zamieszczone są na stronie projektu). Realizacja następnego przedsięwzięcia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, zaangażowało się w jego wykonanie prawie czterdzieścioro uczniów klas 5-tych i 6b. Po omówieniu przez koordynatora tradycyjnych potraw polskich, podaniu słownictwa, zasad gramatycznych oraz wytłumaczeniu zjawiska plagiatu, powstała nasza własna KSIĄŻKA KUCHARSKA w języku angielskim licząca podnad 60-stron. Uczniowie pisali przepisy w języku polskim, tłumaczyli na język angielski oraz elektronicznie przesyłali do koordynatora projektu wraz ze zdjęciem potrawy. Wykazali się nie tylko umiejętnościami lingwistycznymi ale również informatycznymi. Powstało portfolio napisane przez F. Synowca oraz S. Majcher, która również zaprojektowała logo restauracji ze zdrową żywnością. Nie zabrakło wystawy złożonej z nadesłanych przez naszych łotewskich, bułgarskich, tureckich, hiszpańskich oraz włoskich przyjaciół potraw. M. Ostrowski (6a), K. Tynka (6b) oraz S. Majcher (6b) przygotowali prezentacje na temat zdrowego żywienia a koordynator projektu przygotowała prezentację o polskich potrawach (wszystkie prezentacje zamieszczone są na stronie projektu). Uczniowie klas: 0a pod opieką A. Wilczyńskiej-Wełny, 1a pod opieką p. M. Słowiak, 1b pod opieką B. Dylowicz, 2b pod opieką p. E. Pawlińskiej, 3a pod opieką p. D. Grabias oraz 5a pod opieką p. M. Luli zaangażowali się w przygotowanie plakatów przedstawiających potrawy krajów partnerskich (po przetłumaczeniu na język polski potraw nadesłanych przez partnerów projektu przez koordynatora projektu). Klasy 1a pod opieką p. M. Słowiak oraz 3a pod opieką p. D. Grabias przygotowały potrawy krajów partnerskich bułgarską sałatkę szopską oraz włoską pizzę. Filmiki z przygotowania tych potraw można obejrzeć tutaj. Powstały plakaty przedstawiające geografię i historię naszego regionu, prezentacja oraz filmik (strona projektu). Narysowane przeze mnie logo oraz wymyślony slogan "Our cultural melting pot", zostały wybrane przez partnerów logo oraz sloganem projektu. Podczas pracy nad projektem uczniowie nie tylko poprawiają swoje sprawności językowe ale również informatyczne, plastyczne i manualne, uczą się geografii, historii a przede wszystkim pracy w grupie, obowiązkowości, solidności, samodzielnej pracy w oparciu o ustalone z koordynatorem terminy. Znają zasadę "jeśli się czegoś podejmuję to doprowadzam to do końca, jeśli nie jestem w stanie z różnych przyczyn sprostać zadaniu - informuję o tym koordynatora". Za największy sukces projektu uważam zaangażowanie się w jego realizację ogromnej rzeszy uczniów, na których ZAWSZE mogę liczyć i którym BARDZO DZIĘKUJĘ! Dziękuję również Paniom Dyrektor wszystkim wymienionym wyżej nauczycielom, Pani Marysi, Panu Tadkowi oraz niezawodnym rodzicom.

Katarzyna Spisak


15 CZERWCA 2012

Oxford Plus

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie lokaty w olimpiadzie wiedzy Oxford Plus, który odbył się 20 kwietnia 2012 roku w szkołach całej Polski. Uczniowie rozwiązywali test, w którym sprawdzana była ich wiedza w zakresie leksyki i struktur gramatycznych języka angielskiego. Laureatami konkursu są wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Przypominamy, że w edycji jesiennej laureatami olimpiady zostało w tym roku szkolnym siedemnastu uczniów naszej szkoły, a oto wyniki edycji wiosennej:

Klasy trzecie:
Laureat I stopnia - Maria Ostrowska kl. 3b
Laureat II stopnia - Jakub Cisło kl. 3a
Laureat IV stopnia – Aleksandra Podsiadło kl. 3b
Laureat IV stopnia - Julia Jeziorek kl. 3b
Laureat V stopnia – Damian Mucha kl. 3b

Klasy czwarte:
Laureat I stopnia – Mateusz Chwistek kl. 4a
Laureat I stopnia – Mikołaj Ruchałowski kl. 4a
Laureat IV stopnia – Joanna Gawor kl. 4b

Klasy piąte:
Laureat III stopnia - Katarzyna Tomczyk kl. 5b
Laureat III stopnia -Monika Kowalczyk kl. 5a
Laureat III stopnia – Jakub Janas kl. 5c
Laureat IV stopnia – Konrad Kaczmarczyk kl. 5c
Laureat IV stopnia – Marlena Bachula kl. 5a
Laureat V stopnia - Filip Synowiec kl. 5c

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkę "Tajemnice Starożytnych Cywilizacji" wraz z płytą DVD. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną XX edycję konkursu. Patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.


06 CZERWCA 2012

Świetlicowe ognisko

4 czerwca 2012r. uczniowie klas I–III, którzy uczęszczają po lekcjach do świetlicy szkolnej pod opieką wychowawców spędzili popołudnie w gospodarstwie agroturystycznym "Broszkiewiczówka przy Lesie" w Olchawie. Na świeżym powietrzu dzieci bawiły się w różnorodne zabawy, huśtały na huśtawkach, wirowały na karuzeli, grały w piłkę bądź odpoczywały w hamakach. Uwagę, zwłaszcza najmłodszych, uczestników wyjazdu przyciągnęły zwierzęta hodowane w gospodarstwie. Na łasuchów zaś czekały najpierw owocowe soczki i pączki, później pyszne kiełbaski, które pozwoliły zregenerować siły po tak aktywnie spędzanym czasie. Był to dla wszystkich dzień pełen niezapomnianych wrażeń.


24 MAJA 2012

Wycieczka dzieci komunijnych

22 maja 2012r. dzieci z klasy IIa i IIb wraz z księdzem, rodzicami i wychowawczyniami uczestniczyły w pielgrzymce dziękczynnej za Pierwszą Komunię Świętą. Uroczystą mszą, w białych strojach, rozpoczęły wycieczkę od Kalwarii Zebrzydowskiej. Potem udały się do Wadowic gdzie zobaczyły dom rodzinny Karola Wojtyły oraz jego parafialny kościół. Największą atrakcją był Park Miniatur w Inwałdzie. Jest to jedyne miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. Wszyscy z wielką radością wspominają tą wycieczkę, piękną pogodę, duchowe przeżycia i świetną zabawę.


22 MAJA 2012

Sukces klasy VIa w konkursie "Matematyka bez granic"

16 marca 2012r. o godz. 10:00 klasy 6a, 6b, 5a i 5c naszej szkoły wzięły udział w finale Konkursu "Matematyka bez granic". W trakcie finału uczniowie mieli do rozwiązania 8 zadań dla klas 5 i 6 oraz zadanie 9 dla klas szóstych. Jedną z atrakcji było to, że pierwsze zadanie podane było w języku obcym. Należało je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać również w języku obcym.
Dla ciekawych geneza konkursu:
Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Mathematiques sans frontieres" mający charakter zawodów międzyklasowych. Pierwsza edycja tego konkursu została zorganizowana w roku 1989 między innymi przez Akademię w Strasburgu. Objęła ona 87 klas szkół francuskich. Konkurs bardzo szybko zyskał dużą popularność w krajach Europy Zachodniej. Okazało się, że już po siedmiu latach liczba uczestników wzrosła do 2 745 klas, przy czym udział w zawodach wzięło ponad 27 tysięcy uczniów w wieku od 15-17 lat pochodzących z ponad 20 krajów. W kolejnych latach obserwowano wzrost liczby uczestników. W XIV edycji Konkursu uczestniczyła młodzież z ponad 20 państw, w tym uczniowie z krajów Unii Europejskiej i krajów ubiegających się o przyjęcie do UE oraz młodzież z USA, Meksyku i Kanady.
Od 1993 roku Polska była reprezentowana w Międzynarodowym Konkursie "Mathematiques sans frontieres" (na zasadzie eksperymentu) przez uczniów z rejonu Nowy Sącz. W roku 2001 patronat nad Międzynarodowym Konkursem "Mathematiques sans frontieres" na terenie Polski objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne zaś prace związane z propagowaniem oraz organizowaniem tego konkursu na terenie kraju powierzono Sądeckiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego (Sądeckiemu Oddziałowi PTM). Powołany (w październiku 2001) Polski Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Konkursu "Mathematiques sans frontieres" (wspierany przez Komitet Organizacyjny Konkursu w Strasburgu oraz polskie władze oświatowe) rozpowszechnił ten konkurs, co przełożyło się na szybki wzrost liczby polskich uczestników konkursu. Otóż już w 2001 roku w konkursie brało udział około 500 uczniów, w roku 2002 roku ponad 1 500 uczniów, a rok później liczba ta wzrosła do ponad 10 000 uczniów. Do tej pory w konkursie uczestniczyli również uczniowie z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii Północnej, Luksemburga, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Austrii, Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroko, Tunezji.
Gratulujemy klasie 6a zdobycia I miejsca w naszym województwie i równocześnie 12 miejsca w Polsce. Dobrze również spisały się klasy: 6b zajmując 3 miejsce w województwie a 25 w kraju, 5c zajmując 5 miejsce w województwie a 33 w kraju, jak również klasa 5a zajmując 6 miejsce w województwie a 41 w kraju.


18 MAJA 2012

Delegacja Siódemki do Trzciany

17 maja delegacja naszej szkoły (p. Małgorzata Nowak, p. Jacek Nowak oraz uczniowie: Karolina Gnutek, Wiktoria Kocyk i Paweł Głaz) udała się do Publicznego Gimnazjum w Trzcianie, by wziąć udział w uroczystości związanej z cyklem obchodów 750-lecia Parafii Trzciana pod hasłem "Gmina Trzciana na tle ważnych wydarzeń historycznych XX wieku". Pierwszym punktem uroczystości, która odbyła się w ramach działalności Klubu Historycznego im. Generała Stefana Roweckiego "Grota", był montaż słowno-muzyczny. Przybliżył on zgromadzonym historię Trzciany, począwszy od wybuchu I wojny światowej a na upadku komunizmu skończywszy. Następnie krótką prelekcję wygłosiła pani Elżbieta Jakimek-Zapart z krakowskiego oddziału IPN. Ostatnim akordem uroczystości było przyjęcie do Klubu Historycznego Publicznego Gimnazjum w Łapanowie. Ponadto goście mieli możliwość zwiedzić wystawę "Trzciana w starej fotografii".


15 MAJA 2012

Konkurs recytatorski

10 maja 2012 rokuKamilka Rębilas z grupy Oa oddziału przedszkolnego brała udział w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez MP nr 1 w Bochni. Konkurs odbywał się pod hasłem "Wiersze patriotyczne". Kamilka zachwyciła jury utworem Cz.Janczarskiego "Piękna jest nasza Ziemia", którym wywalczyła sobie I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!


14 MAJA 2012

Pierwszaki w Muzeum

11 maja 2012r. uczniowie klasy IB wraz z wychowawczynią Barbarą Dylowicz udali się do bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych podczas, których w przystępny i ciekawy sposób zapoznały się z ideą i historią muzeum. Poznały pojęcia obiekt, ekspozycja muzealna. Wyjątkowo w tym dniu mogły dotknąć niektóre eksponaty. Miały także wyznaczone zadanie, które wymagało spostrzegawczości, uwagi, koncentracji i cierpliwości. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne z których powstanie większa ekspozycja w bocheńskim Muzeum. W czasie zajęć dzieci wykazywały duże zainteresowane i zaangażowane. Obiecały pani kustosz, że jeszcze wrócą do Muzeum.


09 MAJA 2012

Miejskie zawody w piłce nożnej

Wczoraj reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach w piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Siódemka rozegrała trzy mecze (2-0 z PSP5, 3-3 z PSP2 i 2-1 z PSP4) i zajęła I miejsce awansując do zawodów powiatowych, które zostaną rozegrane w czwartek 17 maja. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Sebastian Mach, Paweł Migdał, Kacper Majewski, Jakub Machaj, Dominik Turek, Kacper Seweryn, Michał Wełna, Mateusz Grzyb oraz najbardziej bramkostrzelny Dominik Juszczak. Powodzenia na dalszym etapie rozgrywek!


08 MAJA 2012

Dni kultury, książki, prasy.

Maj to miesiąc poświęcony szczególnie książce i bibliotece. Zgodnie z tradycją, biblioteka szkolna PSP 7, realizując promocję czytelnictwa, dobrej książki oraz kultury, przy współudziale uczennic z koła bibliotecznego "Zakładeczki z siódemeczki" zwróciła uwagę na wartość i znaczenie książki. Okolicznościowe wystawki oraz ekspozycje różnorodnych książek: bajek, baśni, nowości wydawniczych, albumów, wydawnictw literatury naukowej i popularnej, beletrystyki, literatury historycznej, przygodowej, zachęcały do zapoznania się z ich treścią. Wartość słowa drukowanego podkreślały także formy biblioterapeutyczne. Liczną i zróżnicowaną ofertę książek dopełniało tegoroczne hasło obchodów „Dni Kultury, Książki, Prasy”:

GDY PRZYJAŹNI I WIEDZY ZAZNAĆ CHCESZ - DO BIBLIOTEKI SZYBKO WEJDŹ


07 MAJA 2012

Wizyta w Bad Salzdetfurth

W dniu 23. 04. 2012 delegacja dzieci z klas IV- tych i VI-tej udała się wraz z panią dyrektor Jolantą Struzik i nauczycielem języka niemieckiego, wychowawcą świetlicy Justyną Furmańską z pierwszą , w historii bocheńskiej „ Siódemki”, wizytą do niemieckiego miasta Bad Salzdetfurth w południowej Saksonii. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą nawiązania kontaktów ze szkołą podstawową am Papenberg jest pani dyrektor Jolanta Struzik. Wizyta ta była zwieńczeniem kilkuletnich starań w celu zrealizowania polsko- niemieckiej wymiany dzieci ze szkoły podstawowej. Wizyta trwała 5 dni. Naszymi gospodarzami była pani dyrektor szkoły podstawowej Anja Büscher wraz ze swoim gronem nauczycieli, dziećmi i rodzicami. Codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności językowe, a popołudniami braliśmy udział w różnych atrakcyjnych zabawach i grach zorganizowanych przez społeczność szkoły podstawowej am Papenberg. Poznaliśmy to pełne uroku miasteczko, jego historię i najciekawsze zakątki. Bardzo ciepło będziemy wspominać wizytę w ratuszu miejskim, gdzie mieliśmy przyjemność być gośćmi pana burmistrza Ericha Schapera i jego współpracowników. Wyraził on duże zadowolenie i radość z naszego przyjazdu zapewniając o dalszej współpracy i wymianie. We czwartek 26.04.2012 pojechaliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi do miasta Goslar, gdzie zwiedziliśmy kopalnię rudy Rammelsberg. Jest ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nawiązaliśmy nowe znajomości, przyjaźnie i żal było wyjeżdżać, ale na pożegnalnym spotkaniu wymieniliśmy swoje adresy i numery telefonów zapewniając siebie nawzajem o pamięci i podtrzymywaniu kontaktów a przewodniczący Stowarzyszenia Partnerstwa Reinhard Nipp zaprosił naszą gromadę na wspólną grę w kręgle w sierpniu tego roku, gdy przybędzie do Bochni z wizytą z okazji 15-lecia współpracy i stosunków partnerskich pomiędzy naszymi miastami. Wczesnym rankiem 27.04.2012 opuściliśmy to urokliwe miejsce z nadzieją na szybką rewizytę niemieckich przyjaciół.


