Z ŻYCIA SZKOŁY22 CZERWCA 2011

Zakończenie Roku Szkolnego 2010/2011

Dzisiaj uroczystą akademią zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011. Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów, nauczyciele oraz cała uczniowska brać było świadkami jak wielu spośród nich odebrało świadectwa z paskiem oraz inne nagrody. Przekazano również Sztandar nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu. Szóstoklasiści zaś pożegnali się z nami piosenką.
Do zobaczenia we wrześniu!
21 CZERWCA 2011

Kolejny sukces bocheńskiej "Siódemki"

W bieżącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło Ogólnopolski Konkurs Tematyczny "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Głównym celem konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej oraz poznawanie dziejów narodu i państwa przez pryzmat ludzkich losów ( rodziny, sąsiadów), które powinny znaleźć miejsce w naszej pamięci. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prace w formie pisemnej.
Społeczność naszej Szkoły wierna nauce Wielkiego Patrona Błogosławionego Jana Pawła II podjęła trud uczestnictwa w tym konkursie. Ojciec Święty w swoich homiliach często podkreślał znaczenie poczucia tożsamości narodowej.

Wielkość człowieka polega na jego postanowieniu, by być silniejszym niż warunki życia i czasu. Albert Camus

Siedmiu uczniów naszej Szkoły zgłosiło się do konkursu:
1. Buszko Jarosław kl. VA
2. Kierepka Magdalena kl. VIA
3. Kocyk Wiktoria kl. VB
4. Kowal Mikołaj kl. VA
5. Miśkowicz Adrian kl. VI B
6. Rajca Izabela kl. V B
7. Sroka Karolina kl. VI B

Powstały bardzo ciekawe prace:
1. "Skrzynia z historią mojej rodziny" - Buszko J.
2. "Mój przodek moim bohaterem" - Kierepka M.
3. "Moja kolebka przeszłości" - Kocyk W.
4. "Bohaterowie mojej rodziny w walce o niepodległość"- Kowal M.
5. "Opowieści rodzinne" - Miszkowicz A.
6. "Życie moich bliskich na wojnie i podczas stanu wojennego"- Rajca I.
7. "U Przyjaciół" - Sroka K.

Uczniowie pracowali samodzielnie, korzystając z konsultacji nauczycieli opiekunów: A. Jarczyk i M. Luli. Przeprowadzali wywiady, poszukiwali rodzinnych pamiątek oraz korzystali z dostępnej literatury z zakresu historii naszej Ojczyzny.
Nadszedł dzień 10 marca 2011 roku, w którym przeprowadzony został etap szkolny konkursu.
Jego laureatami zostali uczniowie:
1. Buszko Jarosław
2. Kierepka Magdalena
3. Kowal Mikołaj
4. Sroka Karolina

Prace zostały przesłane do etapu wojewódzkiego konkursu, gdzie dwoje uczniów: Buszko Jarosław i Karolina Sroka odniosło ogromny sukces, zostając finalistami etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989".
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
20 CZERWCA 2011

Integracja grup świetlicowych PSP 7 w Bochni

Mimo iż wakacje za pasem świetlica bocheńskiej "siódemki", poprzez organizację wyjść i wyjazdów poza teren szkoły, dostarcza swoim uczniom wciąż wielu pozytywnych emocji. W ciągu roku szkolnego organizowano dzieciom, obok stałych, tygodniowych zajęć, zabawy ruchowe na boisku szkolnym, a kilkuosobowa grupa chętnych drugo- i trzecioklasistów wyruszała na cotygodniowe spacery po najbliższej okolicy. Natomiast jedną z form integrowania dzieci u progu wakacji były zabawy w Centrum Aktywnego Wypoczynku połączone z ogniskiem.
20 czerwca 2011 roku wychowankowie świetlicy wraz z nauczycielami mile spędzili popołudnie na wspólnej zabawie w Borku. Uciechy było co niemiara, a na łasuchów czekały pyszne kiełbaski, które pozwoliły zregenerować siły po wysiłku fizycznym na świeżym powietrzu. Wycieczki integracyjne na stałe wpisały się już w historię świetlicy i pozostaje tylko mieć nadzieję, że takich wyjazdów będzie więcej w ciągu roku szkolnego...
Inną z form wspierania rozwoju dzieci organizowaną w świetlicy PSP 7 w Bochni są zajęcia haftu matematycznego, w których udział mogą wziąć zarówno uczniowie z klas I - III, jak i dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły. To właśnie podczas "robótkowych szaleństw" powstają niepowtarzalne kartki świąteczne, laurki dla rodziców i inne okazjonalne ozdoby. Wesołe zaś miny dzieci podczas wyszywania potwierdzają, że nauka może być też świetną zabawą...
16 CZERWCA 2011

Wycieczka przedszkolaków

dzisiaj dzieci z oddziału przedszkolnego grupa "B" pod opieką wychowawczyni B. Dylowicz oraz rodziców udały się do Parku Archeologicznego w Bochni w ramach realizacji Małopolskiego Programu Historii Najnowszej "Małopolska - moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna". Wizyta w Osadzie VI Oraczy to wyjątkowa lekcja historii. Spotkania z przedstawicielami dawnych zawodów dały możliwość poznania życia ludzi w średniowieczu. W czasie pobytu dzieci odwiedziły chatę zielarki, gdzie zapoznały się z właściwościami ziółni przygotowały ziołową mieszankę. W zagrodzie garncarki poznały średniowieczne techniki przerobu gliny oraz samodzielnie wykonały naczynia. W warzelni uczyły się jak uzyskać sól poprzez odparowanie solanki. Kolejnym miejscem naszej wędrówki była kleta powroźnicza,w której dzieci poznały sposób wykonywania lin przy pomocy repliki średniowiecznego warsztatu. Zwiedziliśmy także chatę tkaczki, sołtysa oraz kuźnię kowala.
10 CZERWCA 2011

Wycieczki

Klasa Vb w Sandomierzu i Baranowie
W dniu 8 czerwca2011 roku, grupa 20 uczniów klasy Vb wraz z Panią wychowawczynią Ewą Gałązką wyjechała do Sandomierza. Urok królewskiego miasta, piękne okolice oraz upalna pogoda sprzyjały wycieczce. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku w Baranowie Sandomierskim. Wytworne sale oraz niepowtarzalny wystrój przeniosły nas do XVI wieku. Kolejno nasze kroki poprowadziły nas do zabytkowej części Sandomierza. Sandomierz należy do najpiękniejszych i najpełniej zachowanych zespołów staromiejskich w Polsce. Najbardziej znane z nich to: renesansowy ratusz, Brama Opatowska, gotycka katedra z barokowym szczytem i neogotycką sygnaturą, gotycki Dom Długosza z wysokim dachem, kościół Św. Ducha z wysokim barokowym szczytem, Collegium Gostomianum z attyką, kamienica Oleśnickich, Synagoga zwieńczona łamanym dachem z XVII wieku oraz silnie eksponowany na wzgórzu Zamek Kazimierzowski. Odwiedziliśmy także Wąwóz Królowej Jadwigi ciągnący się na odcinku pół kilometra. W kościele Św. Józefa widzieliśmy zmumifikowane zwłoki Morsztynówny, spoczywające w oszklonej trumnie w podziemiach kościoła. Niedaleko rynku zwiedziliśmy zbrojownię rycerską Chorągwi Ziemi Sandomierskiej. Można w niej było nie tylko obejrzeć, ale także przymierzyć zbroje rycerskie i suknie księżniczek, o które zbrojni walczyli. Poza tym mieliśmy okazję wziąć do ręki miecz lub kuszę i poczuć się jak prawdziwi rycerze. Nasz przewodnik poprowadził nas także śladami Ojca Mateusza - bohatera znanego polskiego serialu.Wycieczka klasy Ia i Ib 7.VI.2011r. pierwszoklasiści pod opieką wych. Ewy Pawlińskiej i Bernadetty Strugały udali się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Płynęli statkiem "Legenda" po Wiśle, zaglądnęli do smoczej jamy i zwiedzali ZOO.
07 CZERWCA 2011

"Palenie szkodzi zdrowiu"

Wczoraj został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny na najciekawszy plakat pod hasłem "Palenie szkodzi zdrowiu". W konkursie wzięło udział 11 uczniów klas II-V, którzy dowolną techniką plastyczną przedstawili problem związany z paleniem papierosów. Komisja w składzie: Dorota Nowak, Bernadetta Konieczna oraz Katarzyna Weglarz wyłoniła zwycięzców:
1. miejsce - Filip Synowiec klasa IVc
2. miejsce - Patrycja Daniec klasa Vb
3. miejsce - Martyna Chrzan - klasa IVb
Wyróżnienie - Wiktoria Dzięgielewska - klasa IVc
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w roku przyszłym.
03 CZERWCA 2011

Widowisko na zakończenie projektu edukacyjnego

Od stycznia 2011r. uczniowie z klasy 1 b mieli możliwość uczestniczenia w 50- godzinnych zajęciach pozalekcyjnych pt. "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa . Jak wykorzystać ciekawe pomoce dydaktyczne zgromadzone w trzech Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań, podpowiadała wychowawczyni Ewa Pawlińska. Projekt stwarzał warunki wszechstronnego rozwoju dzieci, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Rozwijał także kluczowe umiejętności uczniów, w atrakcyjny sposób poszerzał ich elementarną wiedzę o świecie.
2 czerwca 2011r. zakończyła się realizacja trzeciego i ostatniego już etapu projektu. Siedemnaścioro uczestników zaprezentowało swoje umiejętności przed społecznością szkolną, dyrekcją, nauczycielami, rodzicami. Przedstawieniu pt. "Mój przyjaciel miś" z zainteresowaniem przyglądali się również zaproszeni goście -Dyrektor MZE Dorota Palej- Maliszczak , doradca metodyczny Alicja Świątek. Salę gimnastyczną zdobiły pluszowe misie, ilustracje do książek, misie z wydzieranek i wyklejanek. Były też kąciki tematyczne takie jak: "Małe co nieco", "Misiowe czasopisma".
Podczas pokazu widzowie mogli podziwiać wysoki poziom inteligencji językowej (umiejętność recytacji, poprawność czytania, właściwego zachowania się czy poprawnie użytych wyrazów w języku angielskim), inteligencji muzycznej i ruchowej. Wcielając się w przydzielone role, dzieci bardzo przekonująco gestem, mimiką i ruchem wyrażały emocje. Występ zdominowały żywe piosenki z ciekawą choreografią, które zmusiły widzów do wspólnego śpiewu i wywołały gromkie brawa.
Na zakończenie projektu uczniowie od organizatorów otrzymali w nagrodę "myszki-pacynki" i dyplomy, a od rodziców słodycze i upominki - niespodzianki. Czuwająca nad całością wychowawczyni podziękowała zgromadzonym za udział, a rodzicom za współpracę i pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Podziękowania należą się także tym, którzy wsparli pierwszoklasistów, wypożyczając im na potrzeby prezentacji swoje ulubione misiaczki.
01 CZERWCA 2011

Konkurs Oxford Plus

Znamy już wyniki jednego z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych międzynarodowych konkursów językowych - konkursu Oxford Plus, który odbył się 20 kwietnia 2011 roku w szkołach całej Polski. Uczniowie rozwiązywali test, w którym sprawdzana była ich wiedza w zakresie leksyki i struktur gramatycznych języka angielskiego. Każdy z uczniów mógł zdobyć w teście maksymalnie 100 punktów. Testy były sprawdzane w Warszawie przez uniwersyteckich lingwistów, którzy dokonali ich ocen i przesłali wyniki wraz z dyplomami i nagrodami do szkół. Laureatami konkursu są wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Szczególnie cieszą sukcesy uczniów klas drugich, którzy pisali test przeznaczony dla klas trzecich. Oto klasyfikacja naszych uczniów:

1. Agnieszka Kuflik, kl. 4b- laureat I stopnia z wyróżnieniem (100 pkt),
2. Emilia Pławecka, kl. 2b - laureat II stopnia (92 pkt),
3. Joanna Gawor, kl. 3b - laureat II stopnia (92 pkt),
4. Julia Michalik, kl. 3b - laureat II stopnia (92 pkt),
5. Karolina Sroka, kl. 6b - laureat II stopnia (92 pkt),
6. Krzysztof Broniak, kl. 6c - laureat II stopnia (92 pkt),
7. Julia Jeziorek, kl. 2b - laureat III stopnia (88 pkt),
8. Karol Kowalczyk, kl. 3b - laureat III stopnia (88 pkt),
9. Filip Synowiec, kl. 4c - laureat III stopnia (88 pkt),
10. Konrad Kaczmarczyk, kl. 4c - laureat III stopnia (88 pkt),
11. Klaudia Sumara, kl. 5a - laureat III stopnia (88 pkt),
12. Jakub Mucha, kl. 6c - laureat III stopnia (88 pkt),
13. Patrycja Ślęczek-Serafin, kl. 2b - laureat IV stopnia (84 pkt),
14. Jakub Cisło, kl. 2a - laureat IV stopnia (84 pkt),
15. Anastazja Styrna, kl. 2a - laureat IV stopnia (84 pkt),
16. Dawid Olech, kl. 3a - laureat IV stopnia (84 pkt),
17. Mikołaj Ruchałowski - laureat IV stopnia (84 pkt),
18. Michał Wełna, kl. 5a - laureat IV stopnia (84 pkt),
19. Maria Ostrowska, kl. 2b - laureat V stopnia (80 pkt),
20. Martyna Zaczek, kl. 2b - laureat V stopnia (80 pkt),
21. Szymon Kukułka, kl. 3b - laureat V stopnia (80 pkt),
22. Łukasz Surma, kl. 3b - laureat V stopnia (80 pkt),
23. Gabriela Rak, kl. 4b - laureat V stopnia (80 pkt),
24. Marlena Bachula, kl. 4a - laureat V stopnia (80 pkt),
25. Monika Kowalczyk, kl. 4a - laureat V stopnia (80 pkt),
26. Izabela Rajca, kl. 5b - laureat V stopnia (80 pkt),
27. Adrian Woźniak, kl. 5b - laureat V stopnia (80 pkt),
28. Sławomir Gicala, kl. 6c - laureat V stopnia (80 pkt).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają książkę "Kosmos-tajemnice wszechświata" wraz z plytą DVD. Agnieszka Kuflik otrzyma pięć albumów z serii "Tajemnice Starożytnych Cywilizacji".
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną XVIII edycję konkursu w przyszłym roku. Patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
31 MAJA 2011

Wizyta na Ukrainie

W dniach 19-24 maja grupa uczniów bocheńskich podstawówek (PSP nr 7, PSP nr 5 oraz PSP nr 2) pod opieką swoich nauczycieli w ramach polsko-ukraińskiego porozumienia o przyjaźni i współpracy szkół "Razem w przyszłość" odwiedziła Borszczów miasto partnerskie Bochni.
Pierwszego dnia zostaliśmy przywitani śpiewem i tańcem przez Ogólnokształcącą Szkołę I-III stopnia Nr 3, która jest szkołą partnerską PSP nr 7. Następnie udaliśmy się do Jaskini Kryształowej w Krywcze, dowiedzieliśmy się, że jej korytarze, o długości 22 km, składają się ze ścian, w których jak w witrażu tkwią wygładzone przez wodę soczewki kryształów gipsu.
Drugiego dnia naszej wyprawy zwiedziliśmy potężną twierdzę w Kamieńcu Podolskim, zwaną Perłą na kamieniu. Legenda głosi, że kiedy zamek w Kamieńcu oblegali tureccy najeźdźcy ich dowódca zapytał: Kto zbudował tę twierdzę? Żołnierze odpowiedzieli mu wtedy: Bóg chrześcijan. Na to generał rzekł: To niech sobie Bóg chrześcijan zdobywa ten zamek. I wycofał swe wojska. Wielkość kamienieckiego zamczyska zapierała dech w piersiach. Również niemały zachwyt wzbudzały łąki i polany otaczające zewsząd ten gmach, które - zdawały się - ciągnąć w nieskończoność. W polskiej literaturze obecność Kamieńca Podolskiego zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, który umieścił go w jednej z części "Trylogii" - "Panu Wołodyjowskim". Michał Jerzy Wołodyjowski, nie opuszcza bronionej przed oblegającymi ją Turkami sułtana twierdzy i na wieść, że komisarze oddali miasto wrogom, po wyprowadzeniu przez przyjaciela wojsk, wysadza zamek, samemu przy tym tracąc życie. Udaliśmy się również do Katedry Rzymskokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła gdzie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu zespołów kameralnych w tym uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bochni, którzy jak się potem okazało odnieśli ogromny sukces w Kamieńcu, zdobywając I miejsca oraz grand prix. Popołudniem wybraliśmy się do bastionu w Chocimiu nad Dniestrem, miejscowości położonej ok. 45 min. drogi od Kamieńca. Słynnego z bitwy stoczonej w 1673 kiedy to wojska koronne i litewskie pod dowództwem, wtedy jeszcze hetmana, Jana Sobieskiego odniosły zwycięstwo nad wojskami tureckimi.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Czerniowców, 250-tysięcznego, miasta które do dziś jest symbolem dawnej wielokulturowości i austro-węgierskiego szyku, położonego nieopodal granicy rumuńskiej, gdzie widzieliśmy piękne kamienice, gmach opery, jak również eklektyczny kompleks Uniwersytetu Czerniowieckiego (dawny pałac metropolity Bukowiny).
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Lwów - miasto zawsze wierne Rzeczypospolitej, miasto, które jest jednym z najbogatszych w zabytki miast świata, widzieliśmy kościoły polskie oraz ormiański, piękny gmach opery, nie zabrakło także zdjęć przed pomnikiem Adama Mickiewicza.
Najwięjsze wrażenie zrobiła na nas nekropolia Łyczakowska, która jest największym cmentarzem w Europie. Zatrzymaliśmy się na moment w zadumie przy grobach Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej i Władysława Bełzy - grobach szczególnie ważnych dla Polaków. Potem przeszliśmy na Cmentarz Orląt Lwowskich. Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie polskich oddziałów wojskowych, w listopadzie 1918 bronili miasta przed oddziałami wojsk ukraińskich. Większość z pochowanych tam żołnierzy to uczniowie i studenci, którzy tłumnie pospieszyli w szeregi obrońców. Walczyć o polski Lwów poszli nie tylko uczniowie w mundurkach szkolnych, studenci, ale także słynne lwowskie batiary - dzieci ulicy od najmłodszych lat zarabiające na chleb. Tam mieliśmy chwilę, aby w samotności pochodzić wśród mogił, pomodlić się, porozmyślać. Na Cmentarzu Orląt odnaleźliśmy miejsce, z którego w roku 1925 (w drodze losowania) zabrano zwłoki do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W naszej pamięci trwale zapisał się wzruszający obraz kilkuset takich samych, białych mogił oraz mogiła najmłodszego (Jasia Kukawskiego. który miał zaledwie 9 lat - jego karabin był większy od niego).
Przyszło nam powiedzieć dowidzenia, nie powiedzieliśmy jednak żegnaj zielona Ukraino, większość uczniów naszych szkół powiedziało bowiem: "Za rok przyjedziemy tu znowu..."   
   
   
   30 MAJA 2011

Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt z Okazji Dnia Dziecka

30 maja 2011r. na boisku ze sztuczną murawą MOSiR Bochnia odbył się Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt z Okazji Dnia Dziecka. W zawodach wzięły udział uczennice wszystkich bocheńskich szkół podstawowych. Nasza drużyna okazała się nie do pobicia - wygrała wszystkie mecze nie tracąc ani jednej bramki i zajęła 1 miejsce. Z uwagi na taką samą liczbę punktów pozostałych drużyn, jak również z uwagi na zbliżający się Dzień Dziecka organizatorzy przyznali 3 drugie miejsca. Okazały puchar dla zwycięzcy odebrała Edyta Migdał. Pozostałe koleżanki z dryżyny to: Aleksandra Poradowska, Gabriela Rak, Sara Majcher, Klaudia Spisak, Izabela Szewczyk, Martyna Korbut, Magdalena Kierepka, Kinga Kornecka i Eliza Majcher. Nie zabrakło również pamiatkowych dyplomów oraz słodkich upominków. Nagrody wręczała dyr. MOSiR Sabina Bajda, a organizatorem rozgrywek był Miejski Osrodek Sportu i Rekreracji w Bochni.
26 MAJA 2011

Apel z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Dnia 25.05.2011 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Uczniowie klasy IV b i V b, przygotowali na tą okazję montaż słowno - muzyczny. Poprzez zaprezentowane wiersze i piosenki, zwrócili uwagę na ogrom nieszczęść i skomplikowanych losów ludzi, wynikających z różnorodnych konfliktów i problemów współczesnego świata. Przybliżono misję Czerwonego Krzyża opartą na najszlachetniejszych ideałach, jakie człowiek może stworzyć - ideałach, które służą poszanowaniu godności wszystkich ludzi, bez czynienia różnic i podziałów.

     

18 MAJA 2011

Dzień Patrona w naszej Szkole

18 maja - w dniu 91. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II - nosząca jego imię PSP nr 7 w Bochni obchodziła już po raz piętnasty DZIEŃ PATRONA.
Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter, gdyż świętowano nie tylko z okazji kolejnej rocznicy nadania szkole tak zaszczytnego imienia, ale radowano się także z powodu niedawnej beatyfikacji Jana Pawła II.
Obchody rozpoczęły się w kościele św. Pawła w Bochni mszą świętą w intencji całej społeczności szkolnej. Celebrował ją ks. Sylwester Brzeźny, który w homilii skierowanej przede wszystkim do dzieci podkreślił szczególną wartość beatyfikacji patrona dla nich samych, zapewniając, że teraz już na pewno mają w niebie kogoś bardzo bliskiego, "znajomego". Uświadomił również wszystkim, że tak wspaniały dar zobowiązuje do jeszcze większego wysiłku w pracy nad sobą i czynieniu dobra w myśl słów stanowiących motto "Siódemki": Wymagajcie przede wszystkim od siebie.
Kolejnym punktem uroczystości był program poetycko - muzyczny zatytułowany Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przed jego rozpoczęciem dyr. szkoły Jolanta Struzik powitała wszystkich zebranych w udekorowanej w barwach papieskich sali gimnastycznej, a szczególnie zaproszonych gości: v-ce Burmistrz Miasta Bochnia - M. Szczeparę, v-ce dyrektor Gimnazjum nr 2 w Bochni - H. Kicę oraz przedstawicieli Rady Rodziców, po czym w krótkim wystąpieniu zachęciła uczniów do coraz lepszego poznawania sylwetki i nauczania patrona, prezentując i przekazując do szkolnej biblioteki okazały album zatytułowany Jan Paweł II - przez politykę ku dobru.
Następnie uczniowie różnych klas - od najmłodszych do najstarszych - w trwającym blisko godzinę programie śpiewem, tańcem i nastrojową recytacją poezji Karola Wojtyły/Jana Pawła II przy delikatnych dźwiękach muzyki F. Chopina przedstawili Jana Pawła II jako nauczyciela i świadka miłości. Zebrani mogli także kilkakrotnie usłyszeć głos Papieża nawołującego do miłości Boga i bliźniego, miłości ojczyzny i jej pięknego krajobrazu. Treść montażu była dodatkowo ilustrowana prezentacją multimedialną ukazującą zarówno zdjęcia Papieża, jak również tytuły wygłaszanych przez uczniów utworów. Punktem wyjściowym do rozważań na temat miłości był Hymn do miłości św. Pawła. Program miał m.in. na celu pokazać, że ukazany w nim wzór tylko pozornie wydaje się niedościgły, bowiem taką właśnie miłością, która "nie szuka swego, nie pamięta złego, nie unosi się gniewem (...) wszystko przetrzyma" żył na co dzień błogosławiony Jan Paweł II i to już od najmłodszych lat, o czym mówią słowa piosenki pt. To Lolek stanowiącej wstęp do przedstawionego programu a ułożonej wspólnie przed kilku laty przez uczniów różnych klas. Opowiada ona o dziecięcych latach Karola Wojtyły w 21 zwrotkach, z których ostatnia brzmi:

I my z niego przykład weźmy,
o kondycję swoją dbajmy,
rozwijajmy swe talenty,
dobra światu przysparzajmy.


Końcowym akcentem spotkania było zapalenie 14 ułożonych w kształcie serca zniczy symbolizujących kolejne podziękowania dla Ojca Świętego za pokazywanie nam różnych aspektów miłości oraz wspólna modlitwa do Ojca Świętego - Modlitwa o Miłość.
Po przeżyciach duchowych przyszedł wreszcie czas na pracę - tego dnia głównie artystyczną. Uczniowie zajęli się wykonywaniem kwitów w barwach papieskich, prac plastycznych i albumów poświęconych nowemu polskiemu błogosławionemu, a klasy czwarte tradycyjnie rywalizowały w konkursie wiedzy o patronie. Tradycją "Siódemki" jest również udział klas piątych w zjazdach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Wadowicach w dniu urodzin Ojca Świętego. Dlatego też piątoklasiści nie uczestniczyli w obchodach Dnia Patrona w szkole, ale pod opieką wychowawców godnie ją reprezentowali ze sztandarem, uczestnicząc wraz z ok. 3 tys. uczniów z całej Polski we mszy świętej dziękczynnej za beatyfikację papieża Polaka. Liturgii na wadowickim rynku przewodniczył bp Jan Szkodoń , a na ołtarzu podczas liturgii znajdował się relikwiarz z relikwiami krwi bł. Karola Wojtyły. Możliwość ich ucałowania była dla wielu piątoklasistów niezwykłym, jak sami stwierdzili, przeżyciem, które na zawsze pozostanie w ich pamięci.
Błogosławiony Jan Paweł II to patron motywujący "Siódemkę" do życia według wartości chrześcijańskich, nieustannej pracy nad sobą i świadczenia o miłości. Dlatego też Dzień Patrona był także punktem kulminacyjnym akcji pod hasłem: "Mleko dla dzieci z Afryki". Od początku maja uczniowie przynosili mleko w proszku, które zostanie przekazane do prowadzonego przez tarnowską diecezję szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie trafiają dzieci dotknięte chorobą głodową. Sposób, w jaki obchodzono 15. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II pokazuje, że dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy, uczniowie i ich rodzice naprawdę starają się "wymagać przede wszystkim od siebie".     
     
     

18 MAJA 2011

Wycieczka klas Va i Vb do Wadowic i Zatoru

Dzisiaj o godzinie 7.30 pod opieką wychowawców Pani Ewy Gałązki i Pana Mirka Zagórskiego oraz siostry Benity Bochenek, klasy Va i Vb wyruszyły do rodzinnego miasta Błogosławionego Jana Pawła II naszego patrona - Wadowic. Wygodny autobus wiózł nas przez Kraków, Skawinę i Kalwarię Zebrzydowską. Na godzinę 10.00 przybyliśmy na osiedle Pod Skarpą do Szkoły Podstawowej nr 1 gdzie czekał na nas poczęstunek (drożdżówka, batoniki, soczki, herbata). Po sformowaniu pochodu sztandarowego, przy dźwiękach orkiestry przemaszerowaliśmy pod Bazylikę Ofiarowania NMP gdzie rozpoczęła się Msza Święta Dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Po skończonej Mszy Świętej udaliśmy się na poczęstunek (żurek z kiełbasą, chleb i herbata) do WDK Podhalanin.
Kolejnym bardzo oczekiwanym punktem naszej wycieczki był Park dinozaurów w Zatorze gdzie stanęliśmy oko w oko z gadami wymarłymi przed 65 milionami lat! Ogromne, ruchome figury naturalnej wielkości przeniosły nas w świat znany do tej pory z książek i filmów. Każdy mógł się dowiedzieć, jakie odgłosy wydawały dinozaury, jaki prowadziły tryb życia, czym się żywiły. Dla nieznających strachu niezapomnianym przeżyciem było z pewnością zajrzenie do paszczy tyranozaura. Każdy, kto zadawał sobie do tej pory pytanie, czy można jeździć na dinozaurach mógł się o tym osobiście przekonać właśnie przychodząc na taką wystawę. Największą atrakcją okazał się terospireks, który ochłodził nas wodą w ten upalny dzień. Tą arcyciekawą, edukacyjną wystawę uzupełniła ekspozycja archeologicznych wykopalisk. Warto podkreślić, iż świat tych prehistorycznych gadów zachwycił nas i zafascynował.     
   
     
     

09 MAJA 2011

Uczniowie PSP 7 w Bochni z wizytą w Niemczech

W dniach 3 - 7 maja 2011r. trójka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni pod opieką nauczyciela j. angielskiego pani Katarzyny Spisak i w towarzystwie dyrekcji uczestniczyła w wyjeździe do Hanoweru w Niemczech w ramach unijnego projektu Comenius "Nasze Miasto w Średniowieczu". Uczniowie biorący udział w wyprawie zostali wyłonieni w drodze konkursu, w którym brano pod uwagę wyniki w nauce, zachowanie oraz zaangażowanie w życie szkoły.
Dolna Saksonia przywitała nas słońcem oraz krajobrazami przepełnionymi zielenią oraz po horyzont oślepiającą jaskrawą żółtością kwitnącego rzepaku. Wizyta była pełna wrażeń - uczestniczyliśmy w średniowiecznym jarmarku przygotowanym przez gospodarzy, w tym w zabawach średniowiecznych, walkach rycerskich oraz różnego rodzaju warsztatach rzemieślniczych. Obejrzeliśmy również prezentacje w języku angielskim przygotowane przez uczniów Albert-Liebmann-Schule. Szkoła w Hanowerze gościła także przedstawicieli szkół partnerskich z Augusty na Sycylii oraz z Aksaray w Turcji.
Zwiedzanie Dolnej Saksonii rozpoczęliśmy od miasteczka Einbeck z malowniczymi drewnianymi domami oraz pięknie zdobionymi budynkami z muru pruskiego oraz średniowiecznymi murami obronnymi i kościołami. Następnym etapem naszej podróży było miasteczko Hildesheim z przepięknym średniowiecznym rynkiem uznawanym za jeden z najpiękniejszych rynków na świecie. W parku uzdrowiskowym partnerskiego miasta Bochni-Bad Salzdetfurth wdychaliśmy solankowy aerozol wytwarzany przez monumentalne tężnie solankowe, które zostały wybudowane w pierwszej połowie XVIII wieku. W miasteczku Celle mieliśmy okazję zwiedzić zamek książęcy Schloss Celle należący niegdyś do przodków dynastii brytyjskiej oraz duńskiej.
Niestety, w Hanowerze przyszło nam z łezką w oku powiedzieć "Good bye", była to bowiem już ostatnia podsumowująca nasz projekt wizyta. Jednak międzynarodowe przyjaźnie, które zawarliśmy, będą kontynuowane dzięki dobrodziejstwu Internetu, a uczniowie z jeszcze większym zapałem będą się uczyć języków obcych, zdając sobie sprawę z faktu, że żyjemy w globalnej wiosce.   
     
     
     

05 MAJA 2011

Siódemka na sportowo

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch turniejach na Orliku. Pierwszym z nich był rozegrany 10 maja 2011 "Orlik Basketmania". Zespół dziewcząt wywalczył 2 miejsce.
Trzy dni później rozegrany został turniej piłkarski dla chłopców w kategoriach 3 i 4 klas o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Po zaciętej rywalizacji nasi chłopcy zajęli 2 miejsce ustępując drużynie z PSP nr 2.     
     
     

05 MAJA 2011

Dni Kultury, Książki i Prasy.

Jak co roku w maju organizowane są w bibliotece szkolnej wystawki, poświęcone obchodom "Dni Kultury, Książki i Prasy ". Tegoroczne majowe święto książki, zostało urozmaicone dodatkowo Świętem Tygodnia Bibliotek. Na półkach i regałach biblioteki pojawiły się książki szczególnie związane z majowymi świętami. Eksponowano publikacje poświęcone Janowi Pawłowi II, książce drukowanej i rękopiśmiennej, wydawnictwom adresowanym głównie do najmłodszego czytelnika. Ponadto tegoroczne wystawki zostały wzbogacone przez ekspozycję książek, albumów, publikacji oraz prac literacko-plastycznych uczennic Koła Bibliotecznego, poświęconych Bochni, Ziemi Bocheńskiej i jej licznym zabytkom. Każda z wyżej wymienionych prac przedstawia ciekawe materiały oraz duży wkład pracy "młodych twórców". Jednocześnie wraz z wystawkami prowadzona była wśród uczniów akcja "Cała Polska czyta dzieciom". Tegoroczne majowe święto książki upłynęło pod hasłem: KSIĄŻKA - TWÓJ PRZYJACIEL, KSIĄŻKA - OKNO NA ŚWIAT.     
     

04 MAJA 2011

220 rocznica uchwalenia Konstytucji

220 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczniowie klasy 5a przybliżyli w krótkim przedstawieniu kulisy jej powstania a klasa 2a wspaniale zatańczyła poloneza.     
     

02 MAJA 2011

Informacje Samorządu Uczniowskiego

Wyniki konkursu na najładniejszy wiosenno-świąteczny wystrój klasy w r.szk.2010/11:

klasy 0 - III:
1. miejsce - IIA i IIIA
2. miejsce - IIIB
3. miejsce - IA
wyróżnienie: oddziały przedszkolne 0A i 0B

klasy IV - VI:
1. miejsce - IVA
2. miejsce - IVB i VB
3. miejsce - nie przyznano

W ocenie brano pod uwagę umiejętność stworzenia wiosennego nastroju i świątecznej atmosfery w klasie oraz osobisty wkład pracy uczniów w wykonanie poszczególnych elementów dekoracji. Wyróżniony klasom gratulujemy!

     
     


MOJA SZKOŁA W OBIEKTYWIE

Informujemy, że w ogłoszonym przez SU z okazji święta szkoły konkursie fotograficznym pod hasłem "Moja szkoła w obiektywie" zwyciężył uczeń klasy IV B - Aleksander Cepak. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w dziedzinie fotografii.

     

29 KWIETNIA 2011

Sprawozdanie z konkursu ekologicznego

Konkurs ekologiczny został zorganizowany z okazji "Dnia Ziemi" w dniu 28.04.2011 r. przez nauczycieli przyrody mgr Bożenę Ertelt i mgr Edytę Knapińską. Startowały drużyny klas szóstych, dopingowane przez koleżanki i kolegów.
Zakres konkursu obejmował treści związane z:
- Ochroną gatunkową roślin i zwierząt,
- Źródła zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza,
- Skutki zanieczyszczenia środowiska (dziura ozonowa, efekt cieplarniany, kwaśne deszcze)
- Formy i sposoby ochrony środowiska
Uczniowie wykazali się także umiejętnością rozróżniania na zdjęciach gatunków zwierząt będących pod ochroną. Konkurs przebiegał w IV etapach:
W I etapie uczniowie odpowiadali na pytania za 1 pkt. odpowiadając TAK lub NIE
W II etapie drużyny miały skojarzyć zwierze z jego przywarą - pytania za 1 pkt.
W III etapie drużyny odpowiadały pisemnie na 2 pytania za 1 pkt.
W IV etapie wybierane były pytana losowo za 3 pkt.

Po podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego:
I miejsce klasa - 6c
II miejsce klasa - 6b
III miejsce klasa - 6a

Poziom startujących drużyn był bardzo wyrównany. Wszystkie drużyny zostały obdarowane słodyczami. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką związaną z zanieczyszczeniem środowiska i jego ochroną. Uczniowie wykazali się dużą znajomością gatunków chronionych, zdają sobie sprawę ze skutków zanieczyszczenia środowiska, wiedzą, że najlepiej uzyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Oprócz celu edukacyjnego, konkurs był wspaniałą zabawą .

     

15 KWIETNIA 2011

Powiatowy Turniej "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym"

Przedstawiciele klas szóstych tworzący reprezentację szkoły oraz miasta Bochni, uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Łąkcie Dolnej. Nasi uczniowie: Dawid Liszka, Krystian Strach oraz Maciej Surma rywalizowali z najlepszymi zespołami szkół podstawowych powiatu. Chłopcy rozwiązywali test jednokrotnego wyboru dotyczący znajomości zasad ruchu drogowego, wykazywali się również sprawnością fizyczną oraz jazdą na rowerze. Ostatnie zadanie uczestników turnieju stanowił przejazd na miasteczku z przeszkodami. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą zarówno teoretyczną jak i praktyczną.Zdobyte wiadomości i umiejętności zostały uhonorowane przez organizatorów atrakcyjnymi nagrodami.

     
     

14 KWIETNIA 2011

Halo Siódemka

Samorząd Uczniowski dla całej szkolnej braci przygotował nowy numer gazetki szkolnej. A w niej ciekawe informacje, opowiadania, sukcesy i dawka humoru. Serrdecznie zapraszamy do lektury.

  Halo Siódemka - 4/2011

13 KWIETNIA 2011

"Moja Biblioteka" - rozstrzygnięcie konkursu literackiego

Dzisiaj w auli MCDN oddział ODN w Tarnowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Moja Biblioteka". Spośród 67 nadesłanych prac jury przyznało wyróżnienie uczennicy naszej szkoły - Emilii Guzik z kl. VI c.
Organizatorem konkursu była Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, a honorowy patronat nad nim objęła autorka książek dla dzieci p. Dorota Bałuszyńska - Srebro. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i polegał na napisaniu pracy literackiej przedstawiającej indywidualne przeżycia, wrażenia i emocje dziecka związane z biblioteką. Uroczyste wręczenie nagród poprzedził wirtualny spacer do Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Na koniec natomiast odbyło się spotkanie autorskie z p. Dorotą Bałuszyńską - Srebro, która ciekawie opowiadała o swojej życiowej pasji.

     
     

08 KWIETNIA 2011

I Festiwal Języków Obcych

8 kwietnia 2011 roku w bocheńskiej "Siódemce" odbył się po raz pierwszy FESTIWAL JĘZYKÓW OBCYCH. Honorowy patronat objął burmistrz miasta Bochnia, natomiast patronami medialnymi zostali: portal Bochni@nin.pl i Radio Kraków. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele konsulatów Niemiec, Ukrainy, Włoch oraz Austrii.
To nietypowe i nietuzinkowe spotkanie w PSP nr 7, stanowiło podsumowanie i efekt pracy dyrekcji, nauczycieli i uczniów w międzynarodowych projektach szkoły:
- "Nasze miasto w średniowieczu" Comenius 2009 - 2011
- Polsko - Ukraińska Współpraca Szkół "Razem w przyszłość" 2009
- Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży - Turyngia 2010
Kwietniowy dzień obfitował w niezwykle ciekawy i bogaty program artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Powitanie przez burmistrza, Dyrekcję szkoły: p. J. Struzik oraz p. A. Twardosz przybyłych gości i partnerów, rozpoczynało w murach "Siódemki" spotkanie pełne wrażeń i emocji. Wśród licznych atrakcji, zebrani goście i uczestnicy mogli obejrzeć, wysłuchać, jak również wziąć udział we wspólnej zabawie. W przygotowanej scenerii odbył się Deutsch Wagen Tour, Powiatowy Turniej Językowy "Our Europe", Jarmark Średniowieczny, Konkurs Piosenki Językowej, "Together Forever" oraz przedstawienie "The legend of the Wawel dragon". Dwujęzyczna konferansjerka umożliwiała zebranym dobra zabawę, jak również zdobywanie nowej wiedzy.
W popołudniowych godzinach uczestnicy festiwalu spotkali się na "Międzynarodowej herbatce". Wszystkim dopisywał znakomity nastrój i humor. Uwieńczeniem całodniowego spotkania był wspaniały koncert Chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai. Licznie zebrani goście z wielką przyjemnością i uwagą wysłuchali wspaniale wykonanego występu znakomitego chóru. Brawurowo przedstawiony koncert zakończył się bisami.
I Festiwal Języków Obcych dobiegł końca. Dyrekcja Szkoły dziękując za wkład pracy w przygotowanie spotkania, zaprasza na kolejne. Do zobaczenia w przyszłym roku!

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

01 KWIETNIA 2011

Wiśnickie Trefnisie

W piątek, 1 kwietnia 2011r. w sali rycerskiej wiśnickiego zamku odbył się I Powiatowy Turniej Recytatorski Poezji Żartobliwej "Na śmiech i życie" o statuetkę Trefnisia. W konkursie wzięło udział 22 uczestników z powiatu bocheńskiego (jeden finalista ze szkoły). Reprezentantem naszej siódemki był Filip Synowiec z kl. IV c, który zajął II miejsce i otrzymał statuetkę srebrnego Trefnisia. Filip aktorsko zaprezentował wiersz K. I. Gałczyńskiego "Satyra na bożą krówkę". Gratulujemy!

     

30 MARCA 2011

Jan Paweł II - Błogosławiony

Dzisiaj odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 6 rocznicy śmierci Patrona oraz zbliżającej się beatyfikacji. Tematem apelu by ła osoba Ojca Świętego - Jana Pawła II. Jan Paweł II był Papieżem, który sam swoim życiem dawał przykład świętości, dla tych którzy jako nowe, młode pokolenia wkraczały w dorosłe życie - stając się dla nich duchowym przewodnikiem. W apelu wzięli udział uczniowie całej szkoły wraz z wychowawcami. Został przygotowany przez klasę Vb wraz z wychowawczynią. Przedstawiono sceny z życia Papieża, w tym wybór Karola Wojtyły na Głowę Stolicy Piotrowej w dniu 16.X.1978r. oraz wypowiedzi osób, które wspominały tamte chwile. W treści zawarte były przykłady świętości życia Papieża, ale także jego ludzką twarz: pogoda ducha, humor sytuacyjny. W program wplecione były wiersze, a także utwory muzyczne ilustrujące opisywane sytuacje z życia Papieża, w tym ulubiona przez niego Barka.

     

29 MARCA 2011

Konkurs literacki: Jan Brzechwa - "Akademia Pana Kleksa"

W słoneczny marcowy poranek, w bibliotece szkolnej, zebrali się uczniowie czwartych klas. Celem ich spotkania był szkolny konkurs literacki, poświęcony życiu i twórczości Jana Brzechwy. Dziewczęta i chłopcy poprzedzili swój udział w konkursowej rywalizacji rzetelnym przygotowaniem literatury i biografii autora "Akademii Pana Kleksa". Zmaganiom konkursowiczów, którzy wykazali się dużą wiedzą i znajomością tematu, dopingowała pani dyrektor Jolanta Struzik oraz organizator Marta Binkowska. Czwartoklasiści otrzymali za swoją pracę oceny, wyróżnienia i dyplomy. Gratulujemy!

Laureatami zostali:
Im. M.Bachula - kl.4a
IIm. K.Rojek - kl.4a
IIIm. M.Kowalczyk - kl. 4a


24 MARCA 2011

Przesłuchanie do szkolnego konkursu piosenki w języku angielskim pt. "Together Forever"

W dniach 14 i 21 marca odbyło się przesłuchanie do szkolnego konkursu piosenki w języku angielskim pt "Together Forever". Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu zgłosiło się ponad pięćdziesięcioro uczniów. Jury wybrało 15 piosenek, których wykonawcy będą rywalizować ze sobą 8 kwietnia. Trzymamy kciuki za wszystkie nasze gwiazdy estrady, równocześnie pamiętając że w tym konkursie nie ma przegranych, za to jest dużo śmiechu, nauki oraz wspaniałej zabawy!!!

     23 MARCA 2011

Wyjście do Szkoły Muzycznej na warsztaty umuzykalniające

Dzisiaj klasy Va i Vb wraz z wychowawcami udały się do Szkoły Muzycznej im. prof. Jerzego Żurawlewa przy placu Okulickiego. Poznaliśmy brzmienie instrumentów między innymi takich jak: akordeon, klawesyn, marimba, puzon, flet, fortepian, trąbka, altówka, skrzypce i inne. Wysłuchaliśmy m.in. utworów: "Adieu" - W. A. Mozart, "Kurki trzy" - W. A. Mozart, "Mały chińczyk - A. Rowley, "Piotruś i wilk" - S. Prokofiew.
Przypomnieliśmy sobie formy utworów mających na celu doskonalenie stylu gry na instrumentach, były to: etiuda, sonata, koncert. Na koniec warsztatów usłyszeliśmy polkę i tango wiedeńskie. Wszyscy byli zachwyceni koncertem rówieśników. Była to wspaniała lekcja muzyki.
W Szkole Muzycznej w pierwszej grupie były dzieci z oddziału przedszkolnego - grupa "B" oraz uczniowie z klas IIa i IIb. Dyrekcja i Rada Rodziców ufundowała słodycze dla wykonawców i nauczycieli, ale także dla uczestników koncertu nie tylko z naszej szkoły.

     

22 MARCA 2011

Turniej o Ruchu Drogowym

Dzisiaj w naszej szkole odbył się etap miejski Turnieju o Ruchu Drogowym. Uczniowie z PSP nr 2, PSP nr 4 i PSP nr 7 w Bochni rywalizowali ze sobą w kilku konkurencjach, które miały potwierdzić ich wiedzę oraz umiejętności z zakresu bezpiecznego poruszania się po ulicach miasta. Pierwsza część turnieju poświęcona była bowiem zagadnieniom teoretycznym. W drugiej części reprezentanci bocheńskich podstawówek wykazywali się praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze. Zadania nie były łatwe, ale przecież jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa, to nie można pozwolić sobie nawet na najmniejszy błąd. W turniejowych zmaganiach najlepsza okazała się być drużyna z "Siódemki". Uczniowie naszej szkoły będą reprezentować Bochnię podczas zawodów powiatowych, które odbędą się w Łąkcie Dolnej 15.04.2011r. Powodzenia!

     

18 MARCA 2011

Poznajemy Muzeum

17 marca 2011 roku dzieci, które spędzają czas po lekcjach w świetlicy szkolnej, udały się wraz z opiekunami: p. J. Furmańską i M. Noskowicz do Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Poprzez aktywne uczestnictwo w lekcji muzealnej uczniowie zapoznali się z historią muzeum i jego zbiorami. Dużo radości najmłodszym uczniom naszej szkoły sprawiła możliwość wzięcia do rąk zęba rekina. oraz zabawa w detektywów tropiących określone eksponaty.

     
     
     

11 MARCA 2011

Daj miedziaka na zwierzaka

Od lutego w sali E7 można zauważyć na biurku puszkę z napisem: Daj miedziaka na zwierzaka. O co chodzi? Do zainicjowania tej akcji przyczynił się nasz chomik. Gdyby nie chore nóżki Farcika, nie poznalibyśmy pana Mieczysława Damskiego - bocheńskiego weterynarza, który nie tylko leczy cierpiące zwierzaki, ale też opiekuje się tymi bezdomnymi i porzuconymi - przygarnia je i przechowuje, dopóki nie uda mu się znaleźć im nowego domu. A to wszystko z dobrego serca (nie potrafi odmówić pomocy, kiedy ktoś mu przynosi np. znalezione na przystanku czy koło śmietnika szczeniaki) i z własnej kieszeni. Dlatego w dowód wdzięczności za darmowe wyleczenie naszego Farcika postanowiliśmy wspomóc pana weterynarza i jego podopiecznych. Do puszki z hasłem Daj miedziaka na zwierzaka odkładamy nasze drobne pieniążki z kieszonkowego, by kupić karmę dla psów i kotów.
Przy okazji kolejnej wizyty z Farcikiem w gabinecie pana Damskiego przekazaliśmy nasz pierwszy dar - ponad 10 kg karmy dla przebywających obecnie pod jego opieką trzech półrocznych psiaków. Na zdjęciu widać tylko małego "rudzielca", ale głęboko w budzie schowały się jeszcze dwa (biało-czarne). A może uda nam się także znaleźć dom dla któregoś z nich.
Akcja się rozwija i będzie trwać co najmniej do końca roku szkolnego. Jeśli ktoś chce ją wspomóc, wrzucając grosik do puszki, lub poszukuje wiernego psiego przyjaciela, prosimy o kontakt z nami.

Uwaga!
Rada Samorządu Uczniowskiego będzie wspierać inicjatywę klasy IVb, zachęcając pozostałych uczniów do włączenia się w działalność na rzecz niesienia pomocy zwierzętom pokrzywdzonym przez los. Informujemy jednocześnie, że niezależnie od w/w w odpowiedzi na apel Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami do 21 marca będziemy zbierać dary (karmy, obroże, smycze, koce, naczynia itp.) na potrzeby zwierząt przebywających w różnych schroniskach. W imieniu zwierzaków i ich opiekunów dziękujemy za paczki przekazane w ostatnim tygodniu i czekamy na kolejne. O efektach zbiórki będziemy informować.

     
     

22 LUTEGO 2011

Konkurs literacki - "Ziemia bocheńska dawniej i dziś"

Jak co roku, zgodnie z tradycją, w zimowy poranek odbył się w bibliotece szkolnej konkurs literacki "Ziemia Bocheńska dawniej i dziś". Piątoklasiści pod okiem swoich nauczycieli przygotowywali się do konkursowej rywalizacji na podstawie literatury regionalnej, baśni, podań oraz własnych wiadomości. Uczniowie wnikliwie analizowali literaturę i wiedzę historyczną. Dziewczęta i chłopcy poszerzali swoje wiadomości i zainteresowania związane z rodzinnym miastem i okolicą. Rozwiązywali test urozmaicony różnorodnymi pytaniami. Słów otuchy i powodzenia konkursowiczom dodawała pani dyrektor J.Struzik oraz organizatorzy. Wysoki poziom wiedzy uczestników konkursu został uhonorowany dyplomami i wyróżnieniami.

I miejsce - Marcelina Strzałka kl.5b
II miejsce - Wiktoria Kocyk kl.5b
III miejsce - Patrycja Daniec kl.5b

Serdecznie gratulujemy!

     

18 LUTEGO 2011

Karnawałowa zabawa na 102

W czwartek 17 lutego z inicjatywy SU odbyła się dyskoteka karnawałowa klas IV-VI. To, że wszyscy świetnie się bawili, wyraźnie widać na poniższych zdjęciach. Tańce, wygibasy, podskoki były wyczerpujące, ale starty energii można było uzupełnić w klasach chwilowo zamienionych w bufety. W trakcie imprezy Rada SU zorganizowała konkurs na oryginalne i najśmieszniejsze przebranie. Po burzliwej naradzie obiektywne jury złożone z przedstawicieli uczniów i nauczycieli przyznało:
1. miejsce "Babcia w wieku 154 lat", czyli Klaudia Rojek,
2. miejsce "Myszka Mini", czyli Martyna Ukraińska,
3. miejsce ex aeqo "Tajemniczy rycerz", czyli Maciej Ostrowski i "Wampirzyca", czyli Karolina Surma.
Nagrodami będą wywołane i oprawione w ramki zdjęcia zwycięzców w ich niecodziennych strojach.Rada Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękuje Dyrekcji oraz Nauczycielom za opiekę, a także Radzie Rodziców za dofinansowanie imprezy oraz wszystkim Rodzicom, którzy nie pozwolili nam umrzeć z głodu i pragnienia w trakcie zabawy.

     
     

16 LUTEGO 2011

"Królowa Śniegu - Pani Zima"

"Królowa Śniegu - Pani Zima" to temat powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Bochni, który został rozstrzygnięty 28 stycznia 2011. W konkursie wzięło udział ponad trzystu uczniów szkół powiatu bocheńskiego. Tym bardziej cieszy sukces uczniów naszej szkoły Jarosława Buszko z kl. Va, który zajął II miejsce w kategorii szkoła podstawowa oraz Aleksandra Cepaka z kl. IVb i Macieja Ostrowskiego z kl. Va którzy otrzymali wyróżnienia.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


15 LUTEGO 2011

Konkurs "English Junior"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się konkurs "English Junior" (etap szkolny). W konkursie wzięło udział 11 uczniów. Lauretami konkursu zostali:

I miejsce ex aequo Joanna Gawor (3b), Julia Michalik (3b)
II miejsce Karol Kowalczyk (3b)
III miejsce ex aequo Mateusz Chwistek (3a), Maciej Nowak (3a)

Serdeczne podziękowania organizator konkursu składa fundatorowi nagród: Oxford University Press Polska. Laureaci I i II miejsca wezmą udział w etapie międzyszkolnym konkursu English Junior, organizowanym przez PSP Nr 1, im. Stanisława Jachowicza w Bochni, który odbędzie się 23 lutego 2011 roku. Zwycięzcom GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

     

14 LUTEGO 2011

IX Szkolny Dzień Przeciw Przemocy - "Każdy ma prawo do pomocy, gdy jest ofiarą przemocy"

Dzisiaj w naszej szkole odbył się IX Szkolny Dzień Przeciw Przemocy. Dzień ten, jak co roku poświęcony był szeroko pojętej tematyce przemocy. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmiało: "Każdy ma prawo do pomocy, gdy jest ofiarą przemocy". Program był jak zwykle bardzo bogaty, a w przygotowaniach brali udział wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, a nawet pozostałymi pracownikami siódemki.
Imprezę poprzedziły liczne działania przygotowawcze. Na lekcjach wychowawczych dzieci dyskutowały na temat agresywnych zachowań, uczyły się jak umiejętnie wyrażać własne emocje i przygotowywały ulotki bądź plakaty tematycznie związane z hasłem IX Szkolnego Dnia Przeciw Przemocy.
Podsumowanie podjętych działań rozpoczęło się o godz. 9.00 występem dzieci ze świetlicy szkolnej, które zaśpiewały piosenkę pt: "Moje serce śpi". Następnie głos zabrał funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Bochni starszy aspirant Roberta Kicka. Zaproszony specjalnie na tę okazję gość mówił o przemocy, jej rodzajach, skutkach prawnych oraz o tym, gdzie należy szukać pomocy, gdy jesteśmy ofiarami bądź też światkami jej stosowania.
Następnym punktem programu było wystąpienie klasy 6c, która zaprezentowała społeczności uczniowskiej ułożone przez siebie rymowanki wokół tegorocznego hasła. Po wystąpieniu szóstoklasistów przenieśliśmy się na salę rozpraw, gdzie uczniowie świetlicy szkolnej w krótkiej inscenizacji poddali pod sąd agresję. Wyrok sądu był jednoznaczny. Występujący uczniowie jednogłośnie stanęli po stronie ofiar przemocy, jednocześnie uznając, że są przeciwni stosowaniu agresji. Potwierdzili to również pozostali uczniowie obecni w tym dniu w sali gimnastycznej. Prezentowane przez nich plakaty zaskakiwały oryginalnością i pomysłowością. Dzień Przeciw Przemocy stał się też doskonałą okazją do zaprezentowania wypracowanego w ramach akcji Szkoła z klasą 2.0 kodeksu TIK. Uczniowie klasy 5b w zabawny sposób przedstawili zasady wykorzystywania technologii informacyjno - komunikacyjnych w naszej szkole. Ogromną niespodzianką dla wszystkich uczniów było przedstawienie pt: "Tylko miłość" w wykonaniu nauczycieli. Humorystycznie zaprezentowane bajki o miłości wywołały zadowolenie widzów (...i samych aktorów). Przedstawienie zakończyło się wezwaniem wszystkich do podzielenia się z drugą osobą dobrym słowem. Każdy uczestnik miał przygotowany wcześniej balonik z zapisanymi pozytywnymi cechami osoby, dla której był przeznaczony. Cały dzień trwała akcja charytatywna "Słodko pomagamy", z której dochód przeznaczony zostanie dla uczniów naszej szkoły znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci...     
     
     
     
     
KONKURS WALENTYNKOWY - SAINT VALENTINE'S CARD CONTEST rozstrzygnięty !!!

Do organizatora szkolnego konkursu trafiło 25 cudownie wykonanych kartek Walentynkowych. Oceniane było zarówno samo wykonanie kartki jak i jej zawartość czyli Walentynkowy wiersz w języku angielskim (klasy IV-VI), oraz umieszczenie jak największej ilości słówek kojarzących się z dniem zakochanych (klasy I-III). Fundatorem nagród było wydawnictwo Macmillan. Zwycięzcami konkursu zostali:

Klasy I-III
I miejsce - Natalia Pięta klasa IA
II miejsce - Mikołaj Radzista klasa IA
III miejsce - Jagoda Polinierska klasa IB

Klasy IV-VI
I miejsce - Patrycja Daniec klasa VB i Jakub Bankiewicz klasa IVC
II miejsce - Karolina Kazek klasa IVA
III miejsce - Klaudia Rojek klasa IVA

GRATULUJEMY!!!

     
     
     
     
02 LUTEGO 2011

Psy tropiące w naszej szkole

Dzisiaj Publiczną Szkołę Podstawową nr 7 w Bochni odwiedzili niebywale osobliwi goście - Maks i Euro. Pieski, o których tu mowa, na co dzień wspomagają pracę strażników granicznych, poprzez pomoc w wykrywaniu przemycanych papierosów i narkotyków.
Zwierzaki wraz ze swoimi opiekunami p. Mariuszem Sokołowskim i Stanisławem Żakiem zostali gorąco powitani przez licznie przybyłych na spotkanie z nimi, mimo trwających ferii, uczniów naszej szkoły. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą Straży granicznej, a przede wszystkim podziwiać zwinność i czujność psów tropiących, które potrafią odnaleźć nawet śladowe ilości substancji psychoaktywnych ukrytych w najgłębszych zakamarkach. Pokazowi umiejętności psów tropiących towarzyszyły opowieści o sposobie ich trenowania, a także pogadanka na temat niebezpieczeństwa i konsekwencji, jakie mogą spotkać osoby stosujące i posiadające substancje zabronione - w tym dopalacze. Strażnicy graniczni pokazali również, jak odróżnia się substancje psychoaktywne od zwykłego proszku.
Na koniec starszy aspirant Pan Robert Kicka opowiedział o pracy policji. Przekazał dzieciom kilka rad, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach. Uświadomił również jakie zagrożenia mogą czyhać na młodego człowieka i jak ich uniknąć. Na zakończenie dzieci mogły poprzymierzać kamizelki kuloodporne i pobawić się prawdziwymi kajdankami policyjnym, co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem.

     
     
     
     
27 STYCZNIA 2011

Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej

Dzisiaj w naszej Szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z funkcjonariuszem Straży Miejskiej Robertem Jaworem. Prelekcja została połączona z warsztatami, podczas których dzieci malowały plakaty tematycznie zwiazane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Opowieści strażnika i własne doświadczenia dzieci stawały się niejednokrotnie bodźcem do dyskusji. Poruszana została tematyka zabaw na śniegu, jazdy na nartach i łyżwach. Rozmawiano o tym jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy i wolnego czasu. Dzieci świetnie się bawiły a jednocześnie chłonęły bardzo potrzebne informacje służące ich bezpieczeństwu.

Marek de Lorme - kl. 1b:
- "Pan strażnik był ekstra. Chciałbym, żeby odwiedzał nas częściej. Opowiadał nam o bezpieczeństwie, a hasło brzmiało tak: PAMIĘTAJ KONIECZNIE ZACHOWUJ SIĘ BEZPIECZNIE. W FERIE ZACHOWUJ SIĘ BEZPIECZNIE".

Aga Starzyk - kl. 3a:
- "Rozmawialiśmy jak bezpiecznie spędzić ferie. Bawiliśmy się świetnie przy malowaniu plakatów o zagrożeniach, które mogą nas spotkać".

Gabriela Jacak - kl. 2 a, Julia Jeziorek - kl. 2b:
- "Pan strażnik mówił też o potrzebie dokarmiania ptaszków i sarenek, żeby mogły przetrwać zimę".

     
     
25 STYCZNIA 2011

Dzień Babci i Dziadka

Uczniowie oddziałów przedszkolnych grupy "A" i grupy "B" zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczyste spotkanie z okazji ich święta. Dzieci na ten szczególny dzień przygotowały pod kierunkiem swoich wychowawczyń Barbary Dylowicz i Małgorzaty Słowiak montaż słowno-muzyczny, popisując się przed zgromadzonymi gośćmi umiejętnościami recytatorskimi oraz wokalno-tanecznymi.
Po występie złożyły swoim Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia wręczając im własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie uświetnił pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na zakończenie Małgorzata Słowiak zaprosiła wszystkie Babcie i Dziadków wraz z wnukami do wspólnej zabawy przy muzyce. Najbardziej podobała się wyuczona przez dzieci "Poleczka dla Dziadziusia" i "Walczyk dla Babci". Żegnając gości, wychowawczynie podziękowały wszystkim przybyłym za wspólnie miło spędzony czas.

     
     

20 STYCZNIA 2011

Kolęduje Tobie moje serce

"Kolęduje Tobie moje serce" - pod takim hasłem dnia 20.01.2011r. odbył się w PSP nr 7 już IX Miejski Konkurs Kolęd i Pastorałek. Do konkursu zgłosiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych - 9 uczestników, klasy I-II 6 uczniów, klasy III 5 uczniów, klas IV-VI 3 przedstawicieli. Śpiewających wspólnie kolędników podziwiali zaproszeni goście w osobach: dyrektor MZE Doroty Palej-Maliszczak, dyrektorów bocheńskich szkół i przedszkoli, nauczyciela doradcy Alicji Światek oraz nauczycieli i rodziców. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-II zaprezentowali przygotowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Natomiast uczniowie klas III oraz IV-VI śpiewali wylosowaną kolędę w wersji karaoke. Konkurs uatrakcyjnili uczniowie PSP nr 7 wykonując kolędy i piosenki świąteczne w języku angielskim. Młodych artystów oceniało jury w składzie: przewodnicząca Małgorzata Czekotowska dyrygent chóru "Jesienne Słowiki", Ina Dębosz - nauczyciel Szkoły Muzycznej i ks. Wiesław Nowak z parafii Św. Pawła Apostoła, biorąc pod uwagę dobór i oryginalność repertuaru, muzykalność i walory głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Przedszkola, oddziały przedszkolne:
I miejsce - Anna Klasińska z Miejskiego Przedszkola Nr 3
II miejsce - ex aequo Julia Jewuła z Ochronki Sióstr Służebniczek, Kamila Dobek z Miejskiego Przedszkola Nr 6 oraz Angelika Goryczko z oddziału przedszkolnego w PSP Nr 4
III miejsce - ex aequo Amelia Małyszek z Miejskiego Przedszkola Nr 1, Gabriela Biernat z Miejskiego Przedszkola Nr 2, Zosia Porada z Miejskiego Przedszkola Nr 4, Emanuela Despet z oddziału przedszkolnego w PSP Nr 5oraz Kamila Możdżeń z oddziału przedszkolnego w PSP Nr 7

Klasy I:
I miejsce - Klaudia Cieśla z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4
II miejsce - Wiktoria Zajd z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5
III miejsce - Gabriela Załupska z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7

Klasy II:
I miejsce - Monika Woźniak z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7
II miejsce - Katarzyna Solak z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2
III miejsce - Dominika Święch z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4

Klasy III:
I miejsce - Paulina Legin z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5
II miejsce - ex aequo Jakub Świątek z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1oraz Paulina Malaca z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2
III miejsce - ex aequo Julia Stompór z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Mikołaj Ruchałowski z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7

Klasy IV-VI:
I miejsce - Kamila Gajek z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2
II miejsce - Zuzanna Surga z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7
III miejsce - Karolina Świder z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5

Wykonawcy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców PSP nr 7, Wydział Promocji i Rozwoju przy UM w Bochni oraz organizatorów. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok na 10 jubileuszowe kolędowanie.

     
     
     
     
     
     
     
     
13 STYCZNIA 2011

Przedszkolaki w Siódmym Niebie

13 stycznia w PSP 7 można by nazwać "dniem przedszkolaka". Od samego rana na terenie szkoły widać było grupy uśmiechniętych maluchów, które chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich z okazji dnia otwartego atrakcjach. Pierwszą z nich było przedstawienie w wykonaniu Teatru Małej Sceny Świetlicy pt. "Śpiąca królewna". Młodzi widzowie byli zachwyceni nie tylko grą aktorską i piękną dekoracją ale także autentycznymi rekwizytami. Aktorzy zostali przez widzów nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami i słodkim upominkiem. Następnie przedszkolaki i uczniowie klas I i III ilustrowali obejrzaną baśń metodą collage.
Po południu dzieci miały okazję ponownie odwiedzić szkołę, tym razem już ze swoimi rodzicami. Zostały przywitane wesołymi balonikami i zajęły miejsca w sali gimnastycznej. Tam uczniowie kl. 0-III prezentowali swoje umiejętności językowe, taneczne, ruchowe i sportowe. Następnie kapitan statku zabrał rozbawione maluchy na rejs po "Siódmym Niebie". Pierwszą wyspą była Komputerolandia, gdzie wycieczkowicze za pomocą komputera kolorowali podniebne statki, w Artlandii budowali samolociki z papieru, a w Malucholandii bawili się wykorzystując chusty animacyjne. Wielką radość sprawiło dzieciom spotkanie z Frankiem (modelem szkieletu) i chomikami: Łajką i Stefkiem, a także obserwacje pod mikroskopem i możliwość dotknięcia modeli różnych zwierząt w Ekolandii. Z kolei w Lingualandii maluchy z zachwytem wzięły udział w mini lekcji języka angielskiego, a w Kuźni Talentów miały okazję pobawić się pomocami projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Na koniec dzieci miały okazję dać upust nadmiarowi energii podczas zabaw ruchowych w Sportlandii. Z tej ostatniej wyspy niechętnie pozwoliły się zabrać rodzicom do domu. W tej sympatycznej atmosferze wielu przybyłych milusińskich stało się przyszłymi uczniami naszej szkoły.

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
04 STYCZNIA 2011

Halo Siódemka

Samorząd Uczniowski dla całej szkolnej braci przygotował nowy numer gazetki szkolnej. A w niej ciekawe informacje, opowiadania, sukcesy i dawka humoru. Serrdecznie zapraszamy do lektury.

  Halo Siódemka - 4/2010

29 GRUDNIA 2010

Kolęda misyjna

W dniach 26 -28 grudnia na terenie parafii św. Pawła w Bochni odbywała się kolęda misyjna. W kolędzie brali aktywny udział uczniowie naszej szkoły. Kolędnicy zostali uroczyście rozesłani w kościele św. Pawła w dniu 26 grudnia na Mszy świętej, a 27 i 28 grudnia odwiedzali mieszkania na terenie parafii św. Pawła. Pieniądze, które zebrali kolędnicy misyjni zostały przekazane na pomoc dzieciom w krajach misyjnych.
     

22 GRUDNIA 2010

Jasełka 2010

Zgodnie tradycją naszej szkoły w dniu 22.12.2010r. uczniowie klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem nauczycieli Agnieszki Wilczyńskiej-Wełny i Alicji Szosty przygotowali bożonarodzeniową inscenizację. W pierwszej części dyrektor szkoły Jolanta Struzik serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych i złożyła świąteczne życzenia. Na przedstawienie przybyli zaproszeni przez dyrekcję szkoły przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK oddz. w Bochni. Następnie głos zabrali młodzi wykonawcy, którzy profesjonalną grą aktorską wprowadzili zebrana publiczność w klimat scen biblijnych. Wplecione w scenariusz jasełek elementy humorystyczne jak np. usmażenie złego Heroda, palenie papierosa przez diabełki, czy przemiana pastuszków w tajnych agentów z pistoletem wycelowanym w serce Hetmana spotkały się z wielkim aplauzem ze strony widowni. Młodzi aktorzy wspaniale wcielali się w swoje role. Barwne stroje , rekwizyty występujących, bogata scenografia dobrze współgrały z odtwarzaną rolą, oddając realistyczny charakter dnia Bożego Narodzenia, a widzom dostarczyły dodatkowych wrażeń wizualnych. Na zakończenie wykonawcy złożyli publiczności życzenia świąteczno-noworoczne i zaprosili do wspólnego śpiewania kolędy. Barwne widowisko przybliżyło tematykę świąt Bożego Narodzenia i przedłużyło ich magiczny nastrój, a licznie zgromadzona publiczność podziękowała uczniom za udany występ gromkimi brawami. W tym świątecznym nastroju uczniowie wraz z wychowawcami udali się do poszczególnych klas. Nie zabrakło ciepłych życzeń, łamania się opłatkiem i kolędowania.


Wyniki konkursu na najładniejszy zimowo-świąteczny wystrój klasy


Klasy 0 - III:
1. miejsce - II A
2. miejsce - oddziały przedszkolne 0A i 0B
3. miejsce - III A

Klasy IV - VI:
1. miejsce - V B
2. miejsce - IV A
3. miejsce - IV b

W ocenie oprócz świątecznej atmosfery brano pod uwagę osobisty wkład pracy uczniów w wykonanie poszczególnych elementów dekoracji. Zwycięzcom wręczono dyplomy 22 grudnia - w dniu wigilii klasowych i szkolnych jasełek. Wyróżnionym klasom serdecznie gratulujemy.
Następny konkurs na wystrój sal rozstrzygniemy wiosną w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc. Życzymy powodzenia.
     
     
     

18 GRUDNIA 2010

Wspomnienie Bożego Narodzenia

"Frohe Weihnachten und ein gutes neues Jahr 2011"- i tak zapewne było...
Zanim jednak wkroczyła wszechobecna magia Świąt Bożego Narodzenia, w sobotę 18 grudnia delegacja naszej szkoły w składzie: nauczyciele języków obcych oraz przedstawiciele uczniów klas szóstych udała się na wycieczkę do Krakowa. Nasza zimowa wyprawa pociągiem była odpowiedzią na zaproszenie, które otrzymaliśmy od dyrektor Instytutu Austriackiego w Krakowie- pani mgr Agnieszki Markowskiej.
Österreich Instytut tradycyjnie już organizował imprezę świąteczną dla słuchaczy oraz sympatyków instytutu. Tym razem wieczór kolęd odbywał się w Konsulacie Generalnym Austrii w Krakowie. Goście zaraz po przybyciu do przepięknej siedziby konsulatu zostali wprowadzeni w świąteczny nastrój, ponieważ już w holu rozbrzmiewały dźwięki niemieckich kolęd i piosenek. Nie zabrakło takich atrakcji, jak na przykład: rozwiązywanie Quizu-Österreich.
Czy znacie odpowiedź na takie oto pytanie: Z jakiej miejscowości koło Salzburga pochodzi najsławniejsza kolęda świata: "Cicha Noc"?
Charakterystycznym przysmakiem, który pojawił się na stole, symbolizującym świąteczny kiermasz wraz ze stoiskami pełnymi słodkości było bakaliowe ciasto Weihnachtstollen - strucla bożonarodzeniowa. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik. Nie zabrakło również pierniczków- Pfefferkuchen, Lebkuchen oraz innych ciasteczek o rozmaitych kształtach.
Jak na każdym kiermaszu przygotowywano atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry. Nasze uczennice własnoręcznie wykonywały gwiazdy i ozdoby bożonarodzeniowe. Instrukcja wykonania była oczywiście w języku niemieckim, wypowiadana przez rodowitą Austriaczkę Trzeba przyznać, że nadzwyczajnie sobie poradziły z tym wyzwaniem, a egzamin ze słuchania oraz rozumienia obcojęzycznego tekstu zdały bardzo dobrze.
Szczególną atrakcję stanowił odbywający się na specjalnym podium spektakl adwentowy w barokowym stylu: przedstawienie o W.A. Mozarcie i jego żonie Konstancji, zaprezentowane w języku niemieckim, jednak tłumaczone we fragmentach na polski. W magicznym świetle urokliwych reflektorów rzucających swe światło z sali można było delektować się gorącym miodem, gotowanym sokiem jabłkowym i słodyczami. Największą muzyczną rozkosz można było przeżyć oglądając spektakl w wykonaniu Studia Teatru, Muzyki i Tańca Elżbiety Armatys z Krakowa.
Na zakończenie wieczoru ogłoszono zwycięzców Quizu. Były ciekawe nagrody. Uwaga, PSP nr 7 wylosowała taki oto gadżet...

     

     
     
     

09 GRUDNIA 2010

Nie pal przy mnie proszę bo tego nie znoszę

Dwa razy w roku, w listopadzie i w maju, obchodzony jest Światowy dzień bez papierosa. 8 grudnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni im. Jana Pawła II aktywnie włączyli się w tę szlachetną akcję, której głównym celem jest propagowanie zdrowego trybu życia i walka z nałogiem. Tego dnia uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas od I-VI zgromadzili się na małej sali gimnastycznej aby obejrzeć spektakl przygotowany przez kolegów z klasy VIB zatytułowany "Nie pal przy mnie proszę, bo tego nie znoszę". W humorystyczny i ciekawy sposób uczniowie przedstawili swoim kolegom i koleżankom zgubne skutki palenia papierosów oraz przebywania w otoczeniu palących. Na zakończenie rozstrzygnięto wcześniej ogłoszone konkursy plastyczny i literacki, które polegały na wykonaniu plakatu lub wiersza o tematyce antynikotynowej. W konkursie mogły wziąć udział osoby indywidualne i całe klasy. Ilość złożonych plakatów poświadcza że to właśnie młodzi ludzie najbardziej zaangażowali się w Dzień bez papierosa, że zdają sobie sprawę z zagrożeń towarzyszących paleniu i w tak atrakcyjnej formie przedstawili je swoim kolegom.

     

08 GRUDNIA 2010

Wycieczka do Krakowa

8 grudnia 2010r. uczniowie klasy Va i Vb udali się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę. Tym razem odwiedzili Kraków, gdzie mieli okazję wziąć udział w niebywałej lekcji historii i sztuki. Zwiedzanie pierwszej niegdyś stolicy naszego kraju rozpoczęli od Zamku Królewskiego na wzgórzu Wawelskim. To urokliwe miejsce dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. W Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich dziewczyny zachwycały się arrasami, chłopcy natomiast więcej uwagi poświecili eksponatom zgromadzonym w Skarbcu Koronnym i Zbrojowni. Potem wszyscy musieli pokonać niezliczoną ilość schodów, by dotknąć "serca" dzwonu Zygmunta. Następnie zeszli do wnętrza Katedry i podziemi, w których mieszczą się sarkofagi królów Polski oraz grób pary prezydenckiej. Pobyt na wzgórzu Wawelskim zakończyło zwiedzanie muzeum, gdzie uwagę przyciągnęły szczególnie pamiątki zwiazane z Janem Pawłem II - patronem "siódemki".
Po krótkiej przerwie na posiłek i drobnych zakupach na Rynku czekała wszystkich kolejna atrakcja - "wirtualna niespodzianka". Nikt nie przypuszczał, że szlak turystyczny po Podziemiach Rynku będzie tak fascynujący. Wystawa "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" to multimedialne widowisko, które umożliwiło piątoklasistom podróż w czasie...

     

06 GRUDNIA 2010

Mikołajki

Od rana po Naszej szkole chodził Święty Mikołaj. Poza paczkami robionymi wzajemnie przez dzieci w klasach IV-VI lub przez trójki kl. w 0-III panie z Rady Rodziców rozdawały wtedy czekolady, a ksiądz lizaki. A Mikołaj tradycyjnie przepytywał dzieci, czy były grzeczne i czy umieją się modlić.

     
     
     

01 GRUDNIA 2010

Zdrowo żyć to mądrym, pięknym i silnym być

Pierwszego grudnia w naszej szkole wszystkie klasy wzięły aktywny udział w niecodziennej lekcji "Zdrowo żyć to mądrym, pięknym i silnym być". Podczas godziny wychowawczej uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali z warzyw i owoców kompozycje, które miały przypomnieć wszystkim o tym, co powinno znajdować się w każdym, bogatym w witaminy i składniki mineralne posiłku. Następnie w małej sali gimnastycznej odbyła się prezentacja wykonanych rozmaitości. Pięknie udekorowany stół stanowił naturalną scenerię dla przygotowanej przez uczniów klasy II a inscenizacji o warzywach. Aktorski popis drugoklasistów poprzedził występ delegacji Samorządu Uczniowskiego, którzy przedstawili "Alfabet zdrowia" i wygłosili rymowanki o witaminach ułożone przez siebie na tę okazję. Ubarwieniem happeningu był niewątpliwie występ najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas "0" zaśpiewały piosenkę tematycznie nawiązującą do Dnia Zdrowego Odżywiania.

     
     

26 LISTOPADA 2010

Zabawa andrzejkowa

Tegoroczne andrzejki należały chyba do najbardziej udanych i kto na niej nie był - niech żałuje. Tym razem naprawdę prawie wszyscy cały czas tańczyli, nikt nie biegał po korytarzach ani nie podpierał ścian. Był to prawdziwy przedsmak karnawału, ponieważ niektórzy z nas już teraz postanowili się przebrać. Poza tym Rada SU uatrakcyjniła zabawę konkursem na Miss i Mistera andrzejkowego szaleństwa. Zwycięzcami zostali Martyna Ukraińska z VIc i Dawid Liszka z VIa. To im najgłośniej i najdłużej bili brawa pozostali uczestnicy imprezy, doceniając w ten sposób zarówno ich prezencję, jak i taniec. Poza oklaskami nagrodą były ufundowane przez Prezydium RSU płytki CD z przebojami. Oczywiście nie zabrakło także wróżb andrzejkowych i poczęstunku w klasach, ale nie było na nie zbyt wiele czasu. Nawet DJ zauważył, że naprawdę wszyscy dobrze się bawili, toteż nie dał się długo prosić o przedłużenie zabawy i puścił aż 3 dodatkowe piosenki. Życzymy równie udanej zabawy karnawałowej, na którą już teraz zapraszamy. Warunek - trzeba się przebrać za... lub w... - wszystko jedno, byle było karnawałowo i wesoło.

     

18 LISTOPADA 2010

Jesienny wystrój klas

W listopadzie Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała konkurs pt. "Jesienny wystrój klasy". Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Choć wszystkie sale były bardzo ciekawe i wielobarwne, postanowiliśmy nagrodzić:

Z klas od 0-III:
1. miejsce IIIB
2. miejsce IIA
3. miejsce IIIA i Oddział Przedszkolny grupa "B"

Z klasy od IV-VI:
1. miejsce VIA
2. miejsce VIB oraz VC
3. miejsce VB

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy sukcesów w najbliższym konkursie Pt. "Zima i Boże Narodzenie inspiracją wystroju klasy".


11 LISTOPADA 2010

11 listopada - Święto Niepodległości

10 listopada - w przededniu 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły spotkali się na uroczystym apelu, by wspólnie oddać hołd tym, którzy, umierając za wolność naszą i waszą, prosili: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie."
Oprawę artystyczną tej uroczystości przygotowali uczniowie klasy VI c pod kierunkiem p. Edyty Knapińskiej, p. Magdaleny Noskowicz i p. Doroty Nowak. Występujący, zgodnie z myślą przewodnią apelu: "Ojczyzno, nie jesteś ty już niewolnicą (...)", przybliżyli zebranym historię walk Polaków o odzyskanie niepodległości, przypomnieli podniosłą atmosferę tamtych dni. Wierszem i piosenką pokłonili się tym, którzy umarli dla idei, aby siła nie rządziła prawem. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za tę żywą lekcję historii i zaprosiła społeczność uczniowską do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

     
     


Uczniowie z klas młodszych również uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Na zajęciach odbyły się pogadanki na temat symboli państwowych, które podkreślają naszą niezależność. Dzieci z oddziału przedszkolnego malowały polską flagę. W klasach II uczniowie wykonali z kół Orła Białego na czerwonym tle, który jest godłem naszego państwa. Urządzone piękne wystawy prac, zdobią sale lekcyjne. Natomiast uczniowie z klas I i III zrobili kotyliony w narodowych, biało-czerwonych barwach. Były one pięknym i radosnym dopełnieniem symboliki radosnego świętowania.

     

09 LISTOPADA 2010

Konkurs wiedzy o szkole

W jesienny, listopadowy poranek, dziewczęta i chłopcy szóstych klas spotkali się aby kolejny raz uczcić święto swojej szkoły. W przeddzień rozpoczęcia pracy bocheńskiej "Siódemki", w bibliotece szkolnej zgodnie z tradycją, odbył się KONKURS WIEDZY O SZKOLE. Tematem rozwiązywanego przez uczniów testu była zarówno historia jak i współczesność PSP nr 7.
Dziewczęta i chłopcy wykazali się zaangażowaniem i dobrą znajomością wiedzy swojej szkoły. Dyrektor szkoły pani Jolanta Struzik wraz z organizatorem Martą Binkowską, powitała uczestników konkursu, życząc wszystkim powodzenia oraz wysokich lokat.
Laureaci zostali uhonorowani dyplomami.

Karolina Sroka kl.6b - Im
Jakub Mucha kl.6c - IIm
Sławomir Gicala kl.6c - IIm
Gabriela Śliwa kl.6c - IIIm
Marcin Mirochna kl.6c - IIIm
Magdalena Kierepka kl.6a - IIIm
Arkadiusz Zimny kl.6a - IIIm


05 LISTOPADA 2010

Szkolny konkurs o Patronie

Z okazji X Dnia Papieskiego został zorganizowany konkurs plastyczny i literacki. Odbywał się on w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów oddziału przedszkolnego, dla uczniów klas I-III oraz dla uczniów klas IV-VI. Tematyka była dostosowana do wieku dzieci. Najmłodsze maluchy zmagały się z tematem "Jan Paweł II - Święty uśmiechnięty" zaś starsi uczniowie "Jan Paweł II - odwaga świętości".
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Konkurs plastyczny
Kategoria klas IV - VI "Jan Paweł II - odwaga świętości":
I miejsce Kinga Łapczyńska uczennica klasy VIc

Kategoria klas I - III "Jan Paweł II - święty uśmiechnięty":
I miejsce Mateusz Chwistek uczeń klasy IIIa
I miejsce Agnieszka Buszko uczennica klasy IIa
II miejsce Natalia Łucyków uczennica klasy IIa
II miejsce Agnieszka Starzyk uczennica klasy IIIa
II miejsce Martyna Zaczek uczennica klasy IIb
III miejsce Klaudia Grabias uczennica klasy IIa
III miejsce Paweł Łącki uczeń klasy IIa
III miejsce Paulina Rajca uczennica klasy IIIa

Kategoria klas 0 "Jan Paweł II - święty uśmiechnięty":
I miejsce Karol Łącki uczeń klasy 0a

Konkurs literacki
Kategoria klas I - III "Jan Paweł II - święty uśmiechnięty":
I miejsce Mikołaj Ruchałowski uczeń klasy IIIa
II miejsce Dawid Olech uczeń klasy IIIa

Zarówno nagrodzonym jak i pozostałym uczetnikom serdecznie gratulujemy udziału. Prace można oglądać na gazetce na korytarzu przy pokoju nauczycielskim.

     

20 PAŹDZIERNIKA 2010

Radosna szkoła- czyli w trosce o uśmiech najmłodszych

W ramach realizacji rządowego programu "Radosna szkoła" w świetlicy i małej sali gimnastycznej zostały zagospodarowane miejsca, w których najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogą bezpiecznie się bawić, uczyć i harmonijnie rozwijać. Wydzielono sferę ruchową i edukacyjno - relaksacyjną, tak, by w pełni zaspokoić potrzeby maluchów. Wszystkie pomoce dydaktyczne i zakupione materiały sprzyjają aktywnemu nauczaniu, zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności przez zabawę i wielozmysłowe poznanie.
Kolorowe kształtki rehabilitacyjne, miękkie klocki, materace, drabinki, kamienie rzeczne, skacząc piłki zaspakajają naturalną skłonność dzieci do ruchu. Usprawniają koordynację wzrokowo - ruchową i kształtują motorykę dużą. Gry edukacyjne, mozaiki, klocki, których nie brakuje w kąciku edukacyjno - relaksacyjnym, sprzyjają zaś poszerzaniu wiedzy o świecie i samym sobie oraz zabawie z rówieśnikami. Natomiast pufy, materace i leżaczki pozwalają na wyciszenie się, odpoczynek w wygodnej dla dzieci pozycji po intensywnej zabawie. Część sprzętu wykorzystywana jest również w zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych. Urozmaicają one ćwiczenia, sprawiają dużo radości oraz zachęcają do ćwiczeń i pokonywania własnych trudności.

     
     
     
     
     

18 PAŹDZIERNIKA 2010

Poniedziałkowe Spotkania Teatralne

Dzisiaj dzieci z oddziału przedszkolnego grupa "B" pod opieką wychowawczyni B. Dylowicz oraz rodziców, korzystając z zaproszenia Uzdrowiska Kopalni Soli w Bochni miały niezwykłą okazję wzięcia udziału w "Poniedziałkowych spotkaniach teatralnych". Magiczna podróż po solnych korytarzach zakończyła się interaktywnym widowiskiem p.t. "Tajemnice Skarbnika Liczyrzepy". Dzieci poznały postaci związane z kopalnią: św. Kingę , dobre duszki kopalniane - gnomy i despotkę, przewodnikiem po tych opowiadaniach był sam Skarbnik - Liczyrzepa. Uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

     
     

16 PAŹDZIERNIKA 2010

Rajd rowerowy "Zwyciężaj siebie"

15 października 2010 grupa 12 uczniów w składzie: Eliza Majcher, Gabrysia Sliwa, Kinga Łapczyńska, Krzysztof Migdał, Paulina Czyż, Konrad Michajlak, Jakub Wrona, Sylwek Mucha, Dominik Juszczak, Dominik Turek, Kacper Seweryn oraz Jarosław Buszko wzięła udział w rajdzie rowerowym "Zwyciężaj siebie". Wraz z opiekunami - Dorotą Nowak i Mirosławem Zagórskim wyruszyliśmy o 9:30 spod budynku szkolnego. Trasa z uwagi na niesprzyjającą aurę została nieco skrócona i biegła głównie Lasem Kolanowskim. W trakcie wycieczki nie zabrakło przerw na posilenie się i podziwianie jesiennego krajobrazu. Atrakcją była ścieżka edukacyjna, jak również krótkie spotkanie z leśniczym, który zaprowadził uczestników do pięknych dębów - pomników przyrody - mierzących około 4m średnicy. Pogoda wyjątkowo sprzyjała i w doskonałych humorach wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.

     

15 PAŹDZIERNIKA 2010

Konkurs Reading Zone

W październiku uczniowie klasy VB wzięli udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczo-plastycznym z języka angielskiego zorganizowanym przez wydawnictwo OXFORD UNIVERSITY PRESS POLSKA. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie jednej z książeczek serii Dominoes wydawnictwa OXFORD oraz narysowanie techniką dowolną ilustracji do przeczytanego tekstu. Popularnością cieszyły sie książki pt "Mulan" oraz "The Legend of Sleepy Hollow". Wszystkie prace uczniów PSP nr 7 zostały wyróżnione oraz nagrodzone książkami wyżej wymienionego wydawnictwa. A oto najciekawsze z nich:

     
Justyna Huk: Kacper Klimaszewski Sara Majcher Zuzanna SurgaIII Bieg Papieski

Dzisiaj uczniowie i nauczyciele szkół powiatu bocheńskiego - w tym również z naszej Siódemki pod opieką Magdaleny Kosmider-Mróz - wzięli udział w biegu ulicznym z okazji Dnia Papieża Jana Pawła II, by upamiętnić rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron papieski.
Trasę biegu wyznaczały, podobnie jak w latach ubiegłych, trzy papieskie pomniki. Przed południem uczestnicy, w specjalnie przygotowanych na tę okazję pamiątkowych koszulkach, wystartowali spod kościoła św. Pawła Apostoła. Półmetek miał miejsce na Placu Sanktuaryjnym, przy Bazylice św. Mikołaja, a meta przy kościele św. Jana Nepomucena.
Bieg miał charakter symboliczny, dlatego wśród uczestników nie było zwycięzców ani pokonanych. Dla wszystkich biegaczy przygotowano pamiątkowe medale. Bieg swoimi patronatami objęli Starosta Bocheński Jacek Pająk i Burmistrz Miasta Bochnia Bogdan Kosturkiewicz.


14 PAŹDZIERNIKA 2010

Jestem uczniem

Coroczne ślubowanie pierwszoklasistów w PSP 7 uzyskało nowe oblicze za sprawą oryginalnego scenariusza. Wychowawczynie Ewa Pawlińska i Bernadetta Strugała dopilnowały, aby ceremonia przejścia z pierwszaka w ucznia odbyła się w baśniowej scenerii. Dzieci-żabki bawiły nas tańcem i śpiewem, a po wykazaniu się wiedzą i umiejętnościami zostały pasowane przez dyr. Jolantę Struzik oraz Burmistrza Miasta na pełnoprawnych obywateli braci uczniowskiej. W uroczystości brali też udział zaproszeni goście między innymi dyrektor MZE Dorota Palej-Maliszczak, Rada Rodziców, doradca metodyk p. Alicja Świątek, Proboszcz Parafii, Rodzice, nauczyciele i uczniowie.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

Zanim pierwszaki złożyły ślubowanie dzieci z oddziału przedszkolnego w dniu KEN zadedykowały wszystkim nauczycielom swój mini program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców: B. Dylowicz, H. Maćkowskiej, M. Słowiak. Przedszkolaki zostały uroczyście przyjęte do społeczności szkolnej. Panie dyr. Jolanta Struzik i w-ce dyr. Anita Twardosz wręczyły maluchom z tej okazji plakietki, których grafika świadczy o przynależności do społeczności uczniowskiej Siódemki.

     
Podpis miniaturki 1

Otwarcie pracowni internetowej

W dniu dzisiejszym otwarta została mobilna pracownia internetowa składająca się z 24 stanowisk wyposażona w notebooki. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Pan burmistrz Bogdan Kosturkiewicz, dyrektor MZE Dorota Palej-Maliszczak, ks. proboszcz Jan Nowakowski, nauczyciel doradca Alicja Świątek oraz dyrektor szkoły Jolanta Struzik. Pracownia - już druga w szkole - będzie służyć wszystkim uczniom Siódemki.
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

12 PAŹDZIERNIKA 2010

X Dni Papieskie

10 października 2010 w Tarnowie odbyły się X Dni Papieskie pod hasłem "Jan Paweł II - odwaga świętości". Oczywiście nie mogło tam zabraknąć sztandaru oraz delegacji naszej szkoły w osobach: Martyna Ukraińska, Karolina Sroka, Adrian Miśkowicz oraz opiekunów Michała Bednarskiego i Magdaleny Broniak. "Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny, dotkniętej w tym roku tak dramatycznymi doświadczeniami" - wzywał biskup podczas Mszy Świętej Dziękczynnej za Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nasza Szkoła była jedną z kilku szkół noszących imię Jana Pawła II dlatego tak dumnie i z zaszczytem braliśmy udział w tegorocznych obchodach.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

11 PAŹDZIERNIKA 2010

Sukces Martyny Korbut

Dzisiaj w Nowym Targu odbyły się finały wojewódzkie w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Uczennica naszej szkoły - Martyna Korbut, która w zawodach miejskich i powiatowych zajmowała 2 miejsca tym razem była 19 na ponad 100 zawodniczek będąc najlepszą zawodniczką z powiatu bocheńskiego. Serdecznie gratulujemy!

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

30 WRZEŚNIA 2010

W Bochni wyrosną pola nadziei

Wczoraj o godzinie 10.00 w Bazylice pw. Św. Mikołaja odbył się różaniec fatimski połączony z wypominkami za zmarłych, którzy byli pod opieką hospicjum. Następnie pod pomnikiem generała Okulickiego wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół nr 3, po którym wokół pomnika rozpoczęło się sadzenie żonkili w ramach ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowei IVc wraz z p. Bożeną Ertelt.
Żonkile są symbolem całego ruchu hospicyjnego i międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących i oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia. Ich sadzenie jesienią jest okazją do rozpropagowanie w społeczeństwie idei hospicyjnej, potrzeby troski o ludzi chorych i cierpiących. Gdy kwitną na wiosnę - w ramach akcji zbierane są fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej.


27 WRZEŚNIA 2010

"Siódemka" szkołą promującą poprawną polszczyznę

22 września otrzymaliśmy radosną wiadomość, że w ubiegłorocznej - VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" odnieśliśmy nie jeden, lecz dwa sukcesy. O tym, że nasza uczennica - Maria Wojtowicz (dziś już absolwentka) - miała zaszczyt uczestniczyć w finale i odebrać nagrodę w szacownym budynku Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, informowaliśmy już w czerwcu. Teraz zaś możemy pochwalić się zaliczeniem nas w poczet szkół, które w ubieglm roku szkolnym zdobyły największą liczbę punktów i zostały wyróżnione spersonalizowanym logo. Oznacza to, że większość uczestników II etapu osiągnęła wynik na bardzo wysokim poziomie.
Sukcesy te są niewątpliwie efektem kilkuletniej pracy uczniów i nauczycieli, gdyż Siódemka uczestniczyła niemal we wszystkich edycjach konkursu. Finalistka, podobnie jak jej rówieśnicy i część młodszych kolegów, miała okazję uczyć się na własnych błędach, zmagając się z zawiłościami polszczyzny w kolejnych edycjach co najmniej od klasy trzeciej i z roku na rok osiągając coraz lepsze wyniki.
Wypada przy tej okazji przypomnieć, że już w 2008 r. - w IV edycji - mieliśmy finalistę w kategorii klas IV - Arkadiusza Zimnego. Mamy nadzieję, że i jemu, i innym uczestnikom konkursu w bieżącym roku szkolnym uda się powtórzyć sukces i zdobyć kolejne wyróżnienie dla szkoły, jak również nagrody indywidualne. Zachęcamy zatem wszystkich uczniów, którzy chcą na co dzień posługiwać się poprawną polszczyzną, do udziału w VII edycji konkursu.

     
Podpis miniaturki 1

27 WRZEŚNIA 2010

Integracyjne spotkanie najmłodszej społeczności szkolnej z "Siódemki"

Coroczne spotkania integracyjne najmłodszych uczniów naszej szkoły stały się już tradycją. Aby tradycji tej stało się zadość dzieci Oddziału Przedszkolnego i Pierwszaki w dniu 22 września 2010 r. spotkały się w leśnej Kolanowskiej Kniei na wspólnej zabawie i smakowitej w ogniu pieczonej kiełbasce. Śmiechu było co niemiara i radości wiele. Na tak świetny nastrój wpłynął błękit przejrzystego nieba i gorącego, wrześniowego słońca. Dzieci w otoczeniu pięknego lasu oddychały świeżym powietrzem, pachnącym grzybami i kwitnącymi wrzosami. Po rozgrywkach sportowych weseli i uśmiechnięci , pełni nowych wrażeń wrócili do szkoły. Nad wspólną biesiadą i bezpieczeństwem czuwali wychowawcy klas pierwszych - Bernadetta Strugała, Ewa Pawlińska oraz wychowawcy oddziałów przedszkolnych - Barbara Dylowicz, Hanna Maćkowska, Małgorzata Słowiak jak również rodzice.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

24 WRZEŚNIA 2010

Europejski Dzień Języków

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy - Europejskim Dniem Języków. Uczniowie, jak co roku, wzięli udział w konkursach i quizach zorganizowanych przez licznie prezentujące się na krakowskim Małym Rynku instytuty językowe.
Główną atrakcją tegorocznego Europejskiego Dnia Języków w Krakowie był konkurs muzyczno-wokalny na najciekawsze i najoryginalniejsze wykonanie "Ody do radości", w którym wzięła udział reprezentacja naszej szkoły (w składzie: Julia Radzięta, Klaudia Sumara, Oliwia Szymczyk, Piotr Hołyst, Dominik Turek, Mateusz Turek (klasa Va), Zuzanna Surga, Kacper Rudek (klasa Vb), Kinga Sobaś (klasa VIa), Adrian Miśkowicz (klasa VIb) oraz Kinga Łapczyńska, Wiktoria Kaczmarek, Jakub Mucha, Maciej Machaj, Patryk Szydłowski (klasa VIc)). Uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałą interpretację hymnu Unii Europejskiej pod okiem p. Doroty Nowak.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 122 WRZEŚNIA 2010

Sesja historyczna w PSP nr 7 w Bochni

"Nie lękam się tego, co mogą mi zrobić ludzie, kiedy mówię prawdę. Boję się tego, co zrobiłby mi Bóg, gdybym skłamał".
Te słowa Jana Bosko, to motto sesji Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego Grota przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowanej 22.09. z okazji 71. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu '39 r. Gospodarzem uroczystości była tym razem PSP nr 7 w Bochni, z dyrektorem Jolantą Struzik. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele powiatowych i miejskich władz samorządowych, zarząd i członkowie Bocheńskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele IPN, proboszcz parafii św. Pawła Ap., dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkól - członkowie Klubu.
Szczególnym gościem była prof. Stanisława Wiatr - Partyka honorowy Prezes Tarnowskiego Oddziału Związku Sybiraków, która na początku swojego wystąpienia przedstawiła się słowami: " Jestem świadkiem, proszę na mnie patrzeć jak na rekwizyt, pomoc naukową".
Opowiadając o działalności Związku Sybiraków, o polskich kresach wschodnich, ich historii i współczesności, nawiązała także do swojej trudnej przeszłości (m. in. dzieciństwo na Syberii) wspominając ukochaną małą ojczyznę - Nieśwież, znajdujący się obecnie na terenie Białorusi.
Na dowód polskości tych ziem przypomniała kilkadziesiąt nazwisk wybitnych Polaków (m. in. Słowackiego, Mickiewicza, Konopnicką, Piłsudskiego, Miłosza, Moniuszkę, Kościuszkę, Tuwima etc.) pochodzących z kresów pytając: " Co takiego ma w sobie ta ziemia, że takich ludzi wydała?".
Tę listę, w późniejszym wystąpieniu, poszerzył o dwa nazwiska królów - Jana III Sobieskiego i Michała Korybuta Wiśniowieckiego - dr Teofil Wojciechowski członek Kolegium IPN. Część swoich myśli, przeżyć, uczuć prof. Wiatr - Partyka wyraziła przytaczając kilka napisanych przez siebie przejmujących wierszy. Jej poezję wykorzystano także w montażu słowno - muzycznym przedstawionym przez uczniów klas piątych i szóstych. Do najbardziej zapadających w pamięć utworów niewątpliwie można zaliczyć wiersze "Matce" w wykonaniu Julii Radzięty i "Niech wam on pokaże...(inc.)" recytowany przez Oliwię Szymczyk (p. poniżej).
Nad stroną historyczno - artystyczną programu oraz oprawą plastyczną czuwały Anna Jarczyk, Małgorzata Nowak, Dorota Nowak, Małgorzata Lula i Katarzyna Łącka.
Niepowtarzalną żywą lekcją historii były wspomnienia kpt. Michała Jakimowa, który pomimo sędziwego wieku (93 l.) stojąc przed publicznością w ciągu kilkunastu minut donośnym głosem opowiedział tylko cząstkę swoich niezwykłych wojennych losów m. in. o tym, jak po kolejnej ucieczce z niewoli pieszo dotarł do Polski aż znad Wołgi.
Wspomnieniami z czasów wojny i Polski komunistycznej podzielił się także Jerzy Ludwikowski, który jako 16-letni chłopiec tak bardzo pragnął bronić ojczyzny, że zgłosił się do Armii Krajowej, podając się za pełnoletniego, i "w nagrodę" za poświęcenie został przez komunistów wtrącony do jednego z najcięższych więzień w Polsce, w Strzelcach Opolskich, tam, w małej celi, zamknięty z ponad 20 innymi więźniami politycznymi, spał na betonie, był torturowany, poniżany. Wