Z ŻYCIA SZKOŁY 2015/201624 CZERWCA 2016

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Dzisiaj o 9 cała społeczność szkolna spotkała się na akademii by uroczyście zakończyć rok szkolny 2014/2015. Po krótkim programie klas VI, z którymi niestety przyszedł czas się pożegnać zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za 100% frekwencję pokaźnej liczbie uczniów. Dyrektor Szkoły uhonorował najlepszą absolwentkę (Gabriela Załupska)i absolwenta (Kacper Sychta) okazałymi statuetkami. Po akademii uczniowie w klasach spotkali się z wychowawcami a kilkadziesiąt minut później w szkole zrobiło się bardzo cicho. Wakacje czas zacząć!
23 CZERWCA 2016

Rozdanie nagród

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego odbyła się akademia, na której wręczone zostały nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w różnego rodzaju konkursach czy zawodach.
16 CZERWCA 2016

Turniej w piłce nożnej

16 czerwca odbył sie II Turniej w piłce nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły dla klas III-V. W zawodach wzięło udział 8 drużyn. W 20 meczach strzelono w sumie 61 bramek a aż 14 z nich Piotr Trojan, który został królem strzelców turnieju. Po meczach grupowych od ćwierćfinałów przegrany zespół odpadał i rywalizacja była bardzo zacięta. Turniej wygrał zespół FC GROTTO, który tworzyli: Krystian Stary, Szymon Strzałka, Wiktor Mól i Adrian Chowaniec. Gratulujemy i do zobaczenia za rok!

1/4 finału:
FC MIXFOOTBALL - FC STREET 1-0
FC GROTTO - LZS CHRZĄSTAWA 2-1
FC JUVENTUS - LUCKY FOOTBALLERS 1-0
FC BOCHNIA - FC DO WIDZENIA 0-2

1/2 finału:
FC MIXFOOTBALL - FC JUVENTUS 0-2
FC GROTTO - FC DO WIDZENIA 3-0

o III miejsce:
FC MIXFOOTBALL - FC DO WIDZENIA 3-0

finał:
FC JUVENTUS - FC GROTTO 1-2 po dogrywce.
15 CZERWCA 2016

Animacja misyjna

15.06.2016r. od godz. 8.00 uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w animacji misyjnej poprowadzonej przez członkinie Stowarzyszenia "Inicjatywa Młodzi Misjom". Była to świetna okazja, by uwrażliwić swoje młode serce na potrzeby misji, zwłaszcza na możliwość duchowego wsperania misjonarzy i misjonarek oraz ludzi wśród których pracują. Uczniowie dowiedzieli się także jak funkcjonuje stowarzyszenie, dlaczego każdy z nas jest mosjonarzem oraz mogli uwielbić Pana Boga swoim śpiewem i tańcem. Nie zabrakło też prezentacji ukazującej sposób życia rówieśników naszych uczniów w krajach misyjnych(lepiej mogliśmy się zapoznać z afrykańskim krajem o nazwie Kamerun).
13 CZERWCA 2016

I Szkolny Konkurs Historyczny

13 czerwca odbył się finał I Szkolnego Konkursu Historycznego, w którym uczniowie sprawdzali swą wiedzę o epoce średniowiecza. W finale wystąpiło po dwóch wyłonionych w eliminacjach przedstawicieli wszystkich klas piątych oraz szóstych. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło Zuzannie Wójcik (klasa VB). Na miejscu drugim uplasowała się Róża Seręga-Kawalec (również klasa VB), zaś trzecie zajął Krzysztof Sroka (klasa VIA). Serdecznie gratulujemy!
10 CZERWCA 2016

Laureatka ogólnopolskiego konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień"

W piątek 10 czerwca uczennica naszej szkoły Wiktoria Pietras z klasy Ic uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród ogólnopolskiego konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Jako jedyna z naszej szkoły znalazła się w gronie laureatów, zajmując bardzo wysokie ósme miejsce. Wiktoria ujęła jury opowiadaniem zatytułowanym „Zagadka szczurka Grzesia”. Rozdanie nagród odbyło się w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wiktoria odebrała także dyplom i nagrodę książkową dla uczniów i uczennic PSP nr 7 za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Laureatce serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
09 CZERWCA 2016

Wycieczka czwartoklasistów do Ziemi Kieleckiej

8 czerwca uczniowie z klas IV a i IV b wraz z wychowawcami udali się wczesnym rankiem na wycieczkę krajoznawczą po Ziemi Kieleckiej. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin gotyckiego zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach. Zanim zdobyliśmy zamek, musieliśmy przemierzyć Wzgórze Zamkowe. Spacer pod górkę urozmaicał nam przewodnik – p. Dominik, który ciekawie opowiadał o historii chęcińskiego zamku i postaciach historycznych, które przed wiekami bywały w tej jednej z najpotężniejszych polskich warowni. Po dotarciu na szczyt skalnego wzgórza naszym oczom ukazał się w pełni zamek otoczony murami. Co ciekawe niegdyś nazywano go placem budowy… , bo mury zamkowe były źródłem budulca dla zaborców austriackich. Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od wizyty w skarbcu, potem weszliśmy na wieżę pokonując ponad 100 krętych schodów. Z wieży górującego nad miastem zamku mogliśmy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Zwiedzanie urozmaicono nam możliwością przymierzania przyłbic, nauką dworskiego tańca i strzelaniem z łuków. Poznaliśmy też legendę o kaczce, która wrzucona do studni znajdującej się na dziedzińcu zamkowym wypłynęła w miejscowym kościele. Dzięki tak odkrytemu korytarzowi utrzymywano łączność z miasteczkiem podczas oblężenia zamku. Pobyt na zamku zakończyliśmy oczywiście zakupem pamiątek i udaliśmy się do Tokarni. W Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni podziwialiśmy zabytki architektury drewnianej z terenów kielecczyzny oraz wyroby rzemiosła artystycznego z XIX i początków XX wieku, a nawet z lat osiemdziesiątych XVIII stulecia. Zgromadzone na teranie skansenu zabytkowe chałupy kryte strzechą, młyny wiatrakowe, kościółek, dworek, dom lekarza, dawna apteka, kuźnia i oczywiście szkoła pozwoliły nam przenieść się mentalnie na dawną wieś polską. Malowniczy krajobraz, zapach siana, konie i cała zabudowa oddawały doskonale klimat dawnych lat. Z zaciekawieniem oglądaliśmy ekspozycję sprzętów domowych i narzędzi, jakich używali polscy chłopi oraz rzemieślnicy.
Oczarowani malowniczą wsią musieliśmy szybko powrócić do rzeczywistości, bowiem w dalszej kolejności czekała nas wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Tu na dobre pożegnaliśmy się z minionymi stuleciami. Jest to drugi co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Mogliśmy tu zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt i wystawę „Człowiek - niezwykła maszyna”. Jej tematem był zdrowy ludzki organizm – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność i tężyznę fizyczną. Wystawa przedstawiała pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Poznaliśmy też czynniki, które najczęściej zakłócają tę równowagę i powodują osłabienie ciała. Mieliśmy tu możliwość przekonać się, jaka porusza się nasz szkielet podczas ruchu, przyglądaliśmy się budowie człowieka. Chyba już dziś nikt z nas nie pomyli płuc z wątrobą a żołądka z …nerkami. W czasie zabawy z wykorzystaniem różnych eksponatów, dostępnych na piętrze Centrum, przeprowadzaliśmy podobnie jak piętnastowieczny geniusz, eksperymenty naukowe, odkrywając tajemnice przyrody, rozwijając naszą ciekawość i samodzielne myślenie.
Mimo że tego dnia nie udało nam się już zobaczyć jednego z najstarszych dębów w Polsce, pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
08 CZERWCA 2016

Spotkanie z leśniczym

W dniu 07.06.2016 r. klasa II c wybrała się na wycieczkę do leśniczego Nadleśnictwa Brzesko Marcina Mączki. Pan leśniczy przybliżył uczniom tematykę związaną z lasem. Opowiedział o tym jakie gatunki roślin znajdują się na terenie Nadleśnictwa oraz w jaki sposób je odróżnić. Dzieci poznały także różne okazy zwierząt np. węża zaskrońca, łasicę, korniki, larwy jętki , a także miały okazję zobaczyć jak wyglądają rogi jelenia, wylinka węża, jaja ptaków oraz ich gniazda. Pan Marcin zachęcał również uczniów do ruchu na świeżym powietrzu. Mówił o tym, że dotleniony, zaktywizowany do działania organizm łatwiej broni się przed bakteriami i wirusami, które są wszędzie i nieustannie atakują. Przebywając na świeżym powietrzu organizm człowieka staje się odporniejszy na przeziębienia ponieważ tego typu powietrze doskonale oczyszcza i odkaża drogi oddechowe Wspomniał także o tym, że nie należy wyrzucać śmieci w miejscach niedozwolonych, ponieważ dostają się one do wód gruntowych a następnie do naszych domów. W ten sposób mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Na koniec uczniowie otrzymali książeczki edukacyjne związane z lasem i jego tajnikami. Podsumowaniem wycieczki było ognisko integracyjne.
07 CZERWCA 2016

Wycieczka klas piątych do Ciężkowic

Dnia 7 czerwca 2016 klasy piąte wyruszyły wraz z wychowawcami na wycieczkę do Ciężkowic. Przed muzeum czekał już na nas ksiądz Paweł Śliwa absolwent naszej szkoły, który towarzyszył nam w wędrówce po Ciężkowicach. W muzeum przyrodniczym zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów w postaci wypchanych zwierząt i ptaków. Dowiedzieliśmy się wiele o gatunkach zaginionych i zagrożonych wyginięciem. Po prezentacji wyruszyliśmy w podróż „łodzią podwodną” do rzeki Biała. Z księdzem Pawłem odwiedziliśmy Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego, odbyliśmy spacer po „Skamieniałym Miasteczku”, czyli skupisku wielu skał będących zabytkami rezerwatu. Poznaliśmy wiele legend związanych z tymi miejscami. Mieliśmy okazję wyhasać się do woli po zjedzeniu pysznej kiełbaski z grilla i wypiciu jeszcze lepszego soku przygotowanego przez siostry z domu rekolekcyjnego w Ciężkowicach. Wszystkim, którzy czuwali nad organizacją naszego pobytu serdecznie dziękujemy. Bawiliśmy się świetnie i z wielką przyjemnością wrócimy tam jeszcze nie raz.
06 CZERWCA 2016

Mecz nauczycieli z uczniami

Jak co roku z okazji Dnia Dziecka nauczyciele i uczniowie rozegrali mecz w piłce nożnej. Tym razem nie było tak wyrównanego widowiska jak w latach poprzednich, nauczyciele wygrali 12-1 (4-0). Po meczu tradycyjnie rozegrano serię rzutów karnych, w której również lepsi okazali się nauczyciele wygrywając 7-4. Kolejny mecz już za rok!
01 CZERWCA 2016

Teatralne spotkanie

Kontynuując współprace między uczniami klasy 2c, a dziećmi z grupy III integracyjnej Miejskiego Przedszkola nr 2 zostaliśmy zaproszeni z okazji Dnia Dziecka do wspólnego świętowania. Wraz z nami na spotkanie udały się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klasy 1b. Obejrzeliśmy bajkę według Marii Kownackiej „O straszliwym smoku, dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”. Na miejscu okazało się, że to rodzice naszych przyjaciół wystąpią na scenie. Wspaniała scenografia, oprawa muzyczna i kostiumy bohaterów wprawiły nas w zachwyt. Podziękowaliśmy gromkimi brawami oraz słodkościami dla naszych koleżanek i kolegów z przedszkola.
30 MAJA 2016

Wycieczka do Zakopanego

W dniu 30 maja uczniowie kl. IIIb i IIIc wraz z wychowawcami i przewodnikiem wybrali się na wycieczkę do Zakopanego. W drodze zatrzymaliśmy się w Chabówce, gdzie podziwialiśmy eksponaty Skansenu Taboru Kolejowego. Po dotarciu na miejsce poszliśmy na Gubałówkę. Na szczycie czekało na nas wiele atrakcji, można stamtąd było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Po dwugodzinnym odpoczynku koleją linową zjechaliśmy w dół. Następnie zwiedziliśmy zabytkowy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Później udaliśmy się na słynne Krupówki, aby kupić pamiątki i zjeść ciepły posiłek. Na Krupówkach odwiedziliśmy Wystawę Figur Woskowych. Pod koniec podjechaliśmy pod skocznie narciarskie, na których odbywają się zawody w skokach. W drodze powrotnej z okien autokaru oglądaliśmy zaporę wodną w Dobczycach. Wieczorem wróciliśmy do Bochni zmęczeni, zadowoleni i pełni wrażeń
24 MAJA 2016

Wycieczka rowerowa do Chrostowej

Dzisiaj kilkanastu uczniów pod opieką dwóch nauczycieli wybrało się na wycieczkę rowerową do Chrostowej do leśniczówki. Pan leśniczy podczas spaceru po lesie pokazał uczniom różne gatunki drzew, opowiadał o pracy leśniczego i przedstawił kilka ciekawostek m.in. ogromne mrowisko. Przed odjazdem do Bochni kiełbaska z ogniska dodała wszystkim sił.
24 MAJA 2016

Wycieczka do Łagiewnik

Klasy drugie wraz z rodzicami, księdzem Pawłem, wychowawczyniami były na wycieczce w Łagiewnikach. Była to wycieczka tegorocznych dzieci I-komunijnych połączona z wycieczką szkolną. Radosna atmosfera, pomimo wczesnej pory udzieliła się wszystkim już po wejściu do autokaru. Zwiedziliśmy Sanktuarium i klasztor, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicy s. Faustyny oraz zobaczyć miejsce, w którym przebywała. Dzieci pokłoniły się Panu Jezusowi i w strojach komunijnych przeżywały Eucharystię. Potem udały się do Centrum Jana Pawła „Nie lękajcie się”. Tam zobaczyły między innymi relikwie i płytę z grobu Jana Pawła II. Następnie klasy rozjechały się do różnych miejsc i tak kl. II a pojechała do Muzeum Lotnictwa Polskiego a stamtąd na ognisko. Oprócz pieczenia kiełbasek odbyły się wspólne zabawy i gry. Zajęcia spędzone na powietrzu pozwoliły dzieciom zaobserwować przyrodę, a także przypomniały o przestrzeganiu zasad i słuchaniu poleceń. Drugoklasistom towarzyszyła radość i swoboda.

Podczas, gdy uczniowie klasy 2a zwiedzali Muzeum Lotnictwa w Krakowie, dzieci z klasy 2c udały się do Wieliczki. Tu czekał na nich Park Pinokio – urokliwy plac zabaw nie tylko dla najmłodszych. Znajdujące się na świeżym powietrzu atrakcje, jak: park linowy, trampolina, dmuchawce, go-karty, huśtawki, piracki statek…- pozwoliły drugoklasistom aktywnie spędzić popołudnie. Na koniec nie zabrakło również lodów. Ten pełen wrażeń dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.
21 MAJA 2016

Piknik Rodzinny

21 maja 2016 r. w piękne, słoneczne popołudnie nasza szkoła po raz piąty stała się gospodarzem Pikniku Rodzinnego pod hasłem „Festiwal Przyjaźni”. Oficjalnego rozpoczęcia Pikniku dokonał Dyrektor Szkoły, po którym nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Herb przyjaźni”. Prace uczestników konkursu zostały zaprezentowane w formie wystawy plenerowej obok wystawy fotograficznej „Oblicza przyjaźni”. Atrakcji było wiele i każdy bez względu na wiek mógł znaleźć coś dla siebie. Piknik rozpoczęły występy artystyczne dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I – VI, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli, które cieszyły się największym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców. Czego tu nie było: piosenki, tańce, gra na flażoletach, kabaret, przedstawienie w języku angielskim, rap, turniej wiedzy dla publiczności. Duże boisko na kilka godzin przemieniło się w gwarne miejsce rodzinnej rozrywki. Można było m.in. wyskakać się w dmuchanym zamku i na trampolinie, uzyskać niezwykły makijaż, wziąć udział w warsztatach plastycznych i zawodach sportowych, pojeździć samochodzikami. Z kolei na szkolnej strzelnicy każdy mógł sprawdzić swoją celność w zawodach o puchar Dyrektora Szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje specjalistycznego sprzętu strażaków i policjantów. Tegoroczną atrakcją był także przejazd „Kolejką” trasą wokół osiedla. Osoby zainteresowane mogły dokonać pomiaru ciśnienia i poziom cukru prowadzonego przez panie pielęgniarki. Można było skosztować również wielu produktów przygotowanych przez rodziców, uczniów, nauczycieli, sponsorów serwowanych na stanowiskach konsumpcyjnych. Ogromną popularnością wśród uczestników imprezy cieszyła się loteria fantowa. Uczestnicy szkoły tańca – dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-VI zaprezentowały swoje umiejętności taneczne na scenie. Gwiazdą Pikniku był ukraiński zespół Pieśni i Tańca z Tarnopola. Po występie gości odbyło się wręczanie nagród, medali i dyplomów z przeprowadzonych konkursów i zawodów. Punktem kulminacyjnym imprezy było wręczanie nagród głównych w konkursie wiedzy o szkole zorganizowanym przez Radę Rodziców. Atrakcyjne nagrody były ufundowane przez licznych sponsorów i Radę Rodziców. Kilkugodzinne spotkanie wprawiło wszystkich zebranych w wyśmienity nastrój i humor.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
18 MAJA 2016

Od 20 lat wszystkie szczyty zdobywamy z Tobą Ojcze Święty…
20-ta rocznica nadania PSP 7 w Bochni imienia Jana Pawła II

18 maja 2016r. obchodziliśmy 20. rocznicę nadania Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni imienia papieża Jana Pawła II. Święto poprzedziły staranne przygotowania, które sprawiły, że miało ono niezwykły charakter. Wychowawcy przygotowywali dla uczniów wybrane aforyzmy, cytaty Jana Pawła II, które później wyeksponowano przy kąciku Patrona. Uczniowie pracowali nad stworzeniem w ramach konkursu gazetek ściennych ujmujących postać Patrona z całym jego człowieczeństwem i świętością, którą Karol Wojtyła emanował każdego dnia nie tylko podczas swojego pontyfikatu, ale też w dzieciństwie i młodości. Centralną uroczystość rozpoczęliśmy udziałem we mszy świętej w Kościele Św. Pawła Apostoła. Po homilii uczniowie wzięli udział w akademii przygotowanej przez klasy IV a i IV b. Czwartoklasiści przybliżyli zgromadzonej w sali gimnastycznej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom postać Jana Pawła II. Scenki, które zaproponowali, recytacja wierszy, gawęda specjalistki do spraw Patrona p. Katarzyny Łąckiej, śpiew oraz prezentacja multimedialna pozwoliły uczniom siódemki na nowo poznać Wielkiego Polaka, odkryć tajemnicę Jego świętości i przypomnieć sobie, jak niezwykłym człowiekiem był Jan Paweł II – nauczyciel, autorytet, poeta, filozof oraz pielgrzym, który mimo swej wielkości zawsze był blisko ludzi, i który swoim życiem dawał świadectwo wierze, dobroci i prawdzie. Po akademii dyrektor szkoły p. Marcin Bijata pogratulował dzieciom zaszczytu, jakim jest bycie uczniem szkoły imienia Jana Pawła II. Zachęcił ich też, by nosząc w sobie cząstkę Patrona, wdzięczni za moralną spuściznę jaką nam zostawił ten papież, nadal wszystkie szczyty zdobywali z Nim, dążyli do pełnego rozwoju swojej osobowości i sięgali po to, co zdaje się być nieosiągalne. Popołudnie upłynęło nam na dalszym poznawaniu Patrona. Młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych dzieciństwie Lolka, starsi przygotowywali albumy: „Jan Paweł II oczami dziecka”, oglądali film „Karol, który został świętym” lub zmagali się w turnieju sportowym „Zwyciężaj siebie”.
16 MAJA 2016

Zawody miejskie w piłce nożnej chłopców

Dzisiaj odbyły się miejskie zawody w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej. Drużyna z naszej szkoły awansowała do etapu powiatowego. W czterech meczach tylko raz uznaliśmy wyższość rywala strzelając w nich 16 a tracąc 3 bramki. Gratulujemy i powodzenia!
06 MAJA 2016

Akademia strażnika Wojtusia

Klasa IIIb odwiedziła przedstawiciela Straży Miejskiej w Bochni, starszego inspektora Roberta Jawora, który w ramach programu profilaktycznego dla dzieci przedstawił teatrzyk kukiełkowy pod nazwą "Akademia strażnika Wojtusia". Głównym bohaterem przedstawienia był strażnik Wojtuś, który wraz z przyjaciółmi – Filipem i Tuptusiem przekazywali właściwe formy zachowań, na drodze zaznajamiając przy tym dzieci z pracą straży miejskiej.
05 MAJA 2016

Bocheńska "Siódemka" na 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie

W 25-tą rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni może pochwalić się siedmioletnią już współpracą z Grundschule Lammental (niegdyś Grundschule Am Papenberg) w Bad Salzdetfurth. Starając się sprostać wymaganiom współczesnego świata, bocheńska "Siódemka" stawia na wszechstronny rozwój ucznia, podejmuje działania zmierzające do poznawania historii, języka i kultury innych krajów europejskich, w tym głównie sąsiadów, a także utrzymywania trwałych, przyjaznych więzi partnerskich w formie wymiany młodzieży. Początkiem współpracy między szkołami było nawiązanie kontaktów z przedstawicielami Bad Salzdetfurth podczas Dni Partnerstwa, które odbywały się w kwietniu 2008r. w Bochni. Bazując na wspólnych ustaleniach opracowano kilkuetapowy program Polsko-Niemieckiej Współpracy Szkół „Razem w przyszłość – Gemeinsam in die Zukunft” Bochnia - Bad Salzdetfurth. Do pierwszej wizyty partnerskiej doszło w 2012r. Od tego czasu PSP nr 7 w Bochni dwukrotnie przyjmowała delegację uczniów i nauczycieli z Bad Salzdetfurth i trzykrotnie odwiedziła Grundschule Lammental. Ostatnia wizyta w Niemczech, na którą udało się dziewięcioro uczniów wraz z dwoma opiekunami, miała miejsce w dniach 24-30 kwietnia. Dzięki staraniom dyrekcji, wyjazd został dofinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Leżąca w powiecie Hildesheim, w landzie Dolna Saksonia uzdrowiskowa miejscowość Bad Salzdetfurth zachwyca malowniczym krajobrazem i wydaje się doskonałym miejscem na odpoczynek, oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień. Podczas tygodniowego pobytu w tym cudownym miejscu, gdzie tradycja w szczególny sposób styka się z nowoczesnością, uczniowie zapoznawali się z historią, kulturą i językiem sąsiadów. Próbowali potraw tradycyjnej kuchni niemieckiej oraz tych, które mają wyłącznie lokalny charakter. Każdy dzień wypełniony był wspólnymi zajęciami w szkole partnerskiej, różnymi zabawami integracyjnymi, bądź ciekawymi wycieczkami edukacyjnymi. Do szczególnie cennych zaliczono spacer po uroczych uliczkach Hildesheim – miasta, którego historia sięga wczesnego średniowiecza i które może pochwalić się budowlami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie "Siódemki" mieli także okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe wystawiając krótkie przedstawienie w języku niemieckim, a nauczyciele spotkali się z Burmistrzem Bad Salzdetfurth potwierdzając chęć dalszej współpracy pomiędzy szkołami. Wszystko to dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń. I chociaż czas wyprawy minął nieodwracalnie, w ich sercach pozostaną wciąż żywe wspomnienia tych dni...
29 KWIETNIA 2016

Gazetka szkolna

Do poczytania szkolna gazetka:

Gazetka szkolna
29 KWIETNIA 2016

Akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dzisiaj w naszej szkole dbyła się uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Program przygotowali uczniowie klasy 5b pod kierunkiem wychowawcy i nauczycieli. Występy uświetnił chór szkolny. Poważne treści zostały przedstawione w sposób przystępny a całość ozdobiona licznymi piosenkami i tańcami. Publiczność słuchała uważnie o czym świadczy fakt iż w krótkim konkursie wszystkie odpowiedzi były poprawne a chętnych do odpowiedzi wielu.
28 KWIETNIA 2016

XV Szkolny Dzień Przeciw Przemocy

27 IV 2016 r na sali gimnastycznej zebrała się społeczność uczniowska "Siódemki". Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie klas 0–VI i rodzice spotkali się wspólnie na jubileuszowym XV Szkolnym Dniu Przeciw Przemocy. Celem tegorocznego święta było uwrażliwienie wszystkich na zagadnienie prawdziwej przyjaźni. Jego hasło "Przyjaciele są jak ciche anioły", stanowiło kanwę wspólnej pracy uczniów i nauczycieli, związaną z przygotowaniem wielu atrakcji, tematycznie łączących się z pojęciem : przyjaźni, przyjaciół, zgody. Tak jak co roku do wspólnej zabawy i jednocześnie edukacji , wprowadzała licznie zebraną publiczność pani pedagog L. Kaczmarek oraz pani M. Nowak. Profesjonalnie przygotowana scenografia, plakaty klasowych zespołów, eksponujące i interpretujące tegoroczne hasło, muzyka, taniec, piosenka oraz zaangażowanie uczestników spotkania, tworzyły atmosferę wspólnej zabawy. Dopełnieniem tego wydarzenia były "klasowe anioły" czyli wręczenie skrzydeł i dyplomów uczniom, wybranym przez swoich kolegów, jako najbardziej przyjaznych wobec innych. Dodatkową atrakcję stanowiły również "słodkie anioły", rozdane osobom, które najaktywniej włączały się w akcje charytatywne. Kulminacyjnym punktem spotkania był występ aktorów, w rolę których wcielili się nauczyciele. Pedagodzy kreowali bohaterów bajki I. Krasickiego pt. "Przyjaciele", wywołując na twarzach widzów wiele uśmiechu i życzliwości. Dobrą zabawę zapewnił także "występ gwiazdy". W tej roli zebrani mogli podziwiać pana M. Bednarskiego, który przy współpracy taneczno-wokalnej uczniów kl. 3c, wprowadził publiczność w atmosferę wspólnej zabawy. Słowa podziękowań do uczniów i nauczycieli skierował pan dyrektor Marcin Bijata. Spotkanie zakończyła zapowiedź kolejnych – do zobaczenia!
26 KWIETNIA 2016

Powiatowy etap ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

26 kwietnia bieżącego roku odbyły się powiatowe eliminacje XXXIX Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Mikluszowicach. Każdy uczestnik eliminacji powiatowych rozwiązywał test z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań. Cała drużyna pokonywała sprawnościowy tor przeszkód i jazdę rowerem po miasteczku ruchu drogowego. Nasza drużyna w składzie: Wiktoria Brożek z klasy VIb oraz Julia Lasota, Krzysztof Nakielny i Piotr Trojan z klasy Va zajęła szóste miejsce. Za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestaw do ping ponga.
23 KWIETNIA 2016

Międzyszkolny konkurs czytelniczy

22 kwietnia 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Bochni odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy pod hasłem "Moje podróże w świat książki" dla uczniów klas trzecich. Uczestników konkursu obowiązywała dobra znajomość autorów, tytułów, postaci i zdarzeń następujących książek: "Mikołajek i inne chłopaki", "Dzieci z Bullerbyn" oraz "Dziewczynka z zapałkami". Naszą szkołę reprezentowały Martyna Nowak z IIIa , Aleksandra Tabor z IIIb (zajęła II miejsce) i Natalia Pięta z IIIc. Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
23 KWIETNIA 2016

Certyfikat dla "czwartaków"

Klasy czwarte na zajęciach komputerowych od początku roku szkolnego uczestniczyły w projekcie dotyczącym bezpiecznego korzystania z poczty e-mail. Ich umiejętności w tym zakresie zostały docenione ptzyznaniem certyfikatu.
22 KWIETNIA 2016

Podróżnik z grupy trzask.pl opowiada o Szwajcarii

Jak co roku naszą szkołe odwiedził przedstawiciel grupy trzask.pl. Tym razem celem wycieczki o której opowiedział jej uczestnik był kraj europejski - Szwajcaria.
Dzieci poprzez słowa i fotografie odwiedziły najwyższe góry Europy: Alpy – poznały historię ich powstania i zobaczyły najwyższe szczyty; poznały historię Wilhelma Tell’a, największego bohatera Szwajcarów; spróbowały zrozumieć sposób w jaki Szwajcarzy przeciwności przekuli w możliwości – zobaczyły jak wygląda życie w górach; obejrzały typowe dla Szwajcarii: sery (wizyta w fabryce – proces produkcji, dojrzewania), czekolady (również fabryka i... degustacja do woli – nie mogliśmy wyjść 😉 ), scyzoryki, banki, franki (o tym dlaczego są takie drogie...); porozmawiały o neutralności Szwajcarii – kraju, który nie uczestniczył w żadnej z większych wojen. Nie zabrakło również typowych dla tego kraju zobaczymy ogromnych lodowców Alp, w tym największego – Aletsch; dowiedziały się kilku ciekawych faktów na temat demokracji szwajcarskiej i odwiedziły duże środki miejskie: Zurych, Genewę, Berno.
Do zobaczenia następnym razem!
21 KWIETNIA 2016

Rama do obrazu też może być obrazem

Dzisiaj jury MDK ogłosiło wyniki i rozdało nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. "Pomysł na ramkę". Z naszej szkoły Rita Sękiewicz i Zuzanna Gut z klasy 2a zajęły III miejsce a Antoni Trzósło z 0a otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy talentu.
14 KWIETNIA 2016

Rekord szkoły w skoku wzwyż

Nieco ponad rok przetrwał rekord szkoły w skoku wzwyż. Podczas dzisjejszych lekcji wychowania fizycznego szóstoklasiści walczyli z wysokością i dwóch uczniów skoczyło po 138cm (Jakub Małek i Kamil Barnaś) czyli o 1cm więcej niż Kacper Dobranowski rok temu. Poprzeczka powędrowała jednak 2cm wyżej i z wysokością 140cm poradził sobie tylko Jakub Małek. Gratulujemy!
13 KWIETNIA 2016

Konkurs literacki "Akademia Pana Kleksa"

W szkolnej bibliotece - dziewczęta i chłopcy czwartych klas, spotkali się na konkursie literacko-czytelniczym, organizowanym przez nauczyciela biblioteki oraz polonistów. Tegoroczne konkursowe zmagania związane były z książką J. Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Młodzi konkursowicze odpowiadali na pytania zawarte w treści lektury, jak również związane z biografią autora. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

I miejsce - M. Kokoszka kl.4b
II miejsce - M. Wójcik kl.4a
III miejsce - K. Rębilas kl.4a

GRATULUJEMY!
12 KWIETNIA 2016

Miejski Turniej BRD

Dzisiaj w naszej szkole odbył się miejski etap TURNIEJU O BEZPIECZEŃSTWIE RUCHU DROGOWEGO. W eliminacjach wzięły udział dwie bocheńskie szkoły podstawowe: PSP nr 1 i PSP nr 7 oraz Gimnazjum nr 1 i nr 2. Drużyny szkół podstawowych składały się z dwóch dziewczynek i dwóch chłopców natomiast drużyny gimnazjalne były trzyosobowe. Pierwszy etap polegał na zmaganiu się z testami. Jeden test obejmował znaki drogowe i wiedzę z zakresu ruchu drogowego, natomiast drugi polegał na podawaniu kolejności przejazdu przez skrzyżowania. Po zmaganiach testowych drużyny przystąpiły do testu praktycznego na rowerowym torze przeszkód. Zwycięzcami turnieju zostali gospodarze i Gimnazjum nr 2. Przedstawiciele tych szkół będą reprezentować Bochnię w eliminacjach powiatowych 26 kwietnia bieżącego roku w Mikluszowicach. Na zakończenie Turnieju uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy za udział w Turnieju. Zapraszamy za rok!
07 KWIETNIA 2016

Turniej wiedzy pożarniczej

W dniu 7 kwietnia 2016r uczniowie w składzie Gabrysia Załupska, Wiktoria Brożek z klasy VIb oraz Maciek Strózik z klasy IVa wzięli udział w miejskich eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Eliminacje odbyły się w PSP nr 5 i polegały na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 35 pytań z dziedziny pożarnictwa. Podczas eliminacji uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką zawodu strażaka oraz mogli osobiście zobaczyć wyposażenie jakim dysponuje jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Bochni. Na zakończenie eliminacji każdy uczestnik otrzymał także okolicznościowy dyplom.
22 MARCA 2016

Powiatowy konkurs recytatorski

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski pod tytułem "DOBRE MANIERY". Jego uczestnikami byli najmłodsi recytatorzy: dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–III. Bocheńską "Siódemkę" reprezentowali: Kacper Wojtowicz z oddziału przedszkolnego grupa A, Szymon Gruszecki z kl. Ic, Zuzanna Nalepka z kl. 2c oraz Małgorzata Morońska z kl. 3c. Niezwykle wysoki poziom uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury, które wyłoniło zwycięzców z każdej kategorii wiekowej. Uczniowie z naszej szkoły zajęli wysokie lokaty:
Szymon Gruszecki w kategorii klas 1 - wyróżnienie
Zuzanna Nalepka w kategorii klas 2 - III miejsce
Małgorzata Morońska w kategorii klas 3 - III miejsce
Gratulujemy!
22 MARCA 2016

Powitanie wiosny

Dzisiaj naszą szkołę odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 z grupy III integracyjnej. W ramach prowadzonej przez nauczycieli przedszkola innowacji pedagogicznej "Rozwijanie mowy i twórczej ekspresji dzieci poprzez zabawy teatralne", przedszkolaki przedstawiły montaż słowno-muzyczny "Powitanie Wiosny". Małych artystów podziwiały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klasy 2 c. Goście przybyli w kolorowym korowodzie na czele z tradycyjną marzanną wokół, której dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki żegnając zimę, a witając wiosnę. Następnie grupa uczniów z klasy 2c dała wiosenny koncert na flażoletach. Na zakończenie spotkania nie zabrakło, braw, wspólnych podziękowań, słodkości oraz życzeń na nadchodzące święta.
17 MARCA 2016

Szymon i Antoś - Mistrzowie Matematyki klas III

16 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Bochni odbył się XIV Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 29 uczniów ze szkół miasta Bochnia i Nowy Wiśnicz oraz gmin: Nowy Wiśnicz, Drwinia, Trzciana, Żegocina, Czchów i Łapanów. „Siódemkę” reprezentowali: Szymon Kolasiński z kl. 3c, który zdobył I miejsce i uzyskał zaszczytny tytuł "Mistrz Matematyk" klas III Szkół Podstawowych oraz Antoni Synowiec z kl. 3a, który zajął II miejsce i uzyskał tytuł wicemistrza. Gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
17 MARCA 2016

Stypendiada wczesnoszkolna

Liczna grupa uczniów naszej szkoły z klas II i III wzięła udział w Ogólnopolskiej Stypendiadzie Wczesnoszkolnej z zakresu edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej. Sześcioro zdobyło wyróżnienie. W konkursie matematycznym ,,Plusik” wyróżnienia zdobyli: Szymon Różyński z klasy 2c oraz Antoni Synowiec i Maciej Wszołek z klasy 3a. W konkursie plastycznym ,,Plastuś”, wyróżnienia otrzymały: Maryla Skrabalak z 3a, Maja Broszkiewicz z 3b i Julia Krawczyk z 3c. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy podjęli zmagania konkursowe. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.
11 MARCA 2016

Zawody miejskie w piłce siatkowej chłopców

Drużyna chłopców wzięła dzisiaj udział w miejskich zawodach w piłce siatkowej. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane, wiele z nich kończyło się grą na przewagi. Ostatecznie "Siódemka" zajęła drugie i awansowała do zawodów powiatowych, które odbędą się 1 kwietnia w Rzezawie.
01 MARCA 2016

Bajkowa Siódemka – Dzień Otwarty Szkoły

1 marca 2016r. bocheńska Siódemka, wzorem lat ubiegłych, otworzyła swoje drzwi dla dzieci pięcio-, sześcio- i siedmioletnich oraz rodziców, którzy stoją przed wyborem szkoły dla swoich pociech. Ideą tego dnia było z jednej strony pokazanie maluchom, że edukacja to niezwykła przygoda, w której każdy może się świetnie odnaleźć, z drugiej zaś zaprezentowanie bogatej bazy dydaktyczno – wychowawczej szkoły pozwalającej na przyjęcie dzieci nie tylko do klas pierwszych, ale też do oddziałów przedszkolnych. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły p. Marcin Bijata, który powitał wszystkich gości jednocześnie zachęcając rodziców do aktywnego poznawania placówki, a przedszkolaki do wspólnej zabawy. Wśród zgromadzonych w tym dniu gości nie zabrakło też Burmistrza Miasta Bochnia – p. Stefana Kolawińskiego.
Na początek dzieci miały możliwość obejrzenia inscenizacji baśni braci Grimm pt.: „Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczniów z Teatru Małej Sceny Świetlicy. Korowód barwnych postaci z Klementynką i Wilkiem na czele, niezwykła scenografia, ruch sceniczny, oprawa muzyczna oraz mistrzowska gra małych aktorów z pewnością na długo pozostaną w pamięci nie tylko maluchów, ale i dorosłych widzów. Po inscenizacji dyrektor szkoły podziękował Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu – oddział w Bochni za wsparcie finansowe szkoły oraz ufundowanie drobnych upominków dla aktorów i przyszłorocznych, potencjalnych uczniów naszej szkoły. Później dzieci pod opieką nauczycieli poznawali dokładniej naszą szkołę, by móc przekonać się, że jest ona interesująca, a nauka w salach lekcyjnych bywa też zabawą. Podzieleni na cztery grupy, poprzez udział w zajęciach sportowych, tanecznych, plastycznych, komputerowych i edukacyjnych, zdobywali kolejne sprawności. Zaproponowana dzieciom forma aktywności pozwoliła im bliżej zapoznać się z pracą dydaktyczną szkoły, a tym samym przełamać obawy przed rozpoczęciem nowego etapu edukacyjnego. Za swoją dociekliwość poznawczą i umiejętność wspólnej zabawy maluchy zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Rodzice natomiast mieli możliwość zapoznania się z bazą lokalową szkoły, a także indywidualnych rozmów z nauczycielami oraz z dyrekcją w celu rozwiania swoich wątpliwości.
Mamy nadzieję, że główne założenia naszego przedsięwzięcia spełniły oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych pierwszaczków i przedszkolaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.
01 MARCA 2016

Uczniowie "Siódemki" oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

1 marca grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości miały miejsce w PSP nr 2 Bochni. Rano sześcioro uczniów (Wiktoria Brożek, Wiktoria Twardosz, Julia Fik, Zuzanna Wójcik, Krzysztof Nakielny, Piotr Trojan) zmierzyło się z rówieśnikami z innych szkół w I Międzyszkolnym Turnieju Gier Historycznych. Dzięki tej zabawie (każdy zagrał w trzy strategiczne gry planszowe) uczniowie w niecodzienny sposób poznawali piękną, ale zarazem bolesną kartę historii Polski XX wieku. Pierwsza edycja nie wyłoniła zwycięzców, ale jak zapowiedział dyrektor Zbigniew Solak, w przyszłym roku rywalizacja będzie toczyła się już "na poważnie". Po południu trzy uczennice (Dagmara Lech, Kalina Płużyczka, Gabriela Załupska) udały się do "Dwójki", by wysłuchać krótkiego montażu słowno-muzycznego oraz wykładu o Żołnierzach Wyklętych wygłoszonego przez historyka na co dzień pracującego w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Ostatnim elementem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród tym uczniom, których przygotowane tydzień wcześniej prace plastyczne najbardziej przypadły do gustu jury. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica "Siódemki" z klasy 5 b Dagmara Lech. Serdecznie gratulujemy!
25 LUTEGO 2016

Koncert ukraińskich zespołów w PSP 7 w Bochni

W dniu 25 lutego społeczność szkoły nr 7 w Bochni mogła wysłuchać niecodziennego koncertu. Szkoła gościła dwa zespoły Tarnopola na Ukrainie. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli możliwość wysłuchania pieśni polskich i ukraińskich w wykonaniu zespołu „Zbrucz” oraz obejrzeć pokaz tańca w wykonaniu zespołu „Neodans” . Ta swoista lekcja kultury ukraińskiej niezwykle przypadła do gustu uczniom, którzy z zapartym tchem oglądali to niezwykle barwne i przejmujące widowisko. Goście z Ukrainy porwali naszych uczniów do wspólnej zabawy, zarówno do wspólnego śpiewania, jaki i do tańca. Koncert ten na pewno na długo zapadnie wszystkich w pamięci.
Przy okazji koncertu przeprowadzono zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci poszkodowane przez wojnę na Ukrainie. Ofiarność uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły okazała się bardzo duża. Zebrano 15 pudeł przyborów szkolnych, które przekazane zostaną ukraińskim dzieciom. Pomoc, którą okazała społeczność "Siódemki" spotkała się z wyrazami wdzięczności ze strony ukraińskiej.
13 LUTEGO 2016

Dzień Babci i Dziadka

Uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka” już na stałe wpisała się w tradycję naszej szkoły. Pamięć o najbliższych członkach rodziny jest dla dzieci okazją do pogłębiania więzi i jednocześnie do zaprezentowania umiejętności artystycznych. 11 i 12 lutego naszą szkołę odwiedzili ukochane babcie i wspaniali dziadkowie. Przedszkolaki z okazji ich święta przygotowały koncert życzeń, składający się z wierszy, piosenek i układów tanecznych. Występ wszystkim bardzo się podobał, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Babcie i Dziadkowie podziwiali popisy artystyczne swoich wnucząt. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim gościom przygotowane laurki. Następnie wspólne z wychowawczynią zaprosiły Babcie i Dziadków do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Było bardzo miło, wesoło i rodzinnie! Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.
11 LUTEGO 2016

Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym

Dzisiaj odbył się II Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. W zawodach wzięło udział 28 chłopców i 16 dziewczynek. Po rozlosowaniu drabinek turniejowych zawodnicy przystąpili do zmagań grając do dwóch wygranych setów. Po niecałych dwóch godzinach poznaliśmy mistrzów szkoły w tenisie stołowym. Wśród chłopców wygrał piątoklasista Oskar Gruca a wśród dziewcząt tytuł wywalczony przed rokiem obroniła Amelia Dźwigaj. Gratulujemy i na następny turniej zapraszamy za rok.
10 LUTEGO 2016

Konkurs literacki "Ziemia Bocheńska dawniej i dziś"

W słoneczne lutowe przedpołudnie jak co roku, nauczyciel biblioteki zorganizował dla uczniów klas piątych konkurs literacki "Ziemia Bocheńska dawniej i dziś". Kanwę dla testu rozwiązywanego przez piątoklasistów stanowiły lektury Zofii Wiśniewskiej, związane z Bochnią i jej okolicami. Szczegółowa wiedza dziewcząt i chłopców została nagrodzona następującymi lokatami konkursowiczów:
I miejsce - Z. Wójcik – klasa Vb
II miejsce - R. Seręga–Kawalec – klasa Vb
III miejsce - G. Biernat – klasa Va
III miejsce - G. Wieciech – klasa Vb
Laureaci otrzymali dyplomy. Gratulujemy!
02 LUTEGO 2016

Dyskoteka karnawałowa klas młodszych

Dzisiaj odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych. Dzieci wcieliły się w różnorodne postaci z bajek i filmów. Można było dostrzec tłum księżniczek, wróżek, cyganek, kowbojek, kowbojów, rycerzy, piratów, Zorro, sportowców i oczywiście bohaterów Gwiezdnych Wojen. Wszyscy bawili się doskonale.
15 STYCZNIA 2016

XV Powiatowy Konkursu Kolęd i Pastorałek "Kolęduje Tobie Jezu moje serce"

Dzisiaj w Uzdrowisku Kopalni Soli w Bochni odbył się XV Powiatowy Konkursu Kolęd i Pastorałek "Kolęduje Tobie Jezu moje serce". W konkursie brało udział 37 uczestników z Gmin: Drwinia, Żegocina, Nowy Wiśnicz, Miasto Nowy Wiśnicz i Bochnia. Naszą szkołę reprezentowało kilkoro uczestników, którzy zdobyli nagrody.
W kategorii dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych wyróżnienie zdobyła Emilia Bogoń.
W kategorii klas I: Grand Prix zdobyła Wiktoria Kasprzyk a I miejsce Sandra Jankowska.
W kategorii klas II: III miejsce zdobyła Rita Sękiewicz.
Serdecznie gratulujemy!
06-14 STYCZNIA 2016

Wolontariuszka w naszej szkole

Już po raz trzeci, dzięki współpracy z międzynarodową organizacją AISEC, gościliśmy wolontariuszkę w ramach projektu KidSpeak. Jesienią 2014 roku naszą szkołę odwiedziły studentki z Chin, Weiran Huang (Rebecca) i Maroka, Majdouline Houmada, a zimą ubiegłego roku Australijczyk wietnamskiego pochodzenia, Harlan Vuong. Tym razem zawitała do nas urocza Gruzinka, Mariam Resulidze. Program KidSpeak skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach projektu odbywają się warsztaty edukacyjne z zakresu różnorodnych tematów związanych z geografią, przyrodą, historią, kulturą, tradycjami i codziennymi czynnościami, zwiększające wiedzę uczniów na temat specyfiki kraju, z którego pochodzi wolontariusz. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim i zapewniają atrakcyjne rozszerzenie cyklu edukacyjnego wspierając główny cel edukacji językowej. Projekt zwraca uwagę na wielokulturowość, daje także szansę zdobycia oraz rozwoju zdolności językowych. Podczas zajęć wykorzystywane są różne metody, takie jak nauka poprzez zabawę, prezentacje, zajęcia interaktywne. Pobudzają one kreatywność uczniów, a także promują postawy tolerancji i społecznej odpowiedzialności.
Dwudziestoletnia Mariam, studentka ekonomii, przyjechała do nas z Batumi, prześlicznego miasta nad Morzem Czarnym. Jako zawodowa tancerka gruzińskiego zespołu ludowego, starała się przekazać uczniom piękno i urok wschodniej kultury. Zaczarowała ich swoimi opowieściami i interesującymi prezentacjami. Wspólnie śpiewaliśmy gruzińskie przyśpiewki, tańczyliśmy gruzińskie tańce narodowe i usiłowaliśmy zapisać nasze imiona korzystając z gruzińskiego alfabetu. Mariam upiekła też dla nas chaczapuri - gruzińskie danie narodowe - placek z serem. My zaś zaprosiliśmy ją do zabawy na lodowisku :). Jak się potem okazało, było to jej pierwsze spotkanie z łyżwami i trzeba przyznać, że nieźle jej poszło :) To był wspaniały czas, który na długo pozostaną w naszej pamięci :)
14 STYCZNIA 2016

Wyjazd na lodowisko

W ramach wychowania fizycznego klasy 6a i 6b pojechały dzisiaj na kryte lodowisko w Proszówkach. Uczniom towarzyszył również gość z Gruzji, który w naszej szkole odbywa dwutygodniowy pobyt w ramach programu AIESEC.
14 STYCZNIA 2016

Spotkanie z policjantem

Dzisiaj uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w pogadance z policjantem na temat zagrożeń istniejących w sieci zatytułowanej "Owce w sieci". Rozmowę z dziećmi przeprowadził aspirant Wojciech Więcek.
13 STYCZNIA 2016

Hej kolęda, kolęda!

13 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem "Kolęduje Tobie moje serce" przygotowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Barbarę Dylowicz, Dorotę Grabias, Bernadettę Strugałę, Agnieszkę Wilczyńską-Wełnę i ks. Pawła Dąbrowę.
Do wspólnego kolędowania zostały zaproszone dzieci z bocheńskich przedszkoli oraz uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych. Przybyła liczna grupa kolędników – 25 uczestników wraz ze swoimi nauczycielami, a także rodzicami i dziadkami. Wicedyrektor szkoły Anita Twardosz powitała przybyłych gości: proboszcza parafii św. Pawła Apostoła ks. Jana Nowakowskiego, nauczyciela doradcę Alicję Świątek, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2 Barbarę Prysak, dzieci oraz ich opiekunów. Przedstawiła profesjonalne jury, które tworzyli: Ina Dębosz- nauczyciel Szkoły Muzycznej i Piotr Batko - organista parafii św. Pawła Apostoła. Następnie rozpoczęły się konkursowe zmagania. Dziecięcemu kolędowaniu z podziwem i uwagą przysłuchiwali się przybyli goście. Zaprezentowany przez występujących repertuar był bardzo bogaty i urozmaicony. Oceniano walory głosowe, interpretację kolędy oraz ogólne wrażenie artystyczne, jakie tworzyli swoim występem młodzi wykonawcy. Poziom konkursu według komisji oceniającej był wysoki, a wybór zwycięzców nie należał do łatwych. W przerwie na obrady jury, widzowie mieli okazję wysłuchać kilku kolęd granych na flażoletach przez uczniów z klasy IIc.
Po prezentacji wszystkich uczestników konkursu, jury przyznało następujące miejsca:

w kategorii przedszkola:
I miejsce: Faustyna Łucyków z Ochronki Sióstr Służebniczek i Aleksandra Kukulska z Miejskiego Przedszkola nr 4
II miejsce: Anna Biernat z Miejskiego Przedszkola nr 2 i Lena Wiśniowska z Miejskiego Przedszkola nr 6
III miejsce: Małgorzata Mazanek z Miejskiego Przedszkola nr 1, Katarzyna Rachwalska z Miejskiego Przedszkola nr 3, Zuzanna Pilch z Miejskiego Przedszkola nr 5

w kategorii oddziały przedszkolne:
I miejsce: Emilia Bogoń z oddziału przedszkolnego PSP nr 7
II miejsce: Martyna Adamczyk z oddziału przedszkolnego PSP nr 1 i Jagoda Nosek z oddziału przedszkolnego PSP nr 2
III miejsce: Zuzanna Cabaj z oddziału przedszkolnego PSP nr 5

w kategorii klas pierwszych:
I miejsce: Wiktoria Kasprzyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Sandra Jankowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7
II miejsce: Roksana Wrona z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Mateusz Karasiński z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
III miejsce: Weronika Basińska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1

w kategorii klas drugich:
I miejsce: Emilia Łach z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Rita Sękiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7
II miejsce: Kacper Korta z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2
III miejsce: Amelia Rudnik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 i Bartosz Rojek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5

w kategorii klas trzecich:
I miejsce: Maja Laska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1
II miejsce: Milena Święch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce: Julia Kalinowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Julia Florczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5

Dzieci, które zajęły miejsca I i II zakwalifikowały się do etapu rejonowego organizowanego przez nauczyciela doradcę Alicję Świątek. Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez PSP nr 7. Konkurs należy zaliczyć do bardzo udanych, był okazją do wspólnego spotkania dzieci, nauczycieli, rodziców, dziadków i kultywowania tradycji śpiewania kolęd. Zakończył się w miłej atmosferze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Radę Rodziców. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w konkursie rozwijając swoje talenty muzyczne. Wszystkim "kolędnikom" serdecznie gratulujemy. Na kolejny jubileuszowy konkurs kolęd i pastorałek zapraszamy już za rok!
08 STYCZNIA 2016

Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

8 stycznia odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek "Kolęduje Tobie Moje Serce". Spośród licznej grupy uczestników z klas I-III, jury w składzie Dorota Nowak i Szczepan Gołas wyłoniło zwycięzców - reprezentantów szkoły do rywalizacji w konkursie miejskim. Będą to: Sandra Jankowska z klasy pierwszej, Rita Sękiewicz z klasy drugiej, Ewa Broszkiewicz z klasy trzeciej W kategorii oddziały przedszkolne reprezentować nas będzie Emilia Bogoń. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach.
04 STYCZNIA 2016

Podsumowanie Ligi Strzeleckiej w 2015 roku

Dzisiaj na szkolnej strzelnicy odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczniów biorących udział w Lidze Strzeleckiej 2015.

Nagrodzeni:

kategoria karabinek:
1. Lasota Julia
2. Wyczesany Kinga
3. Jachym Nicola
4. Twardosz Wiktoria

kategoria karabinek:
1. Błachut Jan
2. Klupa Bartosz

kategoria pistolet:
1. Głogowska Alicja
2. Seręga - Kawalec Róża
3. Kicka Aleksandra
4. Kryska Martyna
5. Twardosz Karolina
6. Rębilas Kamila
7. Piszczek Natalia
8. Straszak Marta

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
22 GRUDNIA 2015

Jasełka

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy...
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku, a wigilia jest jedną z tych chwil, która dostarcza każdemu wielu wzruszeń. W ferworze przygotowań do świętowania nie może jednak zabraknąć chwili zadumy nad wydarzeniem, wokół którego skupione są święta. Społeczność siódemki stanowiąc swoistą rodzinę połączyła się 22 grudnia 2015r. na uroczystym spotkaniu, by wspólnie obejrzeć Jasełka i połamać się opłatkiem podczas klasowych wigilii. Tegoroczne Jasełka, które przygotowali uczniowie klasy 3a składały się z dwóch części. Pierwsza - pod tytułem "... smak i aromat prawie identyczny z naturalnym", przedstawiała krytyczne, lekko ironiczne spojrzenie na współczesne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ludzi XXI wieku. W końcu okazało się jednak, że prawdziwe świętowanie, to prawdziwa wigilia z prawdziwym piernikiem, o prawdziwym smaku i aromacie, z prawdziwym sosem grzybowym i prawdziwymi – babcinymi pierogami, i ...prawdziwe kolędowanie, nie takie z taśmy czy z płyty. W drugiej części zgodnie z tradycją pojawiła się szopka bożonarodzeniowa, byli więc Maria i Józef, trzej królowie i piękne anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię, pasterze a także dzieci, polskie i te z różnych krajów. Wszyscy składali hołd nowonarodzonemu Dzieciątku. Całość przedstawienia przeplatana była śpiewanymi na żywo kolędami, grą na różnych instrumentach (gitara, flet, bębny, keyboard) oraz tańcami Chinki i Japonki, Hawajek, Murzynka i Indian. Widzowie mogli wysłuchać również pięknego śpiewu szkolnego chórku przy akompaniamencie gitary i saksofonu. Wszystko to stworzyło niepowtarzalny klimat i wprowadziło nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
15 GRUDNIA 2015

Krakowskie wojaże klasy IIIc

W mroŸźny, grudniowy poranek uczniowie klasy IIIc udali się na wycieczkę do dawnej stolicy Polski. Na początku odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. W. Wawrzyńca, w którym przewodnik zapoznał dzieci z historią koła podczas zwiedzania wystawy interaktywnej "Wokół koła". Następnie obejrzeli zabytkowe samochody, trolejbusy oraz powozy. Kolejnym przystankiem była najmniesza na śœwiecie fabryka cukierków „Ciuciu Cukier Artist”, gdzie dzieci miały możliwośœć własnoręcznie wyprodukować dla siebie łakocie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII wieku. Bogatsi w tajniki receptur słodyczy uczniowie wyruszyli do kolejnego punktu wycieczki jakim było Muzeum Żywych Motyli. W Muzeum podziwiali motyle z Filipin, Azji, Malezji, Ameryki Południowej i Afryki. Te piękne i wielobarwne motyle chętnie pozują do zdjęć, siadając dzieciom na ramionach, rękach lub głowach. Podczas wizyty w tym niecodziennym miejscu, uczniowie dowiedziały się jak rozmnażają się motyle, jak dorastają, czym i w jaki sposób się żywią. Dzieci miały okazję zobaczyć także małego kameleona, pająka ptasznika, kilka małych egzotycznych ptaków oraz olbrzymich rozmiarów wija-afrykańskiego krocionoga. Następnie trasa wycieczki obejmowała m.in. pięknie ozdobiony Rynek z przedœwiątecznymi straganami, Sukiennice, Mały Rynek, ulicę Floriańską z historyczną bramą oraz Bazylikę Mariacką, z której dobiegał hejnał. Wewnątrz Bazyliki uczniowie zobaczyli Ołtarz Wita Stwosza, a na œścianach polichromię projektu i pędzla Jana Matejki. Na ulicy Floriańskiej dzieci odwiedziły dom wspomnianego wczeœniej malarza, w którym mogli podziwiać kolekcję rzemiosła artystycznego, tkanin, broni i zbiorów etnograficznych, którą artysta gromadził przez całe życie. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją historii.
12 GRUDNIA 2015

II Drużynowe Mistrzostwa Bochni o Złotą, Srebrną i Brązową Płetwę

Dzisiaj na krytej pływalni w Bochni odbyły się II Drużynowe Mistrzostwa Bochni o Złotą Płetwę. Cztery bocheńskie podstawówki wzięły udział w doskonałej zabawie. Rywalizacja była bardzo zacięta, po rezegranych konkurencjach nasza szkoła i PSP1 miały po 17 punktów i o zwycięstwie musiał zdecydować dodatkowo rozegrany mecz w piłce wodnej. Mimo, że wygrywaliśmy 1-0 to jednak drużyna z Jedynki wygrała 2-1. Zajęliśmy II, fantastyczne miejsce! Św. Mikołaj miał dla każdego uczestnika zabawy upominki a szkoła otrzymała okazałą statuetkę. Do zobaczenia za rok!
11 GRUDNIA 2015

Mikołajkowy wyjazd czwartoklasistów do Tarnowa

11 grudnia 2015r. uczniowie klas IV obejrzeli spektakl pt.: "Alicja w Krainie Czarów" w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Za sprawą tytułowej bohaterki przenieśliśmy się w baśniowy świat, pełen niesamowitych przygód, barwnych postaci i czasami absurdalnych rozmów. Przygody siedmioletniej Alicji stanowiły próbę opisu wyobraźni dziecka, wyzwolonej w czasie snu ze schematów narzucanych jej przez myślenie racjonalne. Scena mieniła się kolorami, wypełniona była tańcem i ruchem scenicznym. Ciekawie dobrana muzyka, wpadające w ucho piosenki i efekty świetlne dopełniały całość. Wędrówka do krainy magii i nieprawdopodobnych wydarzeń była dla nas miłym oderwaniem się od szarej rzeczywistości. Dodatkowo rozbawił nas Królik, który pojawiał się znienacka to tu, to tam - biegał między rzędami i po scenie ciągle się gdzieś śpiesząc. Po spektaklu udaliśmy się do McDonaldu, by nabrać energii przed spotkaniem w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Wzięliśmy udział w ciekawej lekcji poświęconej zasadom zachowania się w sytuacjach mających znamiona pożaru. Po części teoretycznej mieliśmy okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce poprzez bezpieczne ewakuowanie się z zadymionego pomieszczenia. Żeby uspokoić rodziców wyjaśniamy, że nie byliśmy sprawcami pożaru, a ewakuacja odbywała się ze sztucznie zadymionego pomieszczenia symulacyjnego. Pomieszczenie to było wizualnie i dydaktycznie przystosowane do potrzeb projektu „Bezpieczny dom”, w którym braliśmy udział. Na miejscu zwiedzaliśmy także garaże, w których przechowywany jest sprzęt potrzebny strażakom w ich codziennej pracy – nie tylko ten gaśniczy, ale też ten, który niejednokrotnie ratuje ludziom życie. Zasypywaliśmy też strażaków pytaniami dotyczącymi nie tylko celów wykorzystywania niektórych dziwnych dla nas przedmiotów, ale też takimi, które odnosiły się do umiejętności potrzebnych w zawodowej pracy, szkół jakie trzeba ukończyć, alby móc pracować w takiej jednostce. Pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu.
10 GRUDNIA 2015

Event z Piotrem Gruszką w PSP nr 7 w Bochni

10 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bochni odbył się EVENT promujący Zdrowy Styl Życia pod tytułem "Żyjmy zdrowo, kolorowo i na sportowo - JEDZMY WITAMINY, MIEJMY WESOŁE MINY".
Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem OT ARR w Krakowie reprezentowana przez P. Iwonę Lepiarczyk-Bąk, P. Piotra Szopę i P. Krzysztofa Lewińskiego, gościli u nasz P. Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia, przedstawiciele firmy ATA P. Małgorzata Mizioł i P. Tomasz Mizioł oraz P. dr Joanna Tkaczewska z Wydziału Technologi Żywienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zaś gośćmi specjalnymi byli: P. Adrianna Palka - trener personalny Rafała Sonika, kierowcy rajdowego, startującego na quadach w rajdach terenowych, zwycięzcy rajdu Dakar, oraz P. Piotr Gruszka - wybitny siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski, Mistrz Europy z 2009 roku, srebrny medalista Mistrzostw Świata 2006 roku, trzykrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 9.00 powitaniem gości przez Dyrektora szkoły P. Marcina Bijatę. Następnie swoje stanowiska ze zdrową żywnością zaprezentował każdy z siedmiu zespołów. Przedstawiciele zespołów udzielali zgromadzonym zwięzłych informacji na temat walorów odżywczych warzyw i owoców ze swego stanowiska, a także śpiewali piosenki i wznosili okrzyki. W trakcje prezentacji odbył się pokaz carvingu (sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, wywodzącej się z Dalekiego Wschodu) w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dąbrowicy.
Następnie uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Mieli oni okazję wziąć udział w treningach przeprowadzonych przez gości specjalnych, jak również spróbować swych sił w aerobiku, zumbie, torze przeszkód i rozmaitych zawodach międzyklasowych. W międzyczasie odbywała się degustacja specjałów przygotowanych przez wszystkie klasy. Po zawodach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Na koniec uczniowie skrzętnie skorzystali z możliwości uzyskania autografów od znakomitych gości. Podczas eventu uczniowska brać "Siódemki" świetnie się bawiła, a przy tym poznała nawyki zdrowego stylu życia. Przekonała się o roli właściwego odżywania i aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka. Miejmy nadzieję, że wszyscy utrwalili sobie każdą z zasad, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch!!!
07 GRUDNIA 2015

Mikołajki w IIa

W poniedziałek odwiedził nas Święty Mikołaj. Wszyscy od rana z niecierpliwością czekali na gościa. Klasa IIa zaśpiewała Mikołajowi piosenkę, a potem dzieci otrzymały wspaniałe prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znów się zobaczymy!
05 GRUDNIA 2015

XIX Rejonowy Konkurs Poezji Religijnej "Pierścień św. Kingi"

W dniu 03.12.2015r. w naszej szkole odbył się XIX Ogólnopolski Konkurs Polskiej Poezji Religijnej "Pierścień św. Kingi" - etap rejonowy, w którym udział wzięło 58 uczestników z klas I-VI. Komisja pracowała zgodnie z przesłanym regulaminem w ilości 5 osób – przewodniczącą komisji była mgr Małgorzata Cieśla. W eliminacjach wzięło udział 29 uczniów z klas I-III powiatu bocheńskiego i 29 uczniów z klas IV-VI powiatu bocheńskiego. Jury konkursu oceniało występy uczestników biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki w kategorii klas I-III:
I miejsce - Martyna Wojdak (klasa II Publiczna Szkoła Podstawowa w Żegocinie) Wiersz "Kogo i co zobaczył ten, który nie widział" autor: ks. J. Twardowski
II miejsce - Jakub Karasiński (klasa I Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Bochni). Wiersz "Szacunek" autor: W. A. Jamróz
III miejsce – Wiktoria Kasprzyk (klasa I Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Bochni). Wiersz "Futro jeża" autor: L. Wiszniewski

Wyniki w kategorii klas IV-VI:
I miejsce - Zuzanna Kędroń (klasa IV Publiczna Szkoła Podstawowa w Łąkcie Dolnej). "Rozmowa z Bogiem"
II miejsce - Martyna Dziedzic (klasa VI Zespół Szkół w Nowym Wiśniczu). "Gumożuj" J. Snopek-Stefanek
II miejsce - Natalia Gawłowicz klasa VI "Ortograficzny Anioł Stróż" autor T. Czuk
III miejsce - Julia Grzesik (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Bochni). "Jezus z Warszawskiej Katedry" autor ks.J.Twardowski
III miejsce - Krzysztof Sroka - (klasa VI Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Bochni). "W sierpniu" autor W. Czubernatowa

Wymienieni uczniowie zostali zakwalifikowani na przesłuchania finałowe, które odbędą się w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniu 14 i 15 grudnia 2015r.
04 GRUDNIA 2015

II Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w uni-hokeju o Puchar Dyrektora Szkoły

Aż 14 drużyn wzięło udział w II Mikołjkowych Mistrzostwach Szkoły w uni-hokeju o Puchar Dyrektora Szkoły. W wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy, w których grano systemem "każdy z każdym". Po 42 meczach wyłoniono 8 zespołów, które już od ćwierćfinałów grały systemem pucharowym - przegrywający odpada. W wielkim finale, który był 50. meczem turnieju Białe Lwy pokonały Aktywne Łosie dopiero po drugiej serii rzutów karnych. Po pięciu godzinach zmagań Dyrektor Szkoły wręczył zwycięzcom (Natalia Wójcik, Natalia Pięta, Kacper Klimek, Mikołaj Radzięta) okazałe puchary i medale. Zawodnicy walczyli również o tytuł króla strzelców. Tytuł ten przypadł Krzyśkowi Nakielnemu, który w całym turnieju strzelił 10 bramek. Dziękujemy wszystkim za udział a zwycięzcom gratulujemy! Zapraszamy za rok!
28 LISTOPADA 2015

Nieco inne Andrzejki

W tym roku klasa IIIc w wyjątkowy sposób spędziła „Andrzejki”. Uczniowie udali się do Oœśrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiœniczu, gdzie zostali zapoznani ze zwyczajami katarzynkowymi i andrzejkowymi. Podczas zajęć dzieci miały możliwoœść powróżyć o swojej przyszłoœci oraz własnoręcznie odlewać kształty z wosku i odczytywać ich znaczenie. Wróżby i przepowiednie przyniosły wiele radoœści i zabawy.
28 LISTOPADA 2015

Andrzejki w IIa

Według wierzeń ludowych, w wigilię Świętego Andrzeja uchylają się wrota do nieznanej przyszłości. Postanowiliśmy wykorzystać tę niecodzienną okazję i za pomocą różnorodnych wróżb przygotowanych przez chętnych uczniów sprawdzić co nas czeka w nadchodzącym roku.
27 LISTOPADA 2015

Spotkanie z dietetykiem

Dzisiaj w naszej szkole klasy IV-VI spotkały się z dietetykiem, Panią Zofią Piotrowicz, która przybliżyła uczniom w interesujący sposób piramidę żywieniową. Trzej pilkarze reczni, którzy Jej towarzyszyli opowiadali o treningu i zdrowym odżywianiu się sportowców. Pod koniec spotkania uczniowie zadali wiele pytań, z których żadne nie pozostało bez odpowiedzi.
26 LISTOPADA 2015

Spotkanie z weterynarzem

Dzisiaj w naszej szkole klasy IV-VI spotkały się z weterynarzem, Panem Mieczysławem Damskim. Lekarz weterynarii przybliżył uczniom tematyke opieki nad zwierzętami domowymi oraz jak obchodzić się ze zwierzętami żyjącymi w lasach w czasie zimy. Odpowiedział również na wiele pytań uczniów.
23 LISTOPADA 2015

Pierścień Świętej Kingi

Szkolny etap XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej Pierścień Świętej Kingi za nami. W eliminacjach wzięło udział 26 uczniów z klas I – VI. Jednak - zgodnie z regulaminem - tylko sześcioro uzyskało prawo reprezentowania szkoły w etapie rejonowym. Decyzją jury są to:

W kategorii klas I – III:
Julia Kokoszka - kl. I b
Zuzanna Nalepka – kl. II c
Eliza Mucha – kl. III c

W kategorii klas IV – VI:
Krzysztof Sroka – kl. VI a
Róża Seręga – Kawalec – kl. V b
Kamila Rembilas – kl. IV a

Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom, którzy także prezentowali naprawdę wysoki poziom umiejętności głosowej interpretacji tekstu poetyckiego. Za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu wszyscy zostali nagrodzeni symbolicznymi upominkami, a w/w laureatom pierwszych równorzędnych pierwszych miejsc wręczono także okolicznościowe dyplomy.
Etap rejonowy odbędzie się 3 grudnia w naszej szkole. Każdemu z naszych reprezentantów życzymy awansu do finału.
20 LISTOPADA 2015

Wizyta w Zespole Szkół nr 3

Dnia 20 listopada uczniowie klasy IIIb uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w ramach realizacji projektu "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Pod opieką młodzieży, dzieci przygotowały zdrową wersję pizzy i wykonały łabędzie z jabłek, jeżyki z gruszek oraz brokułowe pieski. Spotkanie poprzedził pokaz pierwszej pomocy, ciekawe przygotowany przez starszych kolegów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w ćwiczeniach wykorzystując w praktyce zdobytą wiedzę.
13 LISTOPADA 2015

Psiaki, kociaki i inne zwierzaki – konkurs recytatorski w świetlicy

13 listopada 2015r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski pod hasłem: „Psiaki, kociaki i inne zwierzaki”. Skierowany był on do chętnych uczniów z klas I – III, którzy spędzają czas po lekcjach lub przed nimi w świetlicy. Jego nadrzędnym celem było uwrażliwianie dzieci na piękno języka ojczystego, jak również rozwijanie zdolności artystycznych. Zgodnie z tematem przewodnim konkursu uczestnicy recytowali wybrane przez siebie wiersze o zwierzątkach. Największą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej. Uczestnicy podczas zajęć świetlicowych przygotowywali sobie potrzebne im do barwnej interpretacji utworów poetyckich rekwizyty – zwłaszcza maski i elementy stroju. Konkurs stał się dla uczestników okazją do prezentacji talentów. Każdy z uczestników swoim wystąpieniem udowodnił, że potrafi bawić się żywym słowem, a trudna sztuka prezentacji przed publicznością może być świetną zabawą. Wszyscy recytatorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a komisja konkursowa miała niełatwy orzech do zgryzienia. Po burzliwych naradach zapadł werdykt:
I miejsce: Szymon Gruszecki kl. I c, Natalia Pięta kl. III c, Eliza Mucha kl. III c.
II miejsce – Wiktoria Pietras kl. I c, Marta Straszak kl. III b, Bartosz Luksa kl. III c.
III miejsce – Filip Tabor kl. I c, Jan Fischer kl. I c, Aleksandra Kępa kl. II c.
Laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi, a pozostali recytatorzy otrzymali drobne upominki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów!
13 LISTOPADA 2015

Turniej w piłce nożnej klas III

Dzisiaj klasy III rozegrały turniej w piłce nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Trzy drużyny rozegrały mecze w systemie "każdy z każdym". Wyniki:
3B - 3C 1-14
3B - 3A 0-13
3A - 3C 5-13

Klasyfikacja:
1m. - 3C
2m. - 3A
3m. - 3B

Jednocześnie zawodnicy walczyli o tytuł króla strzelców. Zacięta rywalizacja o miano najlepszego strzelca trwała do ostatnich sekund meczu, gol na 20 sekund przed końcem zadecydował, że Maciej Jonak zdobył 11 bramek a Patryk Szwed 10.
Gratulujemy!
13 LISTOPADA 2015

Konkurs wiedzy o szkole

W bieżącym roku szkolnym przypada 27 rocznica powstania bocheńskiej „siódemki”. Jak co roku nauczyciel biblioteki zorganizował konkurs tematyczny "Wiedzy o szkole". Liczne grono dziewcząt i chłopców szóstych klas uczestniczyło w konkursowych zmaganiach, dotyczących historii oraz współczesnej działalności PSP nr 7.
Tegorocznymi laureatkami konkursu zostały:
Załupska Gabriela kl.6b - I miejsce
Twardosz Wiktoria kl.6a - II miejsce
Tomczyk de Matos Gabriela kl.6a - III miejsce
Dziewczęta z koła bibliotecznego "Zakładeczki z siódemeczki", przygotowały z okazji święta szkoły ekspozycję pamiątek oraz szkolnych kronik, które można było obejrzeć w bibliotece szkolnej.
12 LISTOPADA 2015

Wizyta w Ośrodku Interwencji Kryzysowej

12 listopada 2015 r. uczniowie klasy IVb pod opieką wychowawcy i pedagoga szkolnego udali się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej na ul. Karolina w Bochni. Dzieci uczestniczyły w projekcie profilaktyczno-edukacyjnym "Złość Agresja Przemoc". Zajęcia prowadziły pedagog - interwent kryzysowy p. Patrycja Myśliwiec i psycholog p. Dorota Walasek. Uczniowie zapoznali się z pojęciami agresji i przemocy, jak również poznali sposoby radzenia sobie ze złością.
10 LISTOPADA 2015

Niezwykła lekcja historii

Dzień przed Świętem Niepodległości w naszej szkole od samego rana panowała wyjątkowa atmosfera. Aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie przyszli na lekcje w galowych strojach, w wielu wypadkach ozdobionych biało-czerwonymi kotylionami. Uwieńczeniem szkolnych obchodów święta narodowego była uroczysta akademia. Uczniowie klasy VI b zaprezentowali zebranym w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej kolegom z klas III – VI oraz dyrekcji i nauczycielom piękną, a chwilami wzruszającą do łez, lekcję historii i patriotyzmu. Młodzi aktorzy niezwykle sugestywnie odegrali sceny ukazujące zarówno bolesne momenty z dziejów Polski ( rozbiory, przegrane powstania narodowe, emigrację), jak i te radosne - zwycięską walkę legionistów pod wodzą Józefa Piłsudskiego i powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. Program został bardzo dobrze przyjęty przez widzów, którzy nie szczędzili braw – szczególnie doceniając występy solistów (A. Dźwigaj, G. Łucyków, K. Barnaś i W. Chwistek ), którzy wraz z chórem złożonym z uczennic klas IVa i Va przypomnieli fragmenty pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich. Podziw wzbudził także uroczyście odtańczony polonez do muzyki W. Kilara. Zarówno młodzi wykonawcy, jak i ich koledzy na widowni wykazali się ogromną dojrzałością, czego efektem była panująca w trakcie uroczystości podniosła atmosfera i wyraźnie unoszący się wśród jej uczestników duch patriotyzmu. Na zakończenie spotkania dyr. Marcin Bijata sprawdził, czy wszyscy uczniowie pamiętają dokładną datę odzyskania przez Polskę niepodległości, pogratulował klasie VIb i chórowi wspaniałego występu oraz podziękował czuwającym nad jego przygotowaniem nauczycielom: K. Łąckiej, D. Nowak, K. Węglarz, M. Kośmider-Mróz, Sz. Gołasowi, M. Zagórskiemu oraz pomagającej w dekoracji sali pani woźnej J. Bacik.


10 LISTOPADA 2015

Co słychać w IIb

Jesienne zabawy zagościły w naszej klasie. IIb uczciła również Święto Niepodległości. Cała klasa ubrana była w galowe stroje, własnoręcznie zrobiła kotyliony i uczestniczyła w lekcji historii.
06 LISTOPADA 2015

Śniadanie daje moc!

W tym roku również uczniowie z klas młodszych przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". W klasie II a ławki pokryto białymi obrusami, ozdobiono jesiennymi kompozycjami i nakryto pysznymi sałatkami owocowymi, warzywnymi, wędlinami, serami, pastami, napojami oraz chlebem pieczonym przez jedną z mam. Na początku wychowawczyni objaśniła dzieciom, dlaczego te produkty należy jeść na śniadanie, aby dało ono moc na cały dzień. Zapoznała dzieci z 12 zasadami prawidłowego żywienia. Pani dietetyczka podczas krótkiej prezentacji multimedialnej opowiedziała o znaczeniu witamin. Potem zachęciła do skomponowania swojego ulubionego śniadania. Aż przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem pałaszują kolorowe kanapki przygotowane przez siebie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Dzieci miały możliwość popróbować smacznych sałatek wykonanych przez swoje mamy (miedzy innymi: z selera, żurawiny i kurczaka). Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami, koleżankami, rodzicami i nauczycielem. W czasie przygotowań do śniadania rodzice uczniów podkreślali, iż zwykle szykują im do szkoły drugie śniadanie. Uczą swoje dzieci by nie jadły w pośpiechu i byle czego. Tej ciekawej i smacznej lekcji towarzyszył pan dyrektor, pielęgniarka szkolna i rodzice.
04 LISTOPADA 2015

Spotkanie z podróżnikiem – Indie

4 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły kolejny już raz uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem. Tym razem pan Ryszard Stabach zabrał dzieci w multimedialną podróż do Indii. Prezentacja, jaką przygotował podróżnik, dotyczyła zarówno zabytków cywilizacji hinduskiej, tradycji i wierzeń mieszkańców tak odległej krainy, jak i sytuacji z jakimi muszą borykać się oni w swoim codziennym życiu. Opowieść zobrazowana licznymi slajdami była więc żywą lekcją nie tylko przyrody, ale też historii i szeroko pojętej kultury Indii. Podczas spotkania niektórzy uczniowie mieli okazję przymierzyć tradycyjny strój hinduski. Lekki i jednocześnie zabawny sposób relacjonowania wydarzeń z podróży zaciekawił wszystkich słuchaczy. Na pewno w wielu z nas rozbudzona została pasja podróżowania i poznawania tego, co nieznane.
03 LISTOPADA 2015

Wycieczka do Niepołomic klasy 2C

Dzisiaj udaliśmy się z wychowawczynią i panią pedagog do Niepołomic. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z panem Bobowskim, wujkiem naszego kolegi Eryka, który pokazał nam Zamek Królewski nazywany "drugim Wawelem". Został on wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Przez wieki był rezydencją królów polskich. Podziwialiśmy także Ogrody Królowej Bony, pomnik Kazimierza Wielkiego oraz wysłuchaliśmy z dużym zainteresowaniem i uwagą legendę "O królu Kazimierzu i Trzosie". Następnie udaliśmy się do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego na zajęcia edukacyjne "Gwiezdna przygoda". Uczestniczyliśmy w pokazie multimedialnym. Dowiedzieliśmy się dlaczego mamy dzień i noc oraz różnorodność pór roku, co to są fazy Księżyca, obserwowaliśmy jak wygląda powierzchnia Słońca przez teleskop oraz przeżywaliśmy przygody wraz z astronautami w czasie "podróży kosmicznych". Pobyt w obserwatorium zakończył się zajęciami plastycznymi. Na koniec wycieczki spacerowaliśmy po Niepołomicach podziwiając Rynek, Ratusz i Kościół parafialny. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
30 PAŹDZIERNIKA 2015

Pokaz karate

Dzisiaj w PSP nr 7 w Bochni odbył się kolejny pokaz sztuki walki. Tym razem uczniowie klas I-VI mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłym sportowym show. Grupa adeptów sztuki samoobrony, pod kierunkiem senseia Pawła Janusza – mistrza świata w karate tradycyjnym, pokazała niezwykłe umiejętności i doskonałą precyzję ruchów. Według samego mistrza karate to nie tylko sztuka walki, ale trening charakteru, rozwój ducha i sposób na samodoskonalenie się. Pokaz karate cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kata, czyli seria skoordynowanych, harmonijnych ruchów wg określonej kolejności i rytmu oraz pozorowana walka były nagradzane gromkimi brawami. Dzieci chłonęły słowa mistrza , który z przekonaniem opowiadał o idei tej sztuki samoobrony. Sensei zaangażował całą brać szkolną do wykonania komend, również chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w technikach nożnych. Dzięki sile perswazji mistrza i doskonałym umiejętnościom grupy karateków udowodnili, że w życiu ważna jest pasja i samodoskonalenie. Karate to niewątpliwie dobry sposób na aktywne życie.
30 PAŹDZIERNIKA 2015

Halowa piłka nożna

Zawodnicy naszej szkoły wzięli udział w halowym turnieju w piłce nożnej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Pięć bocheńskich szkół rozegrało mecze w systemie "każdy z każdym". PSP7 dwa mecze wygrała 2-0 (z PSP5 i PSP1) a dwa przegrała 1-2 (z PSP4 i PSP2) i w efekcie zajęła 3 miejsce.
29 PAŹDZIERNIKA 2015

Memoriał pływacki

28 października 2015r. na krytej pływalni w Bochni odbył się XII Memoriał Pływacki im. Jana Kota. Naszą szkołę reprezentowało 17 osób spośród których sześć zameldowało się na podium. Emila Halberda zajęła II miejsce (klasy "0"), Katarzyna Jarmuła zajęła III miejsce (klasy 2). Całe podium zajęły dziewczynki w kategorii klas 3: I miejsce - Wiktoria Niemiec, II miejsce - Julia Słoka, III miejsce - Eliza Mucha. Sofija Zygadło w kategorii klas 5 zajęła II miejsce. Gratulujemy!
29 PAŹDZIERNIKA 2015

Eliminacje turnieju o Puchar Tymbarku

Zawodnicy z klas IV-V naszej szkoły wzięli udział w eliminacyjnym turnieju o Puchar Tymbarku. Do zawodów zgłosiły się trzy drużyny, które rozegrały mecze "każdy z każdym". Zespół PSP7 wygrał 2-0 z ABC Futbolu 2 i przegrał 0-3 z ABC Futbolu 1 (z zawodnikami PSP7 w składzie) ostatecznie zajmując 2 miejsce.
29 PAŹDZIERNIKA 2015

Koncert Charytatywny

28 października 2015 r. uczennice z klasy 3b wzięły udział w XII edycji imprezy charytatywnej pod hasłem "Bawiąc się, pomagasz" zorganizowanej przez ZS nr 3 w Bochni na rzecz najbardziej potrzebujących uczniów. Dziewczynki zaprezentowały swoje zdolności taneczne. Po występie wręczono podziękowania i zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek. Dziękujemy dziewczynkom za życzliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka.
26 PAŹDZIERNIKA 2015

Konkurs "Najpiękniejsze bukiety jesienne"

Konkurs na najpiękniejszy bukiet jesienny został rozstrzygnięty! Jury przyznało miejsca w dwóch kategoriach 0-III oraz IV-VI. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy, oceniano pomysł, zastosowanie jak największej ilości naturalnych ozdób oraz ogólne wrażenia estetyczne.

W kategorii klas 0-III:
Miejsce I - 1b i 3a
Miejsce II - 2c
Miejsce III - 0a oraz 0b

W kategorii klas IV-VI:
Miejsce I - 5a
Miejsce II - 4a
Miejsce III - 6a

Gratulujemy! Wszystkie bukiety można podziwiać na wystawie zorganizowanej na przewiązce - pawilon C parter.
21 PAŹDZIERNIKA 2015

Wizyta w Straży Miejskiej

Dnia 20.10.15r.w ramach programu "Bezpieczna Szkoła i wszystko dookoła" oddział przedszkolny Oa i klasa Ib udały się do Komendy Straży Miejskiej w Bochni. Dzieci miały sposobność zapoznania się z możliwościami monitoringu miejskiego. W siedzibie "Akademii Bezpieczeństwa Strażnika Wojtusia" obejrzały teatrzyk kukiełkowy. Strażnik Wojtuś opowiedział o służbie strażnika miejskiego, jego kolega Filip przedstawił historię psa Plusio, który poruszał się po ruchliwej drodze bez opiekuna, a koleżanka pszczółka Błyskotka omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po zmroku. Pszczółka zachęcała do noszenia elementów odblaskowych mogących uratować zdrowie i życie. Pojawiła się również Zebra, która przekazała zasady bezpiecznego poruszania się po pasach jak i zasady działania sygnalizatora świetlnego. Dyżurny Straży Miejskiej Tuptuś, przyjął zgłoszenie od Małgosi o spotkaniu przez nią osoby obcej tj. Skradka i poinformował dziewczynkę o tym, jak należy się zachować, kiedy zaczepia obcy. Dzieci uczestniczące w tej edukacyjnej zabawie otrzymały ponadto naklejki i pamiątkowe dyplomy.
21 PAŹDZIERNIKA 2015

Pokaz taekwondo

21 października uczniowie klas trzecich i czwartych naszej szkoły obejrzeli pokaz taekwondo. Adepci tej dyscypliny sportowej pokazali sekwencję technik ofensywnych i defensywnych oraz układów typowych dla wywodzącej się z Korei sztuki walki. Poziom sportowy, jaki nam zaprezentowało troje zawodników, wywarł na widzach niemałe wrażenie. Zresztą ich sprawność odzwierciedlały czarne pasy, które, jak się dowiedzieliśmy, oznaczają wysoki poziom wyszkolenia i umiejętności w taekwondo. Każdy układ nagradzaliśmy gromkimi brawami, a po zakończeniu prezentacji posypały się liczne pytania dotyczące m.in. czasu dochodzenia do tak wysokiej formy, zasad zdobywania kolejnych stopni, treningów czy drogi taekwondo do Igrzysk Olimpijskich.
16 PAŹDZIERNIKA 2015

Występ w Bursie

15 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły wystąpili w Bursie przed Prezesem ZNP dr Z.Gnoińską, członkami ZNP i zaproszonymi gośćmi. Mali artyści w ciekawy sposób przypomnieli o 110 rocznicy postania ZNP wcielając się w rolę dziennikarzy telewizyjnych. Uczniowie odgrywali różne scenki, śpiewali piosenki i tańczyli. Szczególnie spodobały się dziewczynki z klasy 3b, które ubrane w ludowe stroje z przytupem odśpiewały przyśpiewki i tańczyły z kolorowymi wstążkami. Na koniec wszyscy zaśpiewali "Sto lat" i złożyli podziękowanie za trud włożony w ciężką pracę pedagogiczną.
16 PAŹDZIERNIKA 2015

Dzień Papieski

W naszej szkole jak co roku obchodzony jest Dzień Papieski. Katecheci i wychowawcy przybliżyli uczniom postać Jana Pawła II i jego nauczanie. W ramach obchodu Dnia Papieskiego reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w biegu, który trasa tradycyjnie przebiegała od kościoła św. Pawła przez św. Mikołaja do św. Jana. Również przeprowadzona została zbiórka na "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Uczniowie chętnie dzielili się swoimi drobnymi oszczędnościami budując tym darem serca żywy pomnik Jana Pawła II. A na drugiej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna spotkała się przy popiersiu naszego Patrona.
13 PAŹDZIERNIKA 2015

Dzień Edukacji Narodowej

We wtorkowe przedpołudnie na sali gimnastycznej spotkała się cała społeczność szkolna by obejrzeć akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie śpiewem, recytacją i tańcem zaprezentowali program artystyczny, który został dodatkowo okraszony wspaniałym występem na flażoletach. Po przedstawieniu Dyrektor Szkoły wręczył nagrody nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym i obsługi.
09 PAŹDZIERNIKA 2015

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

W dniu 8 paŸdziernika delegacja klas szóstych wraz z wicedyrektor Anitą Twardosz i siostrą Benitą udała się na XV pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Obecny rok 2015 ma szczególne znaczenie bowiem mija 10 lat od œmierci umiłowanego Patrona, który zawołaniem „Totus tuus” zawierzył swe życie Czarnej Madonnie. Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło blisko 20 tys. osób reprezentujących około 500 szkół z całej Polski oraz z Wilna, a przebiegała ona pod hasłem: „Jan Paweł II– patron rodziny”. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza œświęta z udziałem pocztów sztandarowych (w tym naszego z PSP 7 w Bochni :), odprawiona pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny księdza biskupa Henryka Tomasika. Zgromadzeni na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i rodzice modlili się w intencji Ojca ŚŒwiętego Franciszka, swoich rodzin oraz prosili o wstawiennictwo maryjne w trudnym zadaniu wychowania młodego pokolenia odpowiedzialnych Polaków. Po eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, a także list Rodziny Szkół Jana Pawła II skierowany do Ojca ŒŚwiętego. Nazywamy się Rodziną i podczas takich pielgrzymek słowo to nabiera wyjątkowego znaczenia. Modląc się na Jasnej Górze, czujemy się prawdziwą wspólnotą, w której przebywanie razem sprawia ogromną radoœść. Dzięki tym spotkaniom nasz Patron jest obecny, nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu i działaniach. I tak, jak małe dzieci czekają z utęsknieniem na wigilię ŒŚwiąt Bożego Narodzenia, tak i pielgrzymi z Rodziny Szkół im. JP II czekają już na następne spotkanie w 2016r.
09 PAŹDZIERNIKA 2015

Żywa lekcja przyrody

Dzisiaj w naszej szkole byli goście, którzy zaprezentowali klasom II-VI żywą lekcję przyrody. Uczniowie mieli okazję posłuchać o egzotycznych gatunkach pająków, skorpionów, jaszczurek czy węży a następnie obejrzeć je z bezpiecznej odległości.
08 PAŹDZIERNIKA 2015

"Z leśniczym przez las" – wycieczka klasy IVa

7 października uczniowie klasy IVa z wychowawcą i opiekunem Samorządu Uczniowskiego odwiedzili leśnictwo w Chrostowej, by wziąć udział w „zielonej lekcji” połączonej ze spacerem po leśnych zakątkach. O godzinie 9:00 wysiedliśmy z autokaru i udaliśmy się na spotkanie z panem Stefanem Kasińskim – leśniczym, który zgodził się zabrać nas na zajęcia w terenie.
W drodze do leśniczówki, zbieraliśmy kasztany, żołędzie i barwne liście, które potem wykorzystaliśmy do przygotowania jesiennego bukietu. Po krótkim odpoczynku przy Tablicy Pamiątkowej Koła Łowieckiego ‘Bór” ruszyliśmy na spacer po ścieżce ekologicznej. Pan leśniczy ciekawie opowiadał nam o skarbach znajdujących się na terenie leśnictwa, uczył nas rozpoznawać różne gatunki drzew i opowiadał o zwyczajach ptaków i leśnej zwierzyny. Przypomnieliśmy sobie, jak należy zachowywać się w lesie, szczególnie gdy natrafimy na niebezpieczeństwo. Mieliśmy też okazję skosztować owoców buka. Następnie, korzystając z gościny pana Stefana, rozpaliliśmy przy leśniczówce ognisko. Własnoręcznie pieczone kiełbaski smakowały nam wyśmienicie. Po posiłku przyszedł czas na zabawę. Graliśmy w piłkę, bawiliśmy się w chowanego…. Pan leśniczy zaproponował nam też udział w niecodziennym zajęciu – karmieniu kur, które przysporzyło nam wiele radości. Dziewczyny zachwycały się puszystym króliczkiem, a chłopcy, dając upust swojej energii, harcowali po łące. Dopełnieniem naszego pobytu w leśniczówce był pokaz przyrodniczych eksponatów przyniesionych przez p. leśniczego. Na niektórych z nas wywarły one niemałe wrażenie. Nie zabrakło też dociekliwych pytań, na które pan Stefan chętnie odpowiadał.
Gorące podziękowania kierujemy do pana leśniczego za poświęcony nam czas, niezwykle interesującą opowieść o przyrodzie, okazaną nam cierpliwość i pamiątkowe plany lekcji.
07 PAŹDZIERNIKA 2015

Blade Twarze w Indiańskiej Wiosce - czyli świetlicowa wycieczka do Szczyrzyca

6 października 2015r. uczniowie klas I–III uczęszczający do świetlicy wyjechali na wycieczkę krajoznawczą do Szczyrzyca. W jakim celu? Do wioski indiańskiej! Wioska indiańska, do której dotarliśmy, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik, ubrana w strój indiański opowiedziała nam o życiu, tradycjach oraz kulturze indiańskiej, Indian zamieszkujących tereny Ameryki Północnej. Oprócz opowieści czekały na nas inne atrakcje. Wszyscy mieliśmy możliwość strzelania z prawdziwego łuku do tarczy, chodziliśmy po równoważni zwanej "równoważnią Szoszonów", braliśmy udział w zawodach "jaszczurka", jak również bawiliśmy się w "kręciołka". Przepiękne miejsce, otoczone dużą ilością drzew owocowych, zachęcało nas do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. A jak pysznie wtedy smakowała kiełbaska z grila... Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do szkoły. Po wspólnej zabawie z uśmiechem na twarzy, opuściliśmy progi wioski wzbogacone nowymi doświadczeniami i pamiątkami. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczących dzieci. Bardzo dziękujemy naszym wychowawcom za zorganizowanie tej wycieczki.
07 PAŹDZIERNIKA 2015

Wojewódzkie zawody w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

Dzisiaj w Nowym Targu na terenie lotniska tamtejszego Aeroklubu spotkali się najlepsi w Małopolsce biegacze. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów, którzy uzyskali awans w zawodach powiatowych. W każdym z 6 biegów wzięło udział ok. 100 osób. Karolina Twardosz zajęła miejsce w trzeciej dziesiętce podobnie jak Krzysztof Sroka i Kacper Płużyczka. Natomiast Mikołaj Kita zajął w swoim biegu znakomite VI miejsce! Gratulujemy świetnej postawy wszystkim biegaczom!
07 PAŹDZIERNIKA 2015

Klasa II na wycieczce w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Dzieci z klasy II a pojechały na wycieczkę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, aby poznać pracę policjantów z różnych wydziałów. Na spotkaniu z przedstawicielką z Laboratorium Kryminalistycznego uczniowie dowiedzieli się jak tropi się podejrzanych i przestępców, co to jest portret pamięciowy i jak się go sporządza, poznali technikę pobierania odcisków palców i sami wzięli udział w tej czynności. Dzieci miały również okazję obejrzeć radiowozy i motory policyjne, w których przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci zasiadając za kierownicą. Największą jednak atrakcją szczególnie dla chłopców była prezentacja sprzętu uzbrojenia funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Tutaj każdy mógł założyć specjalne ubranie ochronne, trzymać w ręku tarczę, kajdanki oraz różnego rodzaju broń m.in. pistolety, granatniki etc. Uczniowie mieli też okazję pobawić się z młodymi pieskami policyjnymi i zobaczyć jak je tresuje opiekun. To była naprawdę wyjątkowa wycieczka!!! Wszystkim policjantom serdecznie dziękujemy.
03 PAŹDZIERNIKA 2015

Sprzątanie Świata

Nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję sprzątania świata. Na początku października każda klasa udała się na spacer na teren szkoły i wokół niej zaopatrzona w rękawiczki i worki na śmieci, które niestety były bardzo potrzebne. Oby za rok było śmieci mniej!
01 PAŹDZIERNIKA 2015

Powiatowe zawody w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

Dzisiaj w Łapanowie spotkali się najlepsi w powiecie biegacze. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów, którzy uzyskali awans w zawodach miejskich. W każdym z 6 biegów wzięło udział ok. 40 osób i nasi biegacze wypadli znakomicie. Karolina Twardosz zajęła II miejsce, Mikołaj Kita zajął I miejsce, Krzysztof Sroka był czwarty a Kacper Płużyczka szósty. Wymieniona czwórka uzyskała awans do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 7 października w Nowym Targu. Gratulujemy i powodzenia!
Pozostali nasi zawodnicy (Sofija Zygadło, Mikołaj Radzięta i Szymon Strzałka) zakończyli bieg w pierwszej dziesiątce a Michał Rozwadowski był 21.
21 WRZEŚNIA 2015

Indywidualne biegi przełajowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

W dzisiejsze przedpołudnie w lasku Uzbornia odbyły się pierwsze zawody Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczennice i uczniowie rywalizowali w indywidualnych biegach przełajowych. Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli 8 awansów do zawodów powiatowych. Karolina Twardosz (IIIm.), Sofija Zygadło (IVm.), Mikołaj Radzięta (IIm.), Krzysztof Sroka (IIIm.), Michał Rozwadowski (IIIm.), Mikołaj Kita (Im.), Kacper Płużyczka (IIIm.) i Szymon Strzałka (Vm.) będą reprezentować naszą szkołę w Łapanowie 1 października. Gratulujemy!
18 WRZEŚNIA 2015

Wycieczka do Pacanowa

Dzisiaj klasa IIb odwiedziła Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Bohaterowie dziecięcych bajek poprowadzili dzieci przez tajemniczy ogród, bajkowy pociąg wiózł klasę IIb przez lądy i morza, w kosmosie i po dnie oceanu oraz w głąb ziemi. Były zadania do wykonania, które dzieci wypełniły perfekcyjnie. W Pilźnie dzieci odwiedziły Muzeum Lalek. W warsztatach zobaczyły jak powstawały lalki dawniej, z jakich materiałów je wykonywano. Poznały też lalki z różnych stron świata: Japonii, Peru czy Egiptu.
17 WRZEŚNIA 2015

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Dyrekcja z pocztem sztandarowym szkoły wzięli udział w uroczystościach rocznicowych, które odbyły się przed pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego. Oprócz Burmistrza miasta Bochnia w uroczystości uczestniczyli m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Bochni – Cecylia Wanicka-Dźwigaj, starosta bocheński – Ludwik Węgrzyn, proboszcz bazyliki św. Mikołaja – ks. Leszek Leszkiewicz, a także inne poczty sztandarowe, reprezentujące bocheńskie szkoły oraz honorowa warta pomnika, złożona z harcerzy hufca Bochnia ZHP.
07 WRZEŚNIA 2015

Rodzice czytają dzieciom

Popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom" klasa II a zapoczątkowała serię spotkań pt. "Rodzice czytają dzieciom". Pierwsza na ochotnika zgłosiła się mama Konrada, która przeczytała legendę "Skibka chleba", po niej kolejno czytała mama Jasia i Wiktora. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników - a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców!
01 WRZEŚNIA 2015

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015/2016

Dzisiaj uroczystą akademią rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. Po części oficjalnej, w której Dyrektor Szkoły skierował kilka słów do całej społeczności szkolnej mikrofony przejęły dzieci z klas III i przypomniały, że wakacje już się skończyły. Następnie Dyrektor przyjał ślubowanie od Przedszkolaków i od Uczniów klas I tym samym witając ich pośród społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7. Po akademii uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego Dyrekcja i poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach 76. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II Wojny Światowej. Przy kwaterze zbiorowej żołnierzy WP odśpiewano hymn państwowy a po okolicznościowych przemówieniach i Apelu Poległych delegacje złożyły wieńce.


Copyright © 2009-2015