26 KWIETNIA 2012

Tik–Tak Ogólnopolski Konkurs Informatyczny dla uczniów szkół podstawowych

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu informatycznego, którego celem było rozwijanie zainteresowań informatycznych i przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie oraz stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy i umiejętności. Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów klas V i VI. Konkurs odbywał się w dniach 16–20.04.2012r. Polegał na zalogowaniu się do systemu i rozwiązaniu online testu w ciągu 10 minut, w ciągu doby uczeń mógł uruchomić test 2 razy. Po zakończeniu konkursu na 883 szkoły zdobyliśmy 94 miejsce w Polsce, a na 22578 uczniów z całej Polski Jarosław Buszko uczeń klasy VIa uplasował się na 257 miejscu. Gratulujemy!


20 KWIETNIA 2012

Świat smoków

Kilkunastu uczniów naszej szkoły z klas 0-VI wzięło udział w konkursie plastycznym organizowanym przez MDK w Bochnia pt. "Świat smoków". Uczniowie w domu i na lekcjach plastyki wykonywali prace przestrzenne i płaskie dotyczące tej fantastycznej tematyki. Pięciu uczniów naszej szkoły zostało laureatami tego konkursu. Wystawę poświęconą konkursowi można oglądać w MDK. Nasi laureaci to: Julka Cetnarowska – 0c, Kamilka Rębilas – 0a, Zuzia Krzywda – 0a, Julka Fortuna – IVa oraz Jakub Bankiewicz – Vc.
Serdecznie gratulujemy!


19 KWIETNIA 2012

Zajęcia taneczne

17 kwietnia uczniowie klasy 3B wspólnie z wychowawcą Edytą Biel odwiedzili „Fabrykę Tańca i Ruchu”. Pod kierunkiem doświadczonego instruktora doskonalili umiejętności taneczne oraz wykonywali ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała. Zajęcia bardzo zainteresowały uczniów.


16 KWIETNIA 2012

Festiwal Piosenki Międzynarodowej

W dniu 13 kwietnia 2012 roku odbył się w naszej szkole III Szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej. Szacowne jury obradowało w składzie: Pani Joanna Mikulska-Szewczyk (nauczyciel języka angielskiego), pani Agata Zając (nauczyciel szkoły muzycznej), oraz znana nam wszystkim pani Dorotka Nowak. Trudne zadanie miało jury, ponieważ poziom tegorocznych uczestników był wysoki a do konkursu stanęło ponad 40 uczniów co potwierdza, że uczniowie naszej szkoły chętnie śpiewają piosenki obcojęzyczne. Przeważały piosenki w języku angielskim, ale pojawiła się również brawurowo wykonana piosenka w języku hiszpańskim. Organizatorkami konkursu były p. Dorota Nowak oraz p. Katarzyna Spisak.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
W kategorii klas V-VI:
1st place: Klaudia Sumara w piosence Adele "Rolling in the deep"
2nd place: Klaudia Rojek w piosence Katie Melua "One million bicycles in Beijing"
3rd place: Dominika Kurkiewicz w piosence Adele "Someone like you" oraz duet Julia Radzięta i Kamila Wojewoda w piosence Taylor Swift "Safe and sound"
Wyróżnienie zdobył Filip Synowiec w piosence Leonarda Cohena "Hallellujah"

W kategorii klas I-IV:
1st place: Joanna Gawor w piosence Bruno Mars’a "The lazy song"
2nd place: Piotr Trojan w piosence The Beatles "Love me do"

Gratulujemy zwycięzcom!


11 KWIETNIA 2012

Kolejny sukces naszych uczniów

W piątek 23.03.2012r w PSP nr 5 w Bochni odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Pożarnictwie pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W szranki stanęła młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Po etapie szkolnym, który został przeprowadzony w lutym bieżącego roku wyłoniono blisko 20 uczestników Turnieju miejskiego. W kategorii uczniów szkół podstawowych w szranki stanęło 11 młodych miłośników pożarnictwa. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Niektóre pytania były bardzo podchwytliwe i skomplikowane, a niektóre bardzo trudne. Ostatecznie laureatką I miejsca w kategorii szkół podstawowych została uczennica PSP nr 7 w Bochni, Aleksandra Piszczek z klasy Vb. Po konkursie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych. Z rąk Burmistrza Miasta Bochnia, Stefana Kolawińskiego zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali cenne nagrody książkowe - encyklopedie, atlasy i słowniki. Gospodarz Miasta podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo i szeroki zakres wiedzy w dziedzinie pożarnictwa i życzył dalszych sukcesów. Jeszcze raz gratulujemy laureatce z naszej szkoły.


05 KWIETNIA 2012

Wycieczka do Muzeum Archeologicznego

W dniu 04.04.2012r. klasa 4a pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Spisak oraz nauczyciela historii pana Jacka Nowaka udała się w podróż do odległej przeszłości, nie użyliśmy jednak wehikułu czasu, wystarczyło udać się do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach pod tytułem ArcheoWZORY (wzornik celtycki). Jest to projekt mający na celu przywracanie zapomnianych technik i motywów zdobniczych. Najpierw w formie prezentacji multimedialnej zostały nam przybliżone wybrane zagadnienia dotyczące sztuki użytkowej starożytnych cywilizacji, których zabytki znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Później w sali wystawowej zobaczyliśmy rekonstrukcję strojów, ozdób i broni celtyckiej. Podczas zajęć, czerpiąc z bogactwa pradziejowych motywów oraz technik, sami spróbowaliśmy się zmierzyć się z rękodziełem. W części praktycznej ozdobiliśmy motywami celtyckimi płócienne torby, które zabraliśmy na pamiątkę do domów. Nie omieszkaliśmy również zwiedzić Muzeum, które okazało się fascynującym miejscem. Wyjazd był niezwykłym doświadczeniem, wróciliśmy pełni nowych pomysłów i inspiracji.


04 KWIETNIA 2012

Siódemka górą w konkursie "Małopolska Marzanna"

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest topienie Marzanny. Dla naszych przodków obyczaj ten wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata przyrody, odsuwała nieszczęścia, choroby, zmartwienia nękające ludzi, zapowiadała przyszłe plany, a więc dostatek. Dziś topienie Marzanny jest przede wszystkim zabawą dzieci i młodzieży, odbywającą się Pierwszego Dnia Wiosny. Chcąc wyjść naprzeciw tej tradycji uczniowie klas V przystąpili do konkursu na ,,Małopolską Marzannę” organizowanego przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Honorowy patronat nad konkursem objął marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Uczniowie przygotowywali się do tego już od pewnego czasu, zbierając materiały do wykonania kukły, która winna była być zrobiona z naturalnych składników: słomy, bibuły, papieru, bawełny, lnu, a kolorystyką stroju miała podkreślać swoją ,,małopolskość”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 21 marca w Szymbarku koło Gorlic. Jury dokładnie obejrzało wszystkie ,,Panny Marzanny” i biorąc pod uwagę oryginalność pomysłu, estetykę wykonania oraz ogólne wrażenie przyznało:
I miejsce – Jakubowi Pięcie (kl. Vb)
II miejsce – Klaudii Rojek (kl. Va)
III miejsce – Aleksandrze Piszczek (kl. Vb)

Wszyscy wyróżnieni są uczniami PSP nr 7 w Bochni!!! ☺ Po ceremonii wręczenia nagród uczestnicy wraz z opiekunami: Ewą Gałązką, Grażyną Piętą i Katarzyną Rojek udali się na imprezę plenerową ,,Pożegnanie zimy” do Szymbarku. W Kasztelu odbyło się przedstawienie związane z nadejściem wiosny oraz prezentacja ,,Beskid Niski – przyroda i ludzie”. Następnie w uroczystym orszaku przemaszerowano nad rzekę Ropa, gdzie dokonano spalenia nagrodzonych Marzann. Stojąc wokół rozpalonego ogniska, wypowiadano magiczne zaklęcie: "Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas, a na przyjście wiosny otwórzmy ramiona" po czym wrzucono kukły do palącego się ogniska. Nie zabrakło też pieczonych kiełbasek, a także spaceru po skansenie wsi pogórzańskiej. Należy zaznaczyć, że trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom PSP Nr 7 w Bochni, na 80 uczestników w całej Małopolsce. Jest to niewątpliwie trafiona promocja naszego miasta i regionu, a także duży ukłon w stronę tradycji.
02 KWIETNIA 2012

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień"

27 marca 2012 roku w Państwowej Akademii Nauk w Warszawie odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień". Naszą szkolę reprezentowała uczennica klasy IVb Joanna Gawor. Uczestnicy konkursu w ciągu 60 minut redagowali twórcze opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej. Jury zwracało uwagę na oryginalność treści, ale przede wszystkim na umiejętność posługiwania się piękną, poprawną polszczyzną.
Naszej finalistce GRATULUJEMY!
30 MARCA 2012

Wizyta na Łotwie

W dniach 25-28 marca uczennice naszej szkoły pod opieką pani wicedyrektor Anity Twardosz, koordynatora projektu Katarzyny Spisak oraz pani Lidii Kaczmarek wzięły udział w wyprawie do Jurmali na Łotwie w ramach projektu „Powiedz mi o swojej kulturze a ja opowiem Ci o swojej” programu Comenius. Uczennice zostały wyłonione w drodze konkursowej (brane były pod uwagę: oceny, zachowanie, praca nad projektem oraz zaangażowanie w życie szkoły). Naszą przygodę litewsko-łotewską rozpoczęliśmy w Trokach na Litwie gdzie udaliśmy się na zwiedzanie gotyckiego zamku na wyspie, będącego w przeszłości siedzibą władców litewskich. W zamku obecnie znajduje się Muzeum Historyczne, gdzie mogliśmy podziwiać sztukę użytkową, dokumenty, mapy, pieczęcie, przedmioty liturgiczne, broń, stroje ludowe, itd. Podziwialiśmy drewniane domy karaimskie, o trzech oknach zwróconych do drogi, z kwiatowymi ogródkami a także zakupiliśmy charakterystyczne dla Troków pamiątkowe dzwoneczki.
W Wilnie naszym głównym celem zwiedzania była dawna brama miejska przy kościele św. Teresy z najważniejszym sanktuarium Litwy, cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ostra Brama - symbol starego Wilna - w świecie katolickim jest jednym z najbardziej znanych miejsc sakralnych. Zwiedziliśmy Wileńską Starówkę, jedną z największych i autentycznych w Europie Środkowowschodniej, przyciągającą swoją niezwykłą różnorodnością architektoniczną. Wąskie średniowieczne uliczki, przytulne dziedzińce, zamek i fortyfikacje miejskie oraz nieprawdopodobna liczba kościołów odzwierciedlają bogatą historię tego wielokulturowego miasta, gdzie wciąż mieszka ponad 100 tysięcy Polaków.
Dotarliśmy do celu naszej wyprawy Jurmali, uczennice Sara, Kinga, Magda oraz Nikola z niecierpliwością wyglądały swoich przyjaciół z którymi od dawna korespondowały przy pomocy e-maili, portali społecznościowych oraz bloga, a u których miały zostać zakwaterowane. Pierwszego dnia obejrzeliśmy goszczącą nas szkołę, poznaliśmy jej historię oraz dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje. Udaliśmy się na występy przygotowane przez łotewskich uczniów oraz wzięliśmy udział w lekcji języka angielskiego. Uczniowie podstawowej szkoły Jūrmalas sākumskola "Atvase" przyjęli nas bardzo ciepło i radośnie. Wizyta była pełna wrażeń - uczennice naszej szkoły codziennie uczestniczyły w zajęciach szkolnych, m.in. lekcjach matematyki, języka angielskiego oraz pracy techniki. Bardzo cieszy fakt, że bez problemu porozumiewały się w języku angielskim nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale także z dorosłymi.
Popołudniu zwiedziliśmy Rygę i jej przepiękną starówkę z brukowanymi uliczkami, kolorowymi kamieniczkami, kawiarenkami i sklepikami z pamiątkami w których dominują wyroby z bursztynu. Następnego dnia po wizycie roboczej nad projektem w szkole udaliśmy się na spacer uliczkami uroczej Jurmali, która była najsłynniejszym miastem uzdrowiskowym byłego ZSRR położonym nad Bałtykiem 10km od Rygi a w tej chwili jest miastem w którym swoje letnie wille mają rosyjscy milionerzy. Pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi, ale to nie był jeszcze koniec naszej przygody. W drodze powrotnej zwiedziliśmy gruntownie odnowiony po 1991 roku pałac w Rundale, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji na Łotwie a ogrody otaczające pałac są imponujące. Są tu kwaterowani przedstawiciele państw obcych wizytujących Łotwę.
Zwiedziliśmy także położone nad Niemnem Kowno. Podobnie jak w Rydze upajaliśmy się piękną kowieńską starówką z kamieniczkami utrzymanymi w bardzo dobrym stanie i tętniącym życiem turystycznym, kulturalnym oraz studenckim.
Wyjeżdżając z Kowna zrobiliśmy pożegnalny objazd wokół zabytkowego rynku. Podobnie jak na Łotwie i Litwie środkowej towarzyszyły nam krajobrazy zielono żółtych pól i lasów. Już niedługo znowu się spotkamy z naszymi przyjaciółmi, tym razem w Turcji.
30 MARCA 2012

Powiatowy konkurs recytatorski

30 marca w PSP nr 5 w Bochni odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski: „Szkoła wierszem malowana”. Jego uczestnikami byli najmłodsi recytatorzy-uczniowie klas 0–III. Bocheńską „Siódemkę” reprezentowali uczniowie: Kamila Rębilas – kl. 0a, Krzysztof Sroka - kl. 2a oraz Julia Majewska - kl. 3a.
Niezwykle wysoki poziom uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury, które wyłoniło zwycięzców z każdej kategorii wiekowej. Wszystkie dziewczynki i chłopcy wykazali się dużymi zdolnościami i talentami zarówno recytatorskimi jak i aktorskimi. Zebrani licznie na konkursie goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, mogli wysłuchać i obejrzeć młodych artystów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Uczniowie PSP nr 7 zajęli wysokie lokaty:
Kamila Rębilas - kategoria klas „0” – Vm
Krzysztof Sroka – kategoria klas „2” – wyróżnienie
Gratulujemy!
29 MARCA 2012

Jakub Cisło - Mistrz Matematyk

28 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 odbył się X Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 23 uczniów ze szkół z miasta i gminy Bochnia, Nowy Wiśnicz, Drwinia i Łapanów. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Parwa z klasy 3b i Jakub Cisło z 3a, który to właśnie zdobył I miejsce i uzyskał zaszczytny tytuł ,,Mistrz Matematyk” klas III Szkół Podstawowych. Gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
22 MARCA 2012

Dzień Wiosny w Siódemce

21 marca w naszej szkole był dniem kolorowym i rozśpiewanym. Wszyscy uczniowie siódemki pokazali, że ten szczególny dzień można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami. Na początku uczniowie mieli możliwość wysłuchania Koncertu Wiosennego przygotowanego przez nauczycieli naszej szkoły. Z okazji nadejścia wiosny zorganizowano również wybory miss i mistera. Oprócz pięknych i zabawnych przebrań kandydaci musieli wykazać się ogólną wiedzą oraz sprawnością sportową i taneczną. Tytuł miss i mistera zdobyli: w kategorii klas IV–VI Julia Fortuna i Kamil deLorme, a w kategorii 0–III Natalia Hełmecka i Krzysztof Sroka. Jury przyznało też tytuły vice miss i vice mistera. Zwycięzcom gratulujemy! Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim pedagogiem i nauczycieli.
14 MARCA 2012

Konkurs literacki "Janusz Korczak - przyjaciel dzieci"

Biblioteka szkolna po raz kolejny zorganizowała literacki konkurs szkolny. Tym razem poświęcony był on Januszowi Korczakowi. Obecny rok obchodzony jest bowiem jako „Rok Janusza Korczaka”. Po raz pierwszy uczniowie klas czwartych przygotowywali się do konkursu poświęconego biografii oraz twórczości „doktora”. Szlachetność, odwaga, przyjaźń z dziećmi, to cechy, które szczególnie wyróżniały bohatera konkursu „Janusz Korczak – przyjaciel dzieci”. Dziewczęta i chłopcy przy dopingu pani dyrektor J. Struzik i nauczyciela biblioteki zmagali się z pytaniami testu. Efektem ich pracy były wyniki w postaci dyplomów i wyróżnień.

Mikołaj Ruchałowski kl.4a - Im
Julia Michalik kl.4b - IIm
Paulina Rajca kl.4a - IIIm
Weronika Mól kl.4a - IIIm

Grtulujemy!
12 MARCA 2012

Wycieczka do Kopalni

9 marca uczniowie z klasy IIb wraz z wychowawczynią Ewą Pawlińską udali się do kopalni soli, aby zobaczyć jedyną na świecie Podziemną Ekspozycję Multimedialną, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach stała się niezwykłą podróżą w czasie od średniowiecza do współczesności. Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią.
08 MARCA 2012

Międzyszkolna Liga Szachowa - VI runda

Dzisiaj odbyła się VI runda Ligii Szachowej. Siedmioro zawodników z naszej szkoły ponownie dopisało sporo punktów do klasyfikacji generalnej. Zawody odbyły się na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim kontrolowanym. Zdobycze punktowe:

Kacper Seweryn 5.5pkt
Maciej Ostrowski 5pkt
Monika Kowalczyk 5pkt
Dominik Turek 4pkt
Piotr Hołyst 4pkt
Jakub Machaj 3pkt
Karolina Reguła 2.5pkt
06 MARCA 2012

Turniej Koszykówki Dziewcząt

6 marca 2012 roku w Skrzyszowie odbył się VI Diecezjalny Turniej Koszykówki Dziewcząt szkół noszących imię Jana Pawła II. Oprócz czterech szkół gimnazjalnych i dwóch ponadgimnazjalnych były również trzy szkoły podstawowe: gospodarz - SP Skrzyszów, SP 21 z Nowego Sącza i PSP 7 Bochnia. W pierwszym meczu SP 21 Nowy Sącz pokonał SP Skrzyszów 29-1. Dla gospodarzy również nasze dziewczęta okazały się za mocne. Zwycięstwo 47-0 było najwyższym w turnieju. W ostatnim spotkaniu nasza drużyna spotkała się z dziewczętami z Nowego Sącza w meczu o pierwsze miejsce. Był to zdecydowanie najbardziej emocjonujący i w zgodnej ocenie oglądających najlepszy mecz całego turnieju. Zwycięstwem 16-12 nasze dziewczęta zapewniły sobie I miejsce! Okrzykom radości nie było końca tym bardziej, że najlepszą zawodniczką szkół podstawowych została wybrana Aleksandra Poradowska! Naszą drużynę reprezentowały: Julia Fortuna, Gabriela Rak, Dominika Kocyk, Aleksandra Poradowska, Agnieszka Kuflik, Dominika Kurkiewicz, Weronika Mól, Sara Majcher, Klaudia Spisak, Justyna Huk, Ewelina Liszka i Sylwia Sumara. Gratulujemy!
29 LUTEGO 2012

X Szkolny Dzień przeciw Przemocy

Dzisiaj cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej z okazji dziesiątego już Szkolnego Dnia przeciw Przemocy. Z okazji jubileuszu myśli przewodnie poprzednich Dni przeciw Przemocy stanowiły element dekoracji.
Pierwszy Szkolny Dzień przeciw Przemocy odbył się 24 stycznia 2003 r. pod hasłem: ZDECYDOWANE „NIE!” PRZEMOCY. Od tej pory organizujemy go co roku. Staramy się, jak umiemy - poprzez różne projekty, piosenki, inscenizacje i zabawy – walczyć z agresją, promować tolerancję oraz pokazywać wartość przyjaźni i współpracy.
W dzisiejszych prezentacjach uczniów pojawiły się motywy z ubiegłych lat, a tegoroczne hasło to: Z PASJĄ PRZEZ ŻYCIE – PRZEMOC ZNISZCZYCIE. W ten sposób jednocześnie akcentujemy udział w obchodach Roku Szkoły z Pasją.
A pasje bywają różne. Są np. wśród nas tacy, którzy po prostu lubią śpiewać, bo muzyka – a więc także piosenka – łagodzi obyczaje. Do takich piosenek niewątpliwie zalicza się utwór Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat”, który wykonały w oryginalny, niepowtarzalny sposób uczennice klasy VIa.
Klasy I–III zaprezentowały drzewka dobra i zła. Udowodnili też, że i oni pasjonują się śpiewem, a także baletem. Piosenkę S. Grzeszczak pt. „Małe rzeczy” wykonały M. Słowiak, M. Woźniak (kl. 3a) i uczniowie kl. 1a. Piękny układ baletowy w wykonaniu uczennic z kl. 3b wzbudził euforię wśród oglądających a dzieci ze świetlicy szkolnej zaśpiewały piosenkę „Gadu, gadu”.
Po prezentacjach młodszych uczniów na pewno śpiewająco będziemy odpowiadać na pytanie: „Co jest dobre, a co złe?” Do czego potrzebna nam taka wiedza? Oczywiście – do szczęścia! A jak je osiągnąć podpowiedzieli nam jeszcze uczniowie klas IV, prezentując wykonane przez nich drzewka szczęścia. Można powiedzieć, że szczęśliwi są ci, którzy znaleźli prawdziwego przyjaciela. A jaka jest recepta na przyjaźń, czyli skuteczne lekarstwo przeciw agresji? Tę przedstawili nam uczniowie klas VI.
Znane przysłowie mówi: zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Prawdziwi przyjaciele zawsze potrafią się dogadać. Śpiewająco przekonały nas o tym gwiazdy estrady, wybitnie zgodny duet naszych nauczycieli - Michał Bednarski i Małgorzata Słowiak jako Krzysztof Cugowski i Urszula w piosence „Do zgody trzeba dwojga”.
Nasze oczy cieszył jeszcze pokaz mody przygotowany przez kl. 6b we współpracy z kl. 6a oraz układ taneczny w wykonaniu uczennic z klasy 6b. Jeśli mamy ciekawe zajęcia, nie nudzimy się i nie mamy czasu na wybryki. Po miłośnikach śpiewu, tańca i mody przyszedł czas na miłośników poezji. Dla jednych nauka wiersza na pamięć czy występ w przedstawieniu szkolnym to męka, dla drugich to wielka frajda, czysta przyjemność i czasem… początek kariery aktorskiej.
Przedstawiciele klas V, podali nam przepis na dobrego kolegę / koleżankę a następnie pokazali jak „z pasją recytować” i jak „z pasją śpiewać” teksty poetyckie. Ich bajki J. Brzechwy (Kłamczucha, Skarżypytka, Kwoka) w wykonaniu kl. 5a; piosenka E. Geppert „Bośnia” (kl. 5b) i piosenka S. Sojki „Tolerancja” w wykonaniu kółka muzycznego wzbudziły ogromne brawa.
Po trudnych piosenkach o niełatwych relacjach międzyludzkich przyszedł czas na odrobinę humoru. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że ludzie z poczuciem humoru, pogodni częściej czują się szczęśliwi, łatwiej zdobywają przyjaciół. A jeśli umiemy śmiać się sami z siebie jest nam jeszcze łatwiej żyć w zgodzie z innymi. Przed nami wystąpili M. Kośmider-Mróz jako narrator oraz T. Wilk i D. Kaim jako tytułowi „Żuraw i Czapla”.
Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki – hymnu dzisiejszego Dnia przeciw Przemocy – „Modlitwy o wschodzie słońca” J. Kaczmarskiego w wykonaniu M. Bachuli. Jesteśmy pewni, że dzięki dzisiejszemu Dniu przeciw Przemocy relacje między uczniami naszej szkoły będą co raz lepsze, że w naszej szkole będzie więcej tolerancji, a mniej przezywania, coraz więcej ludzi z pasją, a mniej znudzonych oraz coraz więcej uśmiechu i życzliwości.
28 LUTEGO 2012

Konkurs literacki "Ziemia bocheńska dawniej i dziś"

W zimowy poranek zgodnie z wieloletnią tradycją „siódemki”, uczniowie trzech oddziałów klas piątych uczestniczyli w konkursie literackim organizowanym przez nauczyciela biblioteki szkolnej. Dziewczęta i chłopcy zmagali się z zagadnieniami literatury regionalnej. W literackiej rywalizacji wykazywali się znajomością lokalnej wiedzy o swoim mieście oraz wiadomościami, które musieli zdobyć samodzielnie. W konkursowych zmaganiach kibicowała uczniom pani dyrektor Jolanta Struzik. Wysoki poziom wiedzy konkursowiczów zaowocował następującymi wynikami:

Kowalczyk Monika kl. 5a I miejsce
Bachula Marlena kl. 5a II miejsce
Tomczyk Katarzyna kl. 5b III miejsce
Synowiec Filip kl. 5c IV miejsce

Laureaci otrzymali dyplomy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
27 LUTEGO 2012

Urodziny Bochni

Dzisiaj delegacja naszej szkoły (nauczyciel historii Jacek Nowak i klasa Vc) wzięła udział w uroczystościach związanych z przypadającą na ten dzień 759. rocznicą nadania Bochni praw miejskich przez księcia Bolesława Wstydliwego. Przedstawiciele bocheńskich szkół zebrali się na placu przy Urzędzie Miasta, skąd w towarzystwie orkiestry nastąpił przemarsz na Rynek. Po przemowie Burmistrza Stefana Kolawińskiego uczniowie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia tworząc liczbę 759. Ostatnim elementem tegorocznych obchodów „urodzin” był wystrzał z armaty.
15 LUTEGO 2012

Dzień Bezpiecznego Internetu 2012

Już po raz 8 obchodziliśmy 7 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchody DBI przebiegały pod hasłem "ODKRYWAMY CYFROWY ŚWIAT – BEZPIECZNIE". W tym roku w naszej szkole przez koordynatora DBI panią Ewę Gałązkę został opracowany program obchodów oraz zgłoszono inicjatywę do organizatorów DBI. Rozpoczęto akcję od działań informacyjnych, na korytarzach rozwieszono plakaty promujące akcję. Przygotowano materiały na temat bezpiecznego użytkowania Internetu dla wychowawców klas I- VI do wykorzystania na lekcje wychowawcze w tygodniu DBI. W dniach 6-9.02.2012 r. przeprowadzone zostały lekcje na temat bezpieczeństwa w Sieci dla wszystkich klas IV-VI. Zajęcia odbyły się w pracowni komputerowej w ramach lekcji informatyki o czym świadczą wpisy do dzienników lekcyjnych. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami bezpieczeństwa w Internecie, kulturalnego korzystania z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy. Podczas zajęć edukacyjnych wykorzystano scenariusze i materiały multimedialne zamieszczone na stronie www.dzieckowsieci.pl. Filmy spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie w skupieniu obejrzeli przypadki przemocy i scenki nieodpowiedzialnego zachowania w Sieci. Widać było, że przejęli się przedstawionymi sytuacjami. Klasa VI b wykonała także plakat na temat "Bezpieczeństwo w sieci", który został przedstawiony przez uczniów tej klasy w poszczególnych oddziałach klasowych oraz wyeksponowany na korytarzu pawilonu C przy e – pracowni. Wyświetlono także prezentację multimedialną na temat przemocy i ochrony danych osobowych w Internecie. Na zebraniach z rodzicami w dniu 25.01.2012r wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat niebezpieczeństw jakie mogą spotkać dzieci w sieci oraz rozdali ulotki z cennymi radami dla rodziców. Podejmowane działania profilaktyczne z okazji DBI miały na celu uświadomić całej społeczności szkolnej zasad korzystania i zagrożeń płynących z użytkowania różnych technologii informacyjnych. Akcja nie jest zakończona, plakaty wiszą, a nauczyciele wychowawcy oraz nauczyciel edukacji informatycznej służą swoją pomocą młodzieży. W przyszłym roku powtórzymy akcję.
13 LUTEGO 2012

Młodzi odkrywcy

Noc z 10 na 11 lutego lutego klasy 5a, 5b oraz 6a wraz z opiekunami spędziły w bocheńskiej Kopalni Soli. Nocy spędzonej w kopalni towarzyszyły dodatkowe atrakcje w postaci przejazdu podziemną kolejką, zjazdu 140 metrową zjeżdżalnią, projekcji filmu w podziemnym kinie oraz zabawy na parkiecie podziemnej dyskoteki. Do dyspozycji było także boisko sportowe. Główną atrakcją była jednak odbywająca się w godzinach nocnych wycieczka, która dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. W czasie pobytu w kopalni dzieci poznały fascynującą historię górnictwa, przekazaną w niezwykły sposób z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, projekcji filmowych, holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przestrzennych. Na trasie wędrówki uczestnicy spotkali średniowiecznych górników oraz znane postaci historyczne. Dowiedzieli się jak dawniej funkcjonował system transportowy i system wentylacji w kopalni. Poznali dawne zawody górnicze oraz stali się świadkami zalania chodnika kopalni wodą a także wybuchu. Po noclegu w tym wyjątkowym mikroklimacie w sobotę rano uczestnicy wycieczki wyjechali na powierzchnię i rozpoczęli ferie :)
10 LUTEGO 2012

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce

Na sali sportowej PSP Nr 4/II LO w Bochni, wbrew wszelkim przeciwnościom pogodowym, dziewczęta bocheńskich szkół podstawowych spotkały się na Miejskich Zawodach Sportowych w Mini-Koszykówce Dziewcząt rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W ten czwartkowy poranek 9 lutego 2012r. zmierzyły się ze sobą przedstawicielki czterech szkół naszego miasta. Dziewczęta stanęły na wysokości zadania i wszystkie mecze dostarczyły widzom mnóstwa emocji. Najlepszą drużyną dzisiejszych rozgrywek był zespół PSP Nr 1, a tuż za nim na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta PSP Nr 7. Obie drużyny uzyskały awans do kolejnego etapu rozgrywek jakim są Zawody Powiatowe (1 marca). Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia Dominik Mucha a organizatorem rozgrywek był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni.
07 LUTEGO 2012

Międzyszkolna Liga Szachowa - V runda

Dzisiaj odbyła się V runda Ligii Szachowej. Ośmioro zawodników z naszej szkoły ponownie dopisało sporo punktów do klasyfikacji generalnej. Zawody odbyły się na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim kontrolowanym. Zdobycze punktowe:

Jakub Machaj 5pkt
Kacper Seweryn 4.5pkt
Dominik Turek 4.5pkt
Maciej Ostrowski 4.5pkt
Monika Kowalczyk 3pkt
Piotr Hołyst 2.5pkt
Karolina Reguła 2.5pkt
Maciek Kałuża 0pkt
03 LUTEGO 2012

Dyskoteka karnawałowa

Wczoraj duża sala gimnastyczna naszej szkoły była miejscem dyskoteki karnawałowej zorganizowanej dla klas IV-VI. Prowadzeniem zabawy zajął się pan Sebastian Nabielec, instruktor z Fabryki Tańca i Ruchu. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które szalały na parkiecie od początku do końca. W jej trakcie przeprowadzono konkurs na najpiękniejsze przebranie.
1 LUTEGO 2012

Dzień Babci i Dziadka

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez oddziałów przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
30 i 31 stycznia naszą szkołę odwiedzili ukochane babcie i wspaniali dziadkowie. Przedszkolaki z okazji ich święta przygotowały koncert życzeń składający się z wierszy, piosenek i układów tanecznych. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Najbardziej podobał się taniec Zorba. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Wnuki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami. Następnie wspólne z wychowawczynią zaprosiły babcie i dziadków do sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
24 STYCZNIA 2012

X Jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w PSP nr 7 w Bochni

24 stycznia 2012 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni odbył się X Jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem "Kolęduje Tobie moje serce". Do wspólnego kolędowania zostały zaproszone dzieci z bocheńskich przedszkoli oraz szkół podstawowych, łącznie 28 uczestników. Gości, kolędników oraz ich opiekunów powitała dyrektor szkoły Jolanta Struzik, przedstawiając profesjonalne jury, które tworzyli: Małgorzata Czekotowska - dyrygent chóru "Jesienne Słowiki" - przewodnicząca, Ina Dębosz - nauczyciel Szkoły Muzycznej, Piotr Batko - organista z parafii Św. Pawła Apostoła oraz Monika Musialska - nauczyciel szkoły języka angielskiego.
Następnie rozpoczęły się konkursowe zmagania. Dziecięcemu kolędowaniu z podziwem i uwagą przysłuchiwali się przybyli goście: v-ce burmistrz Małgorzata Szczepara, Naczelnik Wydział Promocji i Rozwoju Miasta Bochnia Maciej Piątek, ks. Kamil Bachara z parafii św. Pawła Apostoła. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III śpiewały wybraną przez siebie kolędę lub pastorałkę, zaś uczniowie klas IV-VI kolędowali w języku angielskim. Zaprezentowany przez występujących repertuar był bardzo bogaty i urozmaicony. Jurorzy oceniali dobór i oryginalność repertuaru, muzykalność, walory głosowe uczestników, poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom konkursu według komisji oceniającej był bardzo wysoki, a wybór zwycięzców nie był łatwy. W przerwach na długie i burzliwe obrady jury widzowie mieli okazję wysłuchać przygotowanych przez uczniów naszej szkoły piosenek o tematyce zimowo-świątecznej w języku angielskim a także włączyć się do wspólnego kolędowania.
Lista wyłonionych laureatów przedstawia się następująco:

W kategorii przedszkola:
I miejsce ex-quo Weronika Basińska z Ochronki Sióstr Służebniczek i Maria Kokoszka z Miejskiego Przedszkola nr 1
II miejsce ex-quo Emilia Łach z Miejskiego Przedszkola nr 2 i Marlena Możdżeń z Miejskiego Przedszkola nr 5
III miejsce ex-quo Paulina Rzepecka z Miejskiego Przedszkola nr 3 i Karolina Maliszczak z Miejskiego Przedszkola nr 6

W kategorii oddziały przedszkolne:
I miejsce Antonina Rachwał z Oddziału Przedszkolnego PSP nr 1
II miejsce Emilia Cabaj z Oddziału Przedszkolnego PSP nr 5
III miejsce ex-quo Dominika Wojas z Oddziału Przedszkolnego PSP nr 4 i Nikola Rzenno z Oddziału Przedszkolnego PSP nr 7

W kategorii klas pierwszych:
I miejsce Piotr Trojan z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7
II miejsce ex-quo Julia Spisak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Kamila Dobek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce ex-quo Paulina Żabczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Amelia Duś z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5

W kategorii klas drugich:
I miejsce Wiktoria Zajd z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
II miejsce ex-quo Kaja Grabowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Jagoda Polinierska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7
III miejsce ex-quo Anna Dyduła z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Emilia Jędryczka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2

W kategorii klas trzecich:
I miejsce ex-quo Piotr Sieczka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Monika Woźniak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7
II miejsce Aleksandra Chrobak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce Oliwia Pyrek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2

W kategorii klas IV-VI:
I miejsce Tomasz Jędryczka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
II miejsce ex-quo Julia Bieniek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Karolina Cieśla z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce Klaudia Sumara z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7

Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydział Promocji i Rozwoju Miasta przy UM w Bochni, Radę Rodziców PSP nr 7, Wydawnictwo WSiP, cukiernie "Maja" i "Tradycyjna".
Konkurs należy zaliczyć do bardzo udanych, był okazją do wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli, rodziców i kultywowania tradycji śpiewania kolęd. Zakończył się w miłej atmosferze słodkim poczęstunkiem.
20 STYCZNIA 2012

Międzyszkolna Liga Szachowa - IV runda

Dzisiaj po raz czwarty w tym roku udaliśmy się do PSP nr 5 w Bochni, aby wziąć udział w rozgrywkach szachowych. W tym dniu przy szachownicach spotkało się ponad 60 zawodników szkół podstawowych i gimnazjalnych, gotowych do walki o następne punkty zasilające konto zarówno uczniów jak i szkół. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał pan Zbigniew Drzazga, a zawodników wspierali ich opiekunowie. W tej kolejce rozgrywek wzięło udział dziewięcioro uczniów naszej szkoły zdobywając kolejne punkty:

Kacper Seweryn 6pkt
Maciej Ostrowski 5pkt
Monika Kowalczyk 4.5pkt
Jakub Machaj 4pkt
Piotr Hołyst 4pkt
Karolina Reguła 4pkt
Dominik Turek 3pkt
Karol Łukasik 3pkt
Maciek Kałuża 1pkt
15 STYCZNIA 2012

Szczęśliwa Siódemka - Dzień Otwarty w PSP nr 7 w Bochni

Szczęśliwa Siódemka - to hasło promujące PSP nr 7 w trakcie tegorocznego Dnia Otwartego zorganizowanego dla dzieci pięcio-, sześcio-, siedmioletnich w celu przedstawienia im oraz ich rodzicom bazy dydaktyczno - wychowawczej szkoły, szerokiej oferty zajęć oraz ich przykładowych efektów. Impreza rozpoczęła się już w godzinach rannych od zajęć integracyjnych uczniów klas pierwszych i drugich z dziećmi z zaprzyjaźnionych przedszkoli nr 1 i 2. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały słuchowiska pt. "Kot w butach" i z zapałem wykonały ilustracje do bajki. Miały tez możliwość pobawić się ciekawymi pomocami dydaktycznymi z projektu "Radosna Szkoła" oraz "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Spotkanie zakończyło się pląsami przy muzyce dziecięcej i słodkim poczęstunkiem.
W godzinach popołudniowych dzieci ponownie odwiedziły szkołę, tym razem ze swoimi rodzicami. W przygotowaniu trwającej ok. 3 godzin imprezy dużego wsparcia udzielili przedstawiciele Rady Rodziców, Fabryka Tańca i Ruchu, Thomas Dance, Kryta Pływalnia w Bochni, Segafredo Zanetti Poland, Cukiernia Tradycyjna i Nawigator. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wiceburmistrz Miasta Bochni - p. Małgorzata Szczepara oraz Proboszcz Parafii św. Pawła - ks. Jan Nowakowski. Wszystkich gości serdecznie powitała Dyrektor Szkoły - p. Jolanta Struzik.
Największą z zapowiadanych wcześniej atrakcji okazała się bez wątpienia otwierająca imprezę inscenizacja "Kot w Butach" w wykonaniu prężnie działającego w szkole Teatru Małej Sceny Świetlicy. Plejada barwnych i świetnie zagranych postaci ze sprytnym Kotem na czele oraz wspaniała scenografia na pewno na długo pozostaną w pamięci zarówno najmłodszych, jak i dorosłych widzów.
Po przedstawieniu uczniowie "Szczęśliwej Siódemki" śpiewająco zaprezentowali swoje umiejętności językowe. Można było usłyszeć utwory w nauczanych w szkole językach, a więc po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku, a także po włosku i hiszpańsku. Gromkie brawa rozbrzmiewały po celnych rzutach do kosza w trakcie pokazu umiejętności sportowych dziewcząt z klas V i VI. Publiczność zachwycała się także niezwykłymi - jak na początkujących tancerzy - umiejętnościami dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I oraz pary czwartoklasistów. Przechodzenie od skocznej poleczki do walca, poprzez rock and roll i jive, na cha-chy skończywszy, nie sprawiało im żadnych trudności. Po takiej lekcji tańca nikt nie miał problemów z krokami na balu karnawałowym - ostatniej atrakcji wieczoru. Dzieci bawiły się znakomicie, tańcząc m.in. "Labadę" i "Kaczuchy", a stracone kalorie mogły uzupełnić w "minibufecie". Brały również udział w konkursie tańca i śpiewu, w którym mogły wygrać "szczęśliwą niespodziankę" w postaci rodzinnego karnetu na basen, na zajęcia taneczne w Fabryce Tańca i Ruchu lub biletu do kina. Tymczasem rodzice zainteresowani bliższym zapoznaniem się z ofertą dydaktyczną szkoły uczestniczyli w spotkaniu z wicedyrektor A. Twardosz, która po prezentacji oprowadziła rodziców po szkole. Wielu z nich od razu skorzystało z możliwości zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego i pierwszej klasy na rok szkolny 2012/13. Rodziców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór szkoły dla swoich pociech, zapraszamy do PSP nr 7 w Bochni: "Zostań uczniem PSP nr 7 w Bochni!!!"


4 STYCZNIA 2012

Spotkanie z Time For Funk

4 stycznia 2012 w ramach spotkań z "Człowiekiem z pasją" mieliśmy okazję wysłuchać dwóch z pięciorga członków zespołu Time For Funk. Panowie Daniel Sroka i Szymon Fortuna opowiadali o swoich zainteresowaniach a wręcz pasji muzyką i jak tę pasję rozwijali w ciągu swojego życia. Uczniowie słuchali z zapartym tchem a pod koniec spotkania mieli sporo pytań. Jak się okazało wśród uczniów Siódemki są pasjonaci muzyki (perkusista, klawiszowiec, gitarzysta), którzy mogliby stworzyć zespół. A jako, że śpiewać każdy może... :) Do dzieła!
24 GRUDNIA 2011

Jasełka 2011

Zgodnie tradycją naszej szkoły w dniu 22.12.2011r. uczniowie klas III przygotowali bożonarodzeniową inscenizację. W pierwszej części dyrektor szkoły Jolanta Struzik serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych i złożyła świąteczne życzenia. Na przedstawienie przybyli zaproszeni przez dyrekcję szkoły przedstawiciele Urzędu Miasta w Bochni. Następnie głos zabrali młodzi wykonawcy, którzy profesjonalną grą aktorską wprowadzili zebrana publiczność w klimat scen biblijnych. Młodzi aktorzy wspaniale wcielali się w swoje role. Barwne stroje, rekwizyty występujących, bogata scenografia dobrze współgrały z odtwarzaną rolą, oddając realistyczny charakter dnia Bożego Narodzenia, a widzom dostarczyły dodatkowych wrażeń wizualnych. Na zakończenie wykonawcy złożyli publiczności życzenia świąteczno-noworoczne i zaprosili na występ Chłopięcego Chóru "Pueri Cantores Sancti Nicolai" pod Dyrekcją Ks. Stanisława Adamczyka. Wspaniale wyśpiewane kolędy przybliżyły tematykę Świąt Bożego Narodzenia i przedłużyły ich magiczny nastrój, a licznie zgromadzona publiczność podziękowała chórzystom za występ gromkimi brawami. W tym świątecznym nastroju uczniowie wraz z wychowawcami udali się do poszczególnych klas. Nie zabrakło ciepłych życzeń, łamania się opłatkiem i kolędowania.
20 GRUDNIA 2011

Halo Siódemka

Samorząd Uczniowski dla całej szkolnej braci przygotował nowy numer gazetki szkolnej. A w niej ciekawe informacje, opowiadania, sukcesy i dawka humoru. Serdecznie zapraszamy do lektury.

  Halo Siódemka - 3/2011

17 GRUDNIA 2011

Konkurs OXFORD PLUS

Znamy już wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych międzynarodowych konkursów językowych - konkursu Oxford Plus, który odbył się 28 października 2011 roku w szkołach całej Polski. Uczniowie rozwiązywali test, w którym sprawdzana była ich wiedza w zakresie leksyki i struktur gramatycznych języka angielskiego. Każdy z uczniów mógł zdobyć w teście maksymalnie 100 punktów. Testy były sprawdzane w Warszawie przez uniwersyteckich lingwistów, którzy dokonali ich ocen i przesłali wyniki wraz z dyplomami i nagrodami do szkół. Laureatami konkursu są wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów.

Klasy drugie
IV miejsce - Bartłomiej Baltaza kl. 2a

Klasy trzecie
I miejsce - Jakub Cisło kl. 3a
III miejsce - Maria Ostrowska kl. 3b
III miejsce - Katarzyna Parwa kl. 3b
V miejsce - Julia Jeziorek kl. 3b

Klasy piąte
I miejsce - Agnieszka Kuflik kl. 5b
I miejsce - Filip Synowiec kl. 5c
II miejsce - Katarzyna Tomczyk kl. 5b
II miejsce - Jakub Machaj kl. 5a
III miejsce - Marlena Bachula kl. 5a
III miejsce - Klaudia Rojek kl. 5a
IV miejsce -Monika Kowalczyk kl. 5a
V miejsce - Karolina Reguła kl. 5a
V miejsce - Magdalena Krzywda kl. 5c
V miejsce - Mateusz Szymonik kl. 5a
V miejsce - Kacper Filipczyk kl. 5a

Klasy szóste
V miejsce - Jan Walczak kl. 6b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkę "Wielkie Bitwy Historii" wraz z płytą DVD. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną XIX edycję konkursu. Patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
16 GRUDNIA 2011

Wygrana naszych koszykarek

W dniu 13 grudnia 2011r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w półfinałowym Diecezjalnym Turnieju mini koszykówki dziewcząt Szkół im. Jana Pawła II. Organizatorem całego turnieju jest Zespół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie a chęć przeprowadzenie rozgrywek półfinałowych wyraziła SP w Podolu Górowej i tam też odbył się ten turniej.
W turnieju wzięło udział cztery zespoły ze szkół: SP Podole Górowa, SP Nowe Żukowice, PSP nr 7 Bochnia, SP Gołkowice Górne.
Turniej został rozegrany systemem każdy z każdym. Nasze zawodniczki okazały się bezkonkurencyjne wygrywając wszystkie mecze i to dużą liczbą punktów. Zajęły tym samym I miejsce i awansowały do finału, który będzie rozgrywany na przełomie lutego i marca w Skrzyszowie.

Wyniki meczów:
SP Podole Górowa - PSP 7 Bochnia 2 : 26
PSP 7 Bochnia - SP Nowe Żukowice 48 : 0
SP Nowe Żukowice - SP Podole Górowa 8 : 18
SP Gołkowice G. - SP Podole Górowa 5 : 28
PSP 7 Bochnia - SP Gołkowice G. 28 : 2
SP Nowe Żukowice - SP Gołkowice G. 26 : 2

Warto jeszcze wspomnieć, że w Podolu Górowej zostaliśmy bardzo miło przyjęci, a cały turniej odbywał się w przyjaznej atmosferze i w duchu zdrowej rywalizacji. W przerwie rozgrywek wszystkie drużyny zostały zaproszone na ciepły poczęstunek i herbatkę co pomogło dziewczynom szybko zregenerować siły przed następnymi meczami. Naszym koszykarkom gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów w finale! Skład drużyny: Gabrysia Rak, Ola Poradowska, Agnieszka Kuflik, Dominika Kurkiewicz, Dominika Kocyk, Julia Fortuna, Weronika Mól, Paulina Mikuła, Sara Majcher, Klaudia Spisak, Justyna Huk.
15 GRUDNIA 2011

III Kolejka Międzyszkolnej Ligi Szachowej

W środę 14 grudnia 2011r. nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Był to równocześnie też Mikołajkowy Turniej Szachowy. Tym razem nad szachownicami pochyliło głowy 56 uczestników, a punkty zdobyty podczas Turnieju będą wliczane do klasyfikacji końcowej. Uczestników rozgrywek odwiedził Święty Mikołaj, który dla każdego gracza miał słodki upominek.
Nasi uczniowie dołożyli kolejne punkty do swoich kont, a tym samym do konta szkoły.
1. Seweryn Kacper 5 pkt
2. Ostrowski Maciej 4,5 pkt
3. Hołyst Piotr 4 pkt
4. Kowalczyk Monika 4 pkt
5. Turek Dominik 4 pkt
6. Reguła Karolina 2 pkt
7. Machaj Jakub 2 pkt

Jak zwykle wszystkim graczom gratulujemy i będziemy im kibicować przy zdobywaniu kolejnych punktów na styczniowej Lidze Szachowej.
14 GRUDNIA 2011

Wyjazd klas Vb, VIa, VIb do teatru Bagatela w Krakowie

13 grudnia klasy VB, VIa, VIb wybrały się do Krakowa. Głównym celem wycieczki było obejrzenie na spektaklu - musicalu pt: "Tajemniczy Ogród" w teatrze Bagatela. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie uznali ten wyjazd za ciekawy i udany, nawet pogoda dopisała. Przedstawienie bardzo nam się podobało, a niektórych zachęciło do przeczytania powieści, na podstawie której zostało zrealizowane. Na szczególną uwagę zasługują muzyka i dźwięk oraz wspaniała scenografia, które pozwalają widzom naprawdę poczuć atmosferę ogrodu nie bez powodu nazwanego "tajemniczym" przez główną bohaterkę - Mary Lennox. Śpiewane przez aktorów liczne piosenki także nam się podobały, jednak część uczniów nie miałaby nic przeciwko, gdyby było ich nieco mniej, gdyż jak najszybciej chcieli się dowiedzieć, jak dalej potoczy się akcja. Przy odrobinie szczęścia w roli pani Madlock można obejrzeć Dorotę Pomykałę - aktorkę o uznanym dorobku artystycznym, znaną nie tylko z teatru, ale także z licznych ról filmowych. Po spektaklu udaliśmy się na spacer po starym Krakowie. Oglądając kościoły: Mariacki, św. Wojciecha, św. Andrzeja i św. Anny utrwaliliśmy wiedzę o stylach architektonicznych. Ponieważ wycieczka odbywała się w dniu 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego, mieliśmy także okazję zobaczyć prawdziwe czołgi na Rynku Głównym. Oczywiście na koniec nie mogliśmy sobie odmówić zakupu pamiątek w Sukiennicach czy okolicznych kramach oraz uzupełnienia straconych kalorii w Mc Donalds. Wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że nie była to ich ostatnia tak udana wycieczka.
12 GRUDNIA 2011

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dzisiaj delegacja naszej szkoły (pani pedagog Lidia Kaczmarek oraz uczniowie: Marlena Bachula, Karolina Kazek, Aleksandra Poradowska, Jarosław Buszko i Paweł Głaz) wzięła udział w uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, która odbyła się w PSP nr 2 w Bochni. Po powitaniu gości nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów: piosenki Jacka Kaczmarskiego, zorganizowanego przez "Solidarność" (udział naszych uczniów) oraz plastycznego "Dzieci wolnej Polski" (znakomite, II miejsce Aleksandry Poradowskiej). Kolejnymi punktami uroczystości były występy laureatów oraz spotkanie z byłymi działaczami opozycji. Na koniec uczestnicy mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną "Grudzień 1981".
08 GRUDNIA 2011

Wycieczka klasy 4a

W doskonałych humorach rozpoczęliśmy naszą przygodę w Parku Św. Mikołaja w Zatorze, wędrówką bajkową ścieżką, która nocą jest oświetlona trzema milionami światełek. W trakcie tego spaceru przewodnik przypomniał nam wszystkie znane nam bajki. Pod koniec na wszystkich czekała niespodzianka - spotkanie ze Świętym Mikołajem. Po spacerze udaliśmy się na warsztaty tematyczne. Tutaj mogliśmy wypróbować swoich sił jako artyści plastycy, przyozdabialiśmy bombki, które mogliśmy zabrać do domów. To nie był jednak koniec naszej przygody. Dotarliśmy do krainy wirtualnego skrzata Sylwestrzaka. Były to interaktywne zajęcia z wykorzystaniem technologii 3D, połączone w show. Pozwalały one na nawiązywanie rozmowy z postacią - w tym przypadku z zabawnym Sylwestrzakiem, który przemawiał do nas wprost z ekranu. Wzięliśmy przy okazji udział w quizie geograficznym - Pani od przyrody mogłaby być z nas dumna! W Mikołajowym Wulkanie Zapomnienia spalaliliśmy nasze złe uczynki. Oczywiście, odwiedziliśmy prawdziwe renifery Rudolfa i Kometka. Pod koniec dnia wzięliśmy udział w korowodzie Św. Mikołaja, gdzie spotkaliśmy najpopularniejszych bohaterów naszych ulubionych bajek. Pełni wspaniałych wspomnień powróciliśmy do domów. Dziękujemy naszej Pani wychowawczyni Katarzynie Spisak, oraz naszym rodzicom, za przygotowanie tej wspaniałej wycieczki.
07 GRUDNIA 2011

Goniąc za marzeniami

Sebastian Nabielec - założyciel od niedawna działającej w Bochni Fabryki Tańca i Ruchu, finalista mistrzostw Polski i wielu prestiżowych międzynarodowych turniejów w tańcu towarzyskim - w trakcie pierwszego z cyklu spotkań pod hasłem Ludzie z pasją, podzielił się z nami informacjami na temat swojej kariery tanecznej i drogi, jaką musiał przejść, by zrealizować marzenia. Zwrócił uwagę, że taniec choć jest piękny, bywa również i niebezpieczny; że tańcząc zawodowo, czasem trzeba mieć siłę i sprawność jak sportowiec. Na pytanie, czy miał bezpośredni kontakt z jakimiś sławnymi osobami, odpowiedział, że owszem - m.in. z Blanką Winiarską, Rafałem Maserakiem, Łukaszem Czarnieckim. Podsumowując swoją wypowiedź zachęcał, aby jednak "gonić za marzeniami", zaznaczając, że niczego nie da się osiągnąć bez wysiłku; że marzenia się naprawdę spełniają, ale nieraz wymaga to wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Spotkanie z p. Sebastianem bardzo nas zainteresowało i wielu z uczniów naszej szkoły poważnie zastanawia się, czy nie spróbować pójść w jego ślady.
06 GRUDNIA 2011

Wizyta w Bułgarii

W dniach 29 listopada - 04 grudnia 2011r. czwórka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni pod opieką koordynatorek projektu: nauczycielki języka angielskiego pani Katarzyny Spisak oraz wice-dyrektorki szkoły pani Anity Twardosz uczestniczyła w wyjeździe do Eleshnitsa w Bułgarii w ramach unijnego projektu Comenius 2011-2013 "Powiedz mi o swojej kulturze a ja opowiem Ci o mojej". Uczniowie biorący udział w wyprawie zostali wyłonieni w drodze konkursu, w którym brano pod uwagę wyniki w nauce, zachowanie oraz zaangażowanie w życie szkoły. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem by w godzinach południowych dotrzeć do leżącego na naszej trasie Budapesztu. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Placu Bohaterów, miejsca szczególnego dla Węgrów, które powstało by uczcić tysiąclecie państwowości Węgier. Następnie obejrzeliśmy imponujący gmach Parlamentu oraz zwiedziliśmy Bazylikę św. Stefana. Ostatnim celem naszego zwiedzania było Wzgórze Zamkowe, na które dotarliśmy tuż po zachodzie słońca, dzięki czemu mogliśmy podziwiać Budapeszt nocą, z przepięknie oświetlonymi głównymi zabytkami miasta m.in. mostem łańcuchowym. Wyruszyliśmy w dalszą drogę, by rankiem dotrzeć do Sofii, stolicy Bułgarii. Spacerując uliczkami tego urokliwego miasta, "przywitaliśmy się" z lwami stojącymi na straży Pałacu Sprawiedliwości, oraz obejrzeliśmy prawosławną cerkiew pod wezwaniem św. Niedzieli z X w. Po paru godzinach dalszej drogi byliśmy wreszcie na miejscu, mała wioska leżąca pomiędzy masywami gór Pirin i Riła przywitała nas słońcem. Uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością wyglądali swoich przyjaciół z którymi od dawna korespondowali przy użyciu e-maili, portali społecznościowych oraz bloga a u których mieli zostać zakwaterowani. Uczniowie podstawowej szkoły im. Bratya Miladinovi przyjęli nas bardzo ciepło i radośnie. Wizyta była pełna wrażeń - uczniowie naszej szkoły codziennie uczestniczyli w zajęciach szkolnych, m.in. lekcjach matematyki, języka angielskiego oraz pracy techniki. Koordynatorki projektu natomiast wzięły udział w lekcji pokazowej robótek ręcznych podczas której uczennice nauczyły je wyszywać bułgarskie hafty. Następnego dnia odbyło się spotkanie robocze projektu, podczas którego wszystkie delegacje szkół partnerskich Łotwy, Hiszpanii, Turcji, Włoch, Bułgarii oraz Nasza, przedstawiły prezentacje multimedialne dotyczące strojów regionalnych. Szkoła bułgarska przygotowała dla nas pokaz tańców regionalnych oraz wystawę strojów ludowych. Wieczorem spacerkiem przeszliśmy się ulicami miasta Bansko, największego kurortu narciarskiego w Bułgarii. Przyszło nam powiedzieć do zobaczenia, gdyż wkrótce się spotkamy, tym razem w marcu na Łotwie. Nie był to jednak jeszcze koniec naszej przygody. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do jednego z największych "klejnotów Bułgarii", wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, monastyru Rilskiego. Nasza podróż dobiegła końca, pełni zapału do dalszej pracy nad projektem wróciliśmy szczęśliwie do domów.
30 LISTOPADA 2011

Sesja naukowa: "Jak zdrowo żyć, aby zapobiegać chorobom nowotworowym"

28 listopada 2011r. w PSP nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni odbyła się sesja naukowa: "Jak zdrowo żyć, aby zapobiegać chorobom nowotworowym" zorganizowana przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Tarnowie i Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie.
Otwarcia sesji naukowej dokonała p. dyr. Jolanta Struzik, która powitała obecnych przedstawicieli władz powiatu i miasta - starostę p. Jacka Pająka, burmistrza p. Stefana Kolawińskiego, przewodniczącego Komisji Zdrowia dr Marka Kanię, a także dyrektor KO w Tarnowie p. Urszulę Blicharz, prelegentów, reprezentanta Aloesowego Centrum Zdrowia i Urody - p. Bogumiłę Srokę, Radę Rodziców PSP 7 w Bochni oraz licznie przybyłych do bocheńskiej "siódemki" dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie.
Spotkanie, jak podkreśliła p. Urszula Blicharz wpisało się w realizację projektu edukacyjnego skierowanego na popularyzowanie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem głównie wśród uczniów małopolskich szkół, a poprzez nich, upowszechnienie europejskich wytycznych i zmianę stylu życia w rodzinach i środowisku, w których funkcjonują. Aprobatę do podjętych przez Kuratorium Oświaty działań niewątpliwie wyrazili też starosta bocheński p. J. Pająk i burmistrz p. S. Kolawiński, którzy w krótkich wystąpieniach przed rozpoczęciem głównej części sesji przypomnieli, że o zdrowie trzeba dbać nie tylko wtedy, gdy daje o sobie znać. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku wykładów. Prelegenci z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych zwracali uwagę na choroby nerek jako problem społeczny. Przybliżono założenia kampanii "Drugie życie", której celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. Dr n. med. Beata Piórecka poruszyła kwestię profilaktyki wybranych nowotworów złośliwych, a mgr Agnieszka Kozioł-Kozakowska mówiła o diecie w profilaktyce nowotworowej. Dr Marek Kania w żartobliwy sposób zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzania regularnych badań przesiewowych i wczesnego reagowania na wszelkie niepokojące objawy. Na podsumowanie p. dyr. Jolanta Struzik przytoczyła słowa patrona naszej szkoły - Jana Pawła II: "Dobro, jakim jest zdrowie, ma tak wielką wartość etyczną, że uzasadnia zobowiązanie społeczeństw do działań na rzecz jego ochrony..." wyrażając jednocześnie nadzieję, iż treści poruszane na sesji długo pozostaną w pamięci jej uczestników i zaowocują podejmowaniem przez wszystkich działań na rzecz zdrowego stylu życia.
21 LISTOPADA 2011

Powiatowy konkurs recytatorski

Dzisiaj w naszej szkole odbył się Powiatowy konkurs recytatorski. Więcej informacji wkrótce.
18 LISTOPADA 2011

Szkolny konkurs poezji religijnej

W listopadowy poranek, biblioteka szkolna stała się miejscem szkolnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej "Pierścień św. Kingi". Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI. Dziewczęta i chłopcy pod czujnym okiem swoich opiekunów przygotowali teksty poezji religijnej. Jury konkursu oceniało wystąpienia recytujących wziąwszy pod uwagę różne kryteria: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Wysoki poziom uczestników komisja nagrodziła dyplomami i wyłonieniem laureatów, którzy będą reprezentować bocheńską "Siódemkę" w eliminacjach powiatowych.

Laureatami szkolnego konkursu zostali:
Załupska Gabriela kl. 2b
Styrna Anastazja kl. 3a
Bachula Marlena kl. 5a
Sumara Klaudia kl. 6a

Gratulujemy!
15 LISTOPADA 2011

Ratujemy i uczymy ratować

W październiku i listopadzie uczniowie klas II a i II b uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych nauce udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia te odbywały się w ramach realizowanego w naszej szkole już od roku 2008/2009 programu "Ratujemy i Uczymy Ratować", który powstał z inicjatywy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej RP.
Drugoklasiści pod okiem p. Magdaleny Noskowicz - koordynatorki programu w naszej szkole, zgłębiali wiedzę teoretyczną i doskonalili w praktyce umiejętności z zakresu pierwszej pomocy: bezpieczeństwa, sprawdzania przytomności i oddechu, wzywania pomocy, układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Uczniowie, krok po kroku, poznawali ogniwa "łańcucha przeżycia", a przydatne niewątpliwie w tym były pozyskane od FWOŚP fantomy, książeczki ucznia i tekturowe telefony.
Zajęcia prowadzone w formie zabawy cieszą się corocznie dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Uczniowie z niezwykłym zrozumieniem podchodzą do tak ważnego tematu, jakim jest udzielanie pomocy przedlekarskiej. Obejrzane bajki edukacyjne i własne doświadczenia dzieci stają się w klasach tematem do rozmów, a praktyczne ćwiczenia uczą odpowiedzialności. Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie zdają egzamin, udowadniając tym samym, że dużo wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy i potrafią przeprowadzić wszystkie podstawowe czynności ratujące życie.
14 LISTOPADA 2011

Konkurs wiedzy o szkole

Zgodnie z tradycją szkoły nauczyciel biblioteki wraz z liczną grupą szóstoklasistów, uczcili święto swojej szkoły uczestnicząc w konkursie wiedzy. Znajomość historii "siódemki", jej codziennej pracy i życia przedstawili w formie odpowiedzi na pytania testu. Uczniowie klasy 6a oraz 6b wnikliwie odpowiadali na pytania konkursowe. Liczna grupa dziewcząt i chłopców najstarszej grupy wiekowej PSP nr 7, wykazała się dobrą znajomością szkoły, wydarzeń, które miały miejsce. W dniu święta wspominano także różne uroczystości i święta "Siódemki".

Laureatami zostali:
1. Majcher S. kl.6b I m
2. Spisak K. kl.6b I m
3. Tynka K. kl.6b I m
4. Liszka E. kl.6a II m
5. Gnutek K. kl.6b II m
6. Surga Z. kl.6b II m
7. Kocyk W. kl.6b III m

Gratulujemy!
11 LISTOPADA 2011

Bocheńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada czternastoosobowa delegacja naszej szkoły udała się na miejskie obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 10.00 w Bazylice św. Mikołaja rozpoczęła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę. Eucharystię celebrował delegat biskupa tarnowskiego -ksiądz Infułat Władysław Kostrzewa. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpił przemarsz w asyście orkiestry pod pomnik "Poległym za wolność 1914-1920" przy ulicy Orackiej. Po oficjalnych przemówieniach starosty bocheńskiego Jacka Pająka i Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego głos zabrali... siedzący na Kasztance Józef Piłsudski (odczytał treść rozkazu, jaki wydawano ruszającym do walki żołnierzom Legionów Polskich) oraz piastujący pod koniec 1918 roku stanowisko wiceburmistrza Bochni Adolar Ossoliński (odczytał inauguracyjne wystąpienie w Radzie Miasta Bochni, jakie miało miejsce tuż po odzyskaniu niepodległości). Punktem kończącym uroczystości było składanie kwiatów pod pomnikiem.
W skład delegacji PSP nr 7 w Bochni na obchody Narodowego Święta Niepodległości weszli: Dyrekcja Szkoły - mgr Jolanta Struzik i mgr Anita Twardosz, nauczyciele - mgr Gabriela Ryncarz i mgr Jacek Nowak, przedstawiciel Rady Rodziców - pani Grażyna Pięta, uczniowie (poczet sztandarowy i składanie kwiatów) - Marlena Bachula, Aleksander Cepak, Martyna Chrzan, Nikola Deptuch, Karolina Kazek, Mikołaj Kowal, Monika Kowalczyk, Dominika Kurkiewicz i Jakub Pięta.
10 LISTOPADA 2011

II Kolejka Bocheńskiej Międzyszkolnej Ligi Szachowej

8 listopada 2011r. po raz drugi w tym roku udaliśmy się do PSP nr w Bochni, aby wziąć udział w rozgrywkach szachowych. W tym dniu przy szachownicach spotkało się aż 60 zawodników szkół podstawowych i gimnazjalnych, gotowych do walki o następne punkty zasilające konto zarówno uczniów jak i szkół. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał pan Zbigniew Drzazga, a zawodników wspierali ich opiekunowie.
W tej kolejce rozgrywek wzięło udział siedmioro uczniów naszej szkoły zdobywając kolejne punkty:
1. Hołyst Piotr 5,5 pkt
2. Seweryn Kacper 5 pkt
3. Kowalczyk Monika 3,5 pkt
4. Łukasik Karol 3,5 pkt
5. Machaj Jakub 3 pkt
6. Reguła Karolina 2,5 pkt
7. Kałuża Maciej 2 pkt

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnej Lidze, która odbędzie się w grudniu.
9 LISTOPADA 2011

Akademia z okazji Święta Niepodległości

9 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły miała miejsce Akademia z okazji zbliżającej się 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy VIa (przy udziale 2 rówieśników z klasy VI b oraz kilku uczennic z klas V) zaprezentowali montaż słowno- muzyczny mający przybliżyć zgromadzonym kwestie związane z walką Polaków o powrót Ojczyzny na mapę Europy, począwszy od powstania Legionów Polskich we Włoszech, na radosnym listopadzie 1918 roku kończąc. Po wystąpieniu uczniów głos zabrała Pani Dyrektor PSP nr 7 w Bochni mgr Jolanta Struzik, która w swoim przemówieniu podziękowała uczniom i organizatorom za przygotowanie Akademii, oraz zaapelowała do wszystkich zgromadzonych o zachowanie pamięci o heroicznej postawie dawnych pokoleń Polaków, postawie, która zaowocowała odzyskaniem utraconej w XVIII wieku niepodległości.
Koordynator prac związanych z Akademią, nauczyciel historii mgr Jacek Nowak, pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: Pani mgr inż. Dorocie Nowak ( nauczycielce muzyki i plastyki) za oprawę muzyczną, Panu mgr Mirosławowi Zagórskiemu (nauczycielowi wychowania fizycznego i wychowawcy klasy VIa) za pomoc w przydziale ról oraz za nagłośnienie, Paniom: mgr Magdalenie Noskowicz, mgr Katarzynie Węglarz (wychowawczyniom świetlicy) i mgr Lidii Kaczmarek (pedagogowi szkolnemu) za pomoc w opracowaniu i stworzeniu scenografii, Paniom sprzątającym i konserwatorowi za poprawki "techniczne", a przede wszystkim Wam - młodzi Artyści, za serce, jakie włożyliście w występ.
8 LISTOPADA 2011

Śniadanie daje moc

Na kilka dni przed akcją wych. Ewa Pawlińska opowiedziała dzieciom z kl II b o planach zorganizowania wspólnego śniadania, aby mogły się przygotować i porozmawiać o tym między sobą i w domu z rodzicami. Każde dziecko otrzymało zadanie, które musiało wykonać. Jedni przynieśli pieczywo, napoje, inni owoce lub warzywa, a jeszcze inni przygotowali klasę, nakryli ławeczki białym obrusem i udekorowali kolorowymi serwetkami. Na ścianie wisiało "12 zasad prawidłowego żywienia". Rozmawialiśmy nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Cała klasa z niecierpliwością czekała na ten dzień. 8 XI już o 8.30 zjawili się rodzice i zaczęli przygotowywać posiłek. Wszyscy podziwiali, jak spod rąk mam wychodzą kolorowe owocowo - warzywne szaszłyki, serowe myszki, fantazyjnie kanapki i inne - nie mniej ciekawe - kompozycje. Niektórzy z nas sami próbowali stworzyć coś niezwykłego. Po chwili nasz stół zmienił się w cudowny - niczym z bajki - kolorowy stoliczek. Jedliśmy ze smakiem, więc pyszne kęsy szybko znikały z talerzy. Po śniadaniu posprzątaliśmy klasę. Niezjedzone owoce i warzywa ułożyliśmy na tacach, by urozmaiciły nam kolejne śniadanie, a kanapkami częstowaliśmy nauczycieli i kolegów z innych klas. Chociaż w naszej szkole od ponad 15 lat dzieci o 9.30 jedzą wspólny posiłek, wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to wyjątkowe i najpyszniejsze śniadanie, a przy tym świetna zabawa z produktami żywnościowymi.
5 LISTOPADA 2011

Ku pamięci

Dzisiaj w ramach zajęć świetlicowych kilkunastu najmłodszych uczniów naszej szkoły udało się pod opieką pani Katarzyny Węglarz (wychowawcy świetlicy) i pana Jacka Nowaka (nauczyciela historii) na cmentarz św. Rozalii w Bochni. Po przeprowadzeniu symbolicznych porządków zapalone zostały znicze m. in. przy obelisku upamiętniającym ofiary Zbrodni Ponarskiej, zbiorowej mogile żołnierzy poległych w trakcie kampanii wrześniowej oraz kamiennym nagrobku trzech ofiar bombardowania kolonii górniczej w Bochni przez samoloty niemieckie we wrześniu 1939 roku.
4 LISTOPADA 2011

Imieniny Patrona

4 listopada (piątek) przewodniczący (Filip Synowiec) oraz opiekun (Jacek Nowak) Samorządu Uczniowskiego PSP nr 7 w Bochni złożyli kwiaty oraz zapalili znicz pod Popiersiem Patrona Szkoły - Jana Pawła II z okazji przypadających na ten dzień imienin papieża Polaka.


28 PAŹDZIERNIKA 2011

Zakrętkowi giganci

Nasza szkoła bierze aktywny udział w zbieraniu zakrętek i makulatury. Więcej o zbiórce surowców wtórnych znajdziecie TUTAJ.


26 PAŹDZIERNIKA 2011

VI rajd rowerowy "Zwyciężaj siebie"

We wtorek 25 października odbył się VI już rajd rowerowy "Zwyciężaj siebie". Po spotkaniu z przedstawicielem bocheńskiej policji wyruszyliśmy spod budynku szkolnego w siedemnasto osobowym składzie. Do granic miasta towarzyszył nam zaprzyjaźniony z naszą szkołą przedstawiciel Straży Miejskiej pan Robert Jawor. Trasa [ w sumie około 30 km] biegła Lasem Kolanowskim przez Pogwizdów, kopaliny do Nowego Wiśnicza Tam zwiedziliśmy największą atrakcję tego miasteczka XV wieczny zamek . Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam historię zamku, szczególnie podobała nam się wystawa poświęcona naszemu patronowi. Pogoda nam dopisywała, widoki były wspaniałe a nad bezpieczeństwem naszej grupy czuwała trójka nauczycieli: pani Dorota Nowak, Gabriela Ryncarz oraz pan Michał Bednarski. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do domów i już z niecierpliwością czekamy na następny rajd.
25 PAŹDZIERNIKA 2011

Święto bibliotek szkolnych

W bibliotece PSP 7 od kilku lat obchodzone jest w październiku "Święto biblioteki szkolnej". W tym czasie w szczególny sposób uczniowie mają możliwość korzystania z księgozbioru, jak również uczestniczenia w różnych zajęciach, związanych z czytaniem książki, jej oglądaniem, dyskutowaniem. W bibliotece organizowane są wystawki poświęcone książce dla czytelnika o zróżnicowanych zainteresowaniach i gustach czytelniczych. Propagowane jest czytanie ulubionej literatury, opowiadania treści najciekawszych książek i bajek. Uczniowie Koła Miłośników Książki wymieniają się refleksją o czytanych powieściach, lekturach, wierszach. Doskonalą także technikę czytania : "Czytam uważnie i dokładnie", "Fajną książkę czytałem". Każdy znajdzie w szkolnej książnicy coś dla siebie - bajki, powieści, literaturę popularnonaukową, albumy i przewodniki.

"HEJ! HEJ! HEJ! CZYTANIE JEST OKEY!"


21 PAŹDZIERNIKA 2011

IV Bieg Papieski

W środę 19 października przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w IV Biegu Papieskim zorganizowanym przez MOSiR w Bochni z okazji Dnia bł. Jana Pawła II. Bieg rozpoczął się tradycyjnie spod kościoła św. Pawła Apostoła, skąd biegacze dobiegli do Bazyliki św. Mikołaja, zaś meta znajdowała się przy kościele św. Jana. Przy każdym z kościołów odprawiono krótkie modlitwy za polskiego papieża i złożono kwiaty u stóp pomników. W biegu wzięło udział ok. 70 biegaczy z piętnastu szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu miasta i całego powiatu. Naszą szkołę pod opieką pana M. Bednarskiego reprezentowały: Julia Fortuna z klasy IVa, Gabrysia Rak z klasy V b oraz Justyna Huk z klasy VI b
20 PAŹDZIERNIKA 2011

Poznajemy dinozaury

Klasa 4a pod opieką swojej wychowawczyni Katarzyny Spisak, wzięła udział w konkursie "Poznajemy dinozaury". Celem konkursu było poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu paleontologii, zaznajomienie oraz weryfikacja wiedzy uczestników konkursu z zagadnieniami związanymi z dziejami Ziemi oraz ewolucją wymarłych grup zwierząt. Nad konkursem "Poznajemy dinozaury" patronat objęło Kuratorium Oświaty w Opolu. Pytania zawarte w Karcie Konkursowej były pracą zbiorową całej klasy pod opieką nauczyciela. Zdobyta wiedza przyda nam się już wkrótce podczas wycieczki mikołajkowej do Zatoru. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez JuraPark w Krasiejowie - mieście, w którym odkryte zostały skamieniałości pradinozaura - Silezaura, sprzed 230 mln lat. Wyniki konkursu już wkrótce - 31 października. A Ty, czy wiesz, czym różniły się gady ptasiomiednicze od gadziomiedniczych, czy allozaur mógł walczyć z triceratopsem oraz w jaki sposób porozumiewały się dinozaury kaczodziobe? Bo my już wiemy!
18 PAŹDZIERNIKA 2011

Sukces piłkarek i piłkarzy nożnych

Wczoraj i dzisiaj odbyły się miejskie zawody w piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły okazały się bezkonkurencyjne i zdobyły 1 miejsca. Dyplomy i okazałe puchary były dodatkiem do radości okazywanej po wygranych meczach. W przyszłym tygodniu piłkarki i piłkarze zmierzą swoje siły w zawodach powiatowych. Powodzenia!
17 PAŹDZIERNIKA 2011

Pasowanie na ucznia

14 października 2011 r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Na uroczystość przybyli zastępca Burmistrza Miasta Bochni Małgorzata Szczepara, dyrektor MZE Dorota Palej-Maliszczak, Proboszcz parafii św. Pawła Ks. prałat Jan Nowakowski, Nauczyciel Doradca edukacji wczesnoszkolnej Alicja Świątek oraz przedstawiciele Rady Rodziców w osobach: przewodniczącej Grażyny Pięty, sekretarza Sylwii Mazur i skarbnika Katarzyny Rojek. Zgromadzonych gości, oddziały przedszkolne, pierwszaków i ich rodziców powitała wi-ce dyrektor szkoły Anita Twardosz. Część artystyczna przygotowana została przez wychowawców klas: Ia Małgorzatę Słowiak i Ib Barbarę Dylowicz, a także przez wychowawców oddziałów przedszkolnych: grupy "A" Agnieszkę Wilczyńską, grupy "B" Alicję Szostę i grupy "C" Magdalenę Broniak. Przedszkolaki zaprezentowały się w repertuarze z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wiersze i piosenki wywołały zachwyt i uśmiech na twarzach przybyłych gości. Przedstawienie poprowadzili uczniowie klas pierwszych wcielając się w rolę króla i królowej, przestrzegających dzieci klas pierwszych przed czyhającymi na nich niebezpieczeństwami w drodze do szkoły. Mali aktorzy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. Zdali test na ucznia w obliczu królewskiej pary wypowiadając słowa przysięgi: "ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM, DBAĆ O DOBRE IMIĘ SWOJEJ KLASY I SZKOŁY…".
Po przedstawieniu nastąpił najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia PSP nr 7 w Bochni. Pasowania odświętnie ubranych pierwszoklasistów dokonała zastępca Burmistrza Miasta Bochni Małgorzata Szczepara w obecności dyrektora MZE oraz dyrekcji szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dzień ten dla uczniów zakończył się miłą niespodzianką przygotowaną przez rodziców. W klasach oczekiwał na nich słodki poczęstunek i okolicznościowe prezenty. Do uroczystego ślubowania przystąpiło 100% uczniów klas pierwszych. Odświętnie ubrani uczniowie przez ponad jeden miesiąc przygotowywali się do złożenia przyrzeczenia na sztandar szkoły. Uczniowie mieli możliwość pokazania się przed licznie zgromadzonymi gośćmi i rodzicami.
16 PAŹDZIERNIKA 2011

Obchody Dnia Papieskiego

W dniu 16.10.2011r przedstawiciele klasy VIa i VIb z pocztem sztandarowym pod opieką Pani Ewy Gałązki, Małgorzaty Nowak i Lidii Kaczmarek udali się na uroczyste obchody Dnia Papieskiego, które odbyły się w Oratorium Św. Kingi. Zostały zorganizowane przez katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i parafię Św. Mikołaja w Bochni. Uroczystości rozpoczęły się powitaniem zebranych przez przewodniczącą Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" panią Halinę Muchę. Następnie montaż słowno - muzyczny poświęcony Ojcu Świętemu zaprezentowali uczniowie I LO. W dalszej części sesji wykład poświęcony nauczaniu Jana Pawła II wygłosili: ks. Marcin Godawa i ks. Dr Stanisław Pyszka. Podczas uroczystości wiceprzewodniczący rady Głównej Karol Irmler wręczył brązową Odznakę Honorową Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" pani Halinie Mucha w dowód uznania zasług w budowaniu "Civitas Christiana". Po zakończeniu obchodów w Oratorium Św. Kingi zebrani udali się pod pomnik błogosławionego Jana Pawła II na plac sanktuaryjny, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Uczniowie biorący udział w obchodach Dnia Papieskiego otrzymali okolicznościowe upominki przekazane przez "Civitas Christiana".
15 PAŹDZIERNIKA 2011

Wyróżnienie projektu certyfikatem jakości

Nasza szkoła została wyróżniona w postaci certyfikatu jakości, który został przyznany projektowi oraz koordynatorowi projektu Katarzynie Spisak. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu eTwinning. Po znalezieniu szkoły partnerskiej, 26 czerwca zarejestrowany został projekt pt.: "Growing up with music" (Dorastając z muzyką). Realizację projektu rozpoczęliśmy we wrześniu, a językiem, jakim posługiwać się będą uczniowie naszej siódemki w czasie realizacji poszczególnych etapów projektu będzie język angielski.
Nasza szkoła partnerska to Liceo Classico z Augusty na Sycylii, Włochy. Cele projektu - poszerzanie wiedzy o innych krajach Unii Europejskiej, wzrost świadomości panujących stereotypów, ich weryfikacja i w konsekwencji wzrost tolerancji wobec innych krajów. Umiejętności praktyczne - poprawa praktycznej znajomości języka angielskiego, wzrost motywacji do nauki języka, praktyczne wykorzystanie umiejętności komputerowych oraz możliwości nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z innych krajów - te korzyści dotyczą wszystkich projektów eTwinning. Ostatecznym produktem będzie dokumentacja projektu dostępna w Internecie.
14 PAŹDZIERNIKA 2011

Międzyszkolna Liga Szachowa

13 października 2011r. rozpoczęła się VI edycja Bocheńskiej Międzyszkolnej Ligi Szachowej, w której biorą udział również uczniowie naszej szkoły. Niektórzy z nich są już "weteranami" w tych rozgrywkach, a dla niektórych jest to zupełnie nowa przygoda z szachami.
Rozgrywki te organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy PSP nr 5 w Bochni, gdzie odbywają się spotkania młodych szachistów. W trakcie comiesięcznych spotkań przy szachownicach gromadzą się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy rywalizują ze sobą gromadząc przy tym cenne punkty dla siebie i dla swoich szkół. Szachowe potyczki jak co roku rozgrywane są na dystansie 9 rund, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa sędzia pan Zbigniew Drzazga.
Po pierwszym spotkaniu, w którym wzięło udział 56 zawodników, nasi uczniowie zdobyli następującą liczbę punktów:
1. Kowalczyk Monika 4 pkt
2. Hołyst Piotr 3,5 pkt
3. Seweryn Kacper 3 pkt
4. Turek Dominik 2,5 pkt
5. Reguła Karolina 1 pkt

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział, życzymy wytrwałości i gratulujemy zdobytych punktów. Kolejna Liga Szachowa już w listopadzie.
13 PAŹDZIERNIKA 2011

Stypendium Burmistrza Miasta Bochnia

13 października, w przededniu Święta Komisji Edukacji Narodowej, Burmistrz Miasta Bochnia p. Stefan Kolawiński w obecności dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji w Bochni p. Doroty Palej - Maliszczak wręczył stypendia dla uczniów bocheńskich szkół podstawowych oraz gimnazjów za wybitne osiągnięcia w nauce. W gronie nagrodzonych znalazła się także Karolina Sroka - uczennica naszej szkoły, która w roku szkolnym 20010/2011 uzyskała wysokie wyniki w nauce, a ponadto zdobyła tytuły finalisty etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i losy Dalekich" oraz laureata II stopnia w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego Test Oxford Plus. Rozdanie stypendiów poprzedził krótki występ artystyczny uczniów PSP 4 w Bochni, którzy wierszami, piosenką i tańcem podziękowali obecnym w sali pedagogom za ich trud i poświecenie.
07 PAŹDZIERNIKA 2011

Wycieczka do lasu

4 października całą klasą (IIIa) udaliśmy się na wycieczkę do lasu kolanowskiego. W wyprawie towarzyszyła nam pani leśniczy Beata Węgrzyn. Wspólnie poszukiwaliśmy leśnych skarbów, rozpoznawaliśmy drzewa i ich liście oraz owoce (jedliśmy owoce buka). Spotkaliśmy pracowników leśnych, którzy wywozili drzewo z lasu, obserwowaliśmy jak specjalnym traktorem układają na stosy ogromne pnie drzew, liczyliśmy słoje, czyli ile lat miały ścięte drzewa. Oglądaliśmy dąb, który ma ponad 400 lat i jest pomnikiem przyrody. Widzieliśmy wykopy - pozostałości po II wojnie światowej. Po ponad 2 godzinnej wędrówce po lesie dotarliśmy do domku myśliwskiego "Łoś", gdzie czekał na nas pan myśliwy. Opowiedział nam o zwierzętach które zamieszkują nasz las (oglądaliśmy trofea zwierząt). Wreszcie przyszedł czas na ucztę dla zgłodniałych wędrowców. Piekliśmy na ognisku kiełbaski, chleb i ziemniaki. Były taż ciasteczka, które przez całą drogę dzielnie niosły nasze mamy i też nie narzekały). Ponieważ wcale nie byliśmy zmęczeni, więc mogliśmy sobie pogonić po łące, pograć w piłkę i ringo, turlikać się z górki korzystając z pięknej pogody i świeżego powietrza. A, że siódemka świeci dookoła bo to odblaskowa jest szkoła, więc i nas widać było z daleka za sprawą super odblaskowych kamizelek.
06 PAŹDZIERNIKA 2011

Wycieczka integracyjna do Chronowa przedszkolaków i pierwszaków

W dniu 05.10.2011 roku grupy przedszkolne A, B i C oraz klasy IA i IB z wychowawcami i opiekunami udały się do Gospodarstwa agroturystycznego Gnutkoland w Chronowie. Podróż rozpoczęliśmy autokarami, które dowiozły nas na miejsce. Wszystkich przywitał gospodarz, który pokazał nam zwierzęta. Pod jego czujnym okiem mieliśmy okazję zmierzyć się z niełatwym zadaniem - karmienia koni. Różnie z tym było, nie łatwo przełamać strach i wyciągnąć dłoń. Najbardziej spodobał się nam plac zabaw: zjeżdżalnie i łódź Wikingów. Można było poszaleć do woli. To było prawdziwe wyzwanie, szczególnie dla najmłodszych uczestników, którym spodobały się wspólne zabawy. Po dużej dawce świeżego powietrza, poczuliśmy się głodni, wtedy to pani gospodyni zaprosiła wszystkich na wyśmienite kiełbaski z ogniska, które upiekł specjalnie dla nas pan gospodarz. Wycieczka była udana. Był czas na zabawę, relaks, posiłek, zdobywanie nowych umiejętności i wiadomości. Z utęsknieniem czekamy na następne wycieczki!
06 PAŹDZIERNIKA 2011

Wyjazd do Częstochowy

W dniu 5 października w Roku Jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej wyruszyliśmy na pielgrzymkę szkół noszących imię Jana Pawła II do Częstochowy, która stanowi jedną z licznych tradycji naszej szkoły W pielgrzymce wzięły udział klasy VIa i VIb. O godzinie 6.30 ruszyliśmy w drogę odmawiając poranne modlitwy, polecając się opiece Matce Boskiej, odmówiliśmy modlitwę do św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżników, o szczęśliwy dojazd na miejsce. Koło godziny 1000 dotarliśmy na parking znajdujący się przed sanktuarium. Przygotowano poczet sztandarowy, który reprezentuje szkołę od początku jej istnienia oraz tarczę naszej szkoły. Udaliśmy się w stronę placu, na którym zbierała się młodzież ze swoimi opiekunami. Było straszne zamieszanie, gdyż znajdowało się tam bardzo dużo ludzi i można było się łatwo zgubić. Poczet sztandarowy zaprowadzono na plac gdzie odbyła się tam jego prezentacja. Każdy sztandar reprezentował inną szkołę, ale był wyjątkowy, niepowtarzalny. Z wału, na którym znajdowały się reprezentacje szkół rozpościerał się piękny widok na cały plac. Z każdą minutą przybywało ludzi. Pierwszym punktem nabożeństwa było przywitanie szkół przybyłych na plac.. Msza Święta trwała około dwie godziny. Nie zabrakło śpiewów dla błogosławionego Jana Pawła II patrona szkół, które przyjechały nie tylko z całej Polski ale również z Wilna. Kolejnym punktem programu była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą ofiarowaliśmy za całą społeczność uczniowską, dyrekcję, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Drogę krzyżową poprowadził ks. Łukasz. Atmosfera na takich zjazdach jest zawsze wspaniała, podobnie było i tym razem. Po nabożeństwie zebraliśmy się na placu by upamiętnić ten dzień wspólną fotografią. Wróciliśmy do autokaru, było to około godziny 15.00. Gdy wszyscy wrócili do autokaru wyruszyliśmy do Ogrodzieńca gdzie zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków później przebudowywano go. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5m n.p.m. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd". Nadszedł jednak czas na powrót do domu, a nam szkoda było wracać, bo wycieczki są przecież takie przyjemne.
05 PAŹDZIERNIKA 2011

Ogromny sukces naszych biegaczek

W Nowym Targu odbył się finał wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady w biegach przelajowych. W sumnie około 1500 zawodniczek i zawodników walczyło na trasie z przeciwnikami i własną słabością. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Julia Fortuna w kategorii klas IV. Na dystansie 800m zajęła wsród około 120 uczestniczek doskonałe 7 miejsce. Pół godziny później Justyna Huk w kategorii klas VI na tym samym dystansie zajęła fantastyczne 4 miejsce mając za konkurentki również okolo 100 przeciwniczek. Serdecznie gratulujemy!
04 PAŹDZIERNIKA 2011

Piknik "ZDROWO ŻEGNAMY LATO"

W sobotę 1 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni odbył się piknik promujący zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz zdrowy i bezpieczny styl życia. W słoneczne popołudnie teren wokół szkoły był pełen gwaru i wesołej zabawy. W samo południe pani dyrektor Jolanta Struzik powitała przybyłych gości w osobach: Urszuli Blicharz - Dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Tarnów, Jacka Pająka - Starosty bocheńskiego i Małgorzaty Szczepary - Zastępcy Burmistrza Miasta Bochnia. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Urszula Blicharz. Dzieci ze świetlicy szkolnej zaprezentowały przedstawienie "Bajkowe zdrowie", klasy trzecie piosenki i wiersze na temat zdrowego odżywiania, klasy piąte Rap warzywny, klasy szóste przedstawienie dotyczące szkodliwości palenia, odbył się także mini konkurs karaoke o tematyce związanej ze zdrowiem i latem. Ponadto głos zabrali dr Marek Kania i p. Wanda Cupał, którzy wygłosili krótką prelekcję na temat chorób nowotworowych, a następnie wystąpili przedstawiciele Hospicjum (p. Anna Suwara), Aloesowego Centrum Zdrowia i Urody (p. Bogumiła Sroka) oraz firmy Akuna (p. Szczepan Kurpisz). Dzieci pod kierunkiem p. M. Noskowicz zaprezentowały pokaz pierwszej pomocy, a straż pożarna nowoczesny sprzęt ratowniczy. Do spędzania aktywnie wolnego czasu zachęcała nas "Fabryka Tańca i Ruchu" Sebastiana Nabielca, "Thomas Dance" Doroty Thomas, zespół taneczny z Miejskiego Domu Kultury pod kierunkiem Agnieszki Gicali oraz nauczyciele wf organizując rodzinne zawody sportowe. Oprócz występów wszyscy mogli wziąć udział w zabawach i zawodach zdobywając kolejne sprawności i dyplomy w konkurencjach:
- jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku
- picie soku z cytryny zakończone pięknym uśmiechem
- rozpoznanie smaku soków z warzyw i owoców z zamkniętymi oczami
- tarcie marchewki na czas
- układanie kompozycji z warzyw i owoców jesiennych
- wyklejanie owoców i warzyw metodą Quilling
- zawody sportowe.
Dużą atrakcją cieszyła się loteria fantowa, malowanie twarzy oraz Mini wesołe miasteczko "Markoland". Nie zabrakło stoisk ze zdrowymi, ekologicznymi wyrobami z Zespołu Szkół w Dąbrowicy, Spółdzielni Mleczarskiej w Bochni, Gospodarstwa Pasiecznego "U Kiejdów", Aloesowego Centrum Zdrowia i Urody oraz firm Avon i Akuna. Istniała możliwość degustacji i zakupu wartościowych produktów. O żołądki uczestników troszczyli się także nauczyciele, którzy wspomagani przez Restaurację "Sztygarówka" serwowali pyszne grillowane szaszłyki warzywne, pieczone ziemniaki, soki i wiele innych smacznych dań. Nad wszystkim czuwał Zdrowuś, maskotka pikniku rozdająca ulotki z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Piknik zakończył się późnym popołudniem rozstrzygnięciem loterii fantowej. Dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność szkolna dziękuje Straży Miejskiej i Policji za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas pikniku oraz wszystkim sponsorom za hojność, a w szczególności: Radzie Rodziców, MDK Bochnia, Cukierni "Maja", FPHU "Mewa", F.H. Ata - E.T. Mizioł, FHU"Meble" - W. Hojda, PUH Ezat - E. Dębosz, Almeks - R.A. I.M. Pięta, firmie AVON, Aloesowemu Centrum Zdrowia i Urody - B. Sroka, Restauracji "Sztygarówka".
03 PAŹDZIERNIKA 2011

Pola Nadziei

1 października 2011 roku na Placu Okulickiego w Bochni odbyła się uroczystość IX edycji "Pól Nadziei". Nasza szkoła została zaproszona na uroczystość przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" im. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. Szkołę reprezentowała delegacja uczniów z klasy 5c wraz z wychowawcą Bożeną Ertelt. W czasie uroczystości zaproszeni goście oglądnęli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół nr 3. Po części artystycznej nastąpiło tradycyjne sadzenie cebulek żonkili. Przeprowadzono także kwestę, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na potrzeby bocheńskiego hospicjum.
29 WRZEŚNIA 2011

Delegacja "Siódemki" na sesję poświęconą kardynałowi Wyszyńskiemu

29 września w Oratorium św. Kingi w Bochni miała miejsce sesja poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Sesję rozpoczął program artystyczny w wykonaniu młodzieży z I LO. Po występie licealistów wygłoszone zostały trzy wykłady dotyczące Prymasa Tysiąclecia, zaś całą uroczystość zakończyła projekcja filmu pt. "Ks. kardynał Stefan Wyszyński dla młodzieży". Naszą szkołę reprezentowała Dyrekcja (mgr Jolanta Struzik i mgr Anita Trwadosz), nauczyciel historii i opiekun SU (mgr Jacek Nowak) oraz uczennice (Aleksandra Mazur i Mariola Twardosz).
28 WRZEŚNIA 2011

Powiatowe zawody w biegach przełajowych

Dzisiaj w Łapanowie odbyły się powiatowe zawody w biegach przełajowych. Po zawodach miejskich awans uzyskało 6 uczennic "Siódemki". Julia Fortuna (kl. IV) i Justyna Huk (kl. VI) nie dały szans rywalkom i wygrały swoje biegi awansując do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 5 października w Nowym Targu. Gratulujemy i trzymamy kciuki za występ na najwyższym szczeblu Igrzysk Młodzieży Szkolnej!
27 WRZEŚNIA 2011

Konferencja "Młodzież w społeczności lokalnej: problemy-działania-efekty"

27 września delegacja naszej szkoły - Dyrekcja (mgr Jolanta Struzik), nauczyciel historii i opiekun SU (mgr Jacek Nowak) oraz uczniowie (Sara Majcher, Mariola Twardosz, Filip Synowiec, Maciej Ostrowski) - wzięła udział w zorganizowanej w hotelu Sutoris konferencji pt. "Młodzież w społeczności lokalnej: problemy-działania-efekty", która odbyła się w ramach międzynarodowego projektu współpracy młodzieży "Wzmacnianie potencjału młodych ludzi zaangażowanych społecznie w Glasgow i Oban (Szkocja) oraz w Bochni". W ramach konferencji przeprowadzono cztery panele: przeciwdziałanie przemocy, boisko osiedlowe (projekty realizowane przez Szkotów), problemy młodzieży i możliwości działania, międzynarodowa współpraca młodzieży (projekty realizowane przez bocheńską młodzież). Konferencję zakończyła dyskusja, w której udział wzięła zastępca burmistrza Bochni p. Małgorzata Szczepara.
23 WRZEŚNIA 2011

Ognisko klasy VIb

Dnia 22 września 2011 roku odbyło się nasze pierwsze ognisko klasowe, którym rozpoczęliśmy rok szkolny 2011/2012. Była to kolejna integracyjna wycieczka. Około godziny 1430 wyruszyliśmy z bocheńskich plant autobusem linii nr 2 do pobliskiej miejscowości Pogwizdów, gdzie miało się odbyć nasze ognisko klasowe w leśniczówce koła łowieckiego "Łoś". Już na miejscu, Pan leśniczy opowiadał nam o trofeach myśliwych jakie znajdują się w tamtejszym muzeum, następnie chłopcy wzięli się do rozpalania ogniska. Dzięki naszym rodzicom mieliśmy pyszne kiełbaski. Kiedy wszystko było już gotowe, usiedliśmy przy ognisku, aby je upiec. Po skończonym posiłku rozpoczął się mecz piłki nożnej - drużyna dziewczyn przeciwko chłopcom. Oczywiście wygrali chłopcy 1:0. Następnie były gry i zabawy np.: podchody w lesie oraz zabawa w chowanego. Gdy zapadł zmrok usiedliśmy wokół ogniska i śpiewaliśmy znane nam piosenki. Ognisko to na długo zostanie nam w pamięci, Wszyscy świetnie się bawili ponieważ humory nam dopisały a pogoda nie zawiodła. Dzięki niemu jeszcze lepiej się poznaliśmy i mogliśmy spędzić więcej czasu poza szkołą.
22 WRZEŚNIA 2011

My summer holidays

Już we wrześniu nasza szkoła wzięła udział w miejskim konkursie plastyczno-językowym pod tytułem "My summer holidays". Konkurs został zorganizowany przez szkołę językową York School of English pod patronatem Burmistrza Miasta Bochnia. Uczniowie klas II-VI narysowali (bądź sfotografowali) oraz opisali swoje wakacyjne przygody. Konkurs cieszył się ogromną popularnością, wpłynęło ponad trzydzieści prac.
Aż siedmioro uczniów naszej szkoły zostało laureatami tego konkursu. Najwyższe miejsca zajęli:
Filip Synowiec - IV miejsce (klasa Vc) oraz Wiktoria Kocyk - V miejsce (klasa VIb).
Gratulujemy nie tylko zdolności artystycznych, ale również umiejętności posługiwania się językiem Szekspira.
21 WRZEŚNIA 2011

Siódemka świeci dookoła

W trosce o bezpieczeństwo dzieci Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni przystąpiła do projektu "ODBLASKOWA SZKOŁA", którego głównym celem jest promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym oraz wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe. Daje on możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.
20 WRZEŚNIA 2011

Sprzątanie Świata 2011

Już osiemnasty raz Polacy przystąpili do akcji Sprzątania Świata pod hasłem Lasy to życie - chrońmy je. Działania uczniów naszej szkoły poprzedziły pogadanki wychowawców z dziećmi na temat zasad zrównoważonego rozwoju, nietworzenia niepotrzebnych odpadów, nieśmiecenia, niemarnowania wody i energii - bo to wszystko jest w zasięgu każdego z nas. Omówiona została też funkcja lasów zielonych płuc świata. Sam fakt przebywania w lasach poprawia nam samopoczucie oraz dostarcza energii. W akcji wzięły wszystkie klasy IV-VI w dniach 14-19.09 2011. Zebrano ogółem 29 worków śmieci. Posprzątano okolice szkoły, cmentarza św. Rozalii, osiedle Niepodległości, drogę KN 2, oraz las Kolanowski- ścieżkę przyrodniczą.
17 WRZEŚNIA 2011

72 rocznica napaści sowieckiej na Polskę

17 września 2011 roku poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni oraz delegacja uczniów i nauczycieli uczestniczyli w miejskich uroczystościach upamiętniających 72 rocznicę zdradzieckiej napaści sowieckiej na Polskę.
Obchody rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Po modlitwie w intencji poległych w II wojnie światowej oraz okolicznych przemówieniach oddaliśmy cześć pamięci ofiarom sowieckiej agresji poprzez złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego.
15 WRZEŚNIA 2011

Inauguracja akcji Sprzątanie Świata

W środę 14 września klasa VB wraz z wychowawcą, we współpracy z leśnictwem w Chrostowej - podleśniczym Beatą Węgrzyn i leśniczym Stefanem Kasińskim - zainaugurowała udział PSP nr 7 w kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata. W czasie dwugodzinnego spaceru ścieżką przyrodniczą w Lesie Kolanowskim zebrano 3 duże worki śmieci (gł. butelki i puszki).
Jednak "porządki" nie były jedynym celem wyprawy. Po drodze pani leśniczy uczyła ostrożnego obchodzenia się z małymi, ledwo wystającymi spod ściółki, jodełkami i pokazywała skutki bezmyślnego niszczenia drzew przez ludzi, którzy po wigilijną choinkę idą do lasu zamiast kupić ją na targu czy w szkółce. Opowiadała także ciekawe historie o siedzących piętrowo sowach, stworzonkach żyjących w tutejszym potoczku, przeróżnych odmianach żab z nadrzewnymi włącznie i korkowcach (czy też "korkociągach", jak to zapamiętali niektórzy). Dzieci miały też możliwość spróbowania leśniczego fachu, w którym poza miłością do przyrody trzeba się także wykazać znajomością matematyki, siłą i zręcznością w trakcie pracy przy oznakowaniu drewna.
Po tylu wrażeniach i wysiłku związanym ze zbieraniem śmieci, klasa rozpaliła ognisko, korzystając z gościnności Koła Łowieckiego "Łoś". Zjadłszy kiełbaski prosto z ognia (dosłownie), uczniowie bawili się w Czerwonego Kapturka (temat jak najbardziej odpowiedni do chwili) i grali w piłkę, którą otrzymali na zakończenie ub. roku szkolnego jako nagrodę od Rady Rodziców za najaktywniejszy udział w szkolnej zbiórce makulatury.
Przed powrotem do domu czekała ich jeszcze jedna niespodzianka - pan myśliwy - gospodarz siedziby koła - zaprezentował bogatą kolekcje różnych gatunków wypchanych zwierząt i poroży. Najwięcej emocji i pytań wzbudził zając z... rogami. Ale to, skąd się wziął taki okaz, do końca pozostało niewyjaśnione. Może uda się następnym razem.
05 WRZEŚNIA 2011

Certyfikat Civis et Patria dla "Siódemki"

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas 0 - III i IV - VI pod czujnym okiem nauczycieli realizowali interdyscyplinarny projekt edukacyjny "Ziemia Bocheńska dawniej i dziś" w ramach ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wojewódzkiego konkursu "Małopolska - moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna". Podjęte przez nas zadania, których głównym celem było wzmacnianie u uczniów poczucia przynależności i więzi z "małą ojczyzną", zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową. 28 czerwca 2011 r. otrzymaliśmy radosną wiadomość, iż PSP 7 w Bochni znalazła się w gronie laureatów w kategorii szkół z gmin miejskich. W uznaniu działań kształtujących w sposób nowoczesny tożsamość młodego pokolenia Polaków Małopolski Kurator Oświaty - p. Aleksander Palczewski 26 sierpnia wręczył uroczyście p. dyrektor Jolancie Struzik certyfikat Civis et Patria.
Pracując nad projektem "Ziemia Bocheńska dawniej i dziś" uczniowie naszej szkoły wypełniali liczne zadania związane z poznaniem historii, kultury, przyrody naszego regionu oraz miejsc pamięci narodowej. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, lekcjach w teranie, warsztatach rękodzielnictwa, spotkaniach z lokalnymi artystami, wycieczkach i spacerach po najbliższej okolicy. Samodzielnie gromadziły materiał do przygotowywanych albumów, prezentacji multimedialnych czy wirtualnego spaceru po Bochni. Przeprowadzały też wywiady z zasłużonymi dla rejonu ludźmi. Rywalizowały ze sobą w różnorodnych konkursach organizowanych na terenie szkoły, jak i poza nią, a także organizowały akcje charytatywne na rzecz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
W trakcie realizacji zadań uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę na temat swojej małej ojczyny, ale także lepiej zrozumieli, czym jest patriotyzm lokalny, nauczyli się zauważać i doceniać wkład przodków w rozwój regionu oraz uświadomili sobie potrzebę pielęgnowania pamięci o nich, ich zasługach. Za jedną z najważniejszych korzyści udziału w projekcie uznali lepsze poznanie swojego miasta i nowe spojrzenie na miejsca, które nieraz obojętnie mijali, nie zdając sobie sprawy z ich znaczenia dla bochnian - tych sprzed setek lat i tych współczesnych.
02 WRZEŚNIA 2011

Radosna szkoła

30 sierpnia dokonano odbioru technicznego placu zabaw wybudowanego w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" przy naszej szkole. Nowy plac zabaw składa się z wielu elementów, które z pewnością zapewnią najmłodszym wspaniałą i - co bardzo ważne - bezpieczną zabawę. Dzieci znajdą tam najróżniejsze huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, wszystko połączone ze sobą mostkami, pochylniami itp. Urządzenia zostały pomalowane w kolorowe barwy, a podłoże wykonane zostało z elastycznej tartanowej nawierzchni.
Koszty inwestycji po połowie pokryto z budżetów państwa i miasta. Łączny koszt placu zabaw to 196,78 tys. zł.
Życzymy miłej zabawy!
01 WRZEŚNIA 2011

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2011/2012

Dzisiaj uroczystą akademią rozpoczęliśmy rok szkolny 2011/2012. Dyrekcja Szkoły, Burmistrz Miasta Bochnia, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów, nauczyciele oraz cała uczniowska brać zaśpiewała Hymn Narodowy i obejrzała krótki występ artystyczny. Po akademii uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas.
Po południu delegacja szkoły ze sztandarem uczestniczyła w powiatowych i miejskich obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po mszy św. za ojczyznę w bazylice św. Mikołaja, przemaszerowano na cmentarz św. Rozalii, gdzie apelem poległych i złożeniem biało-czerwonych kwiatów na mogile żołnierzy poległych we wrześniu '39 oddano hołd wszystkim, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
Copyright © 2009-2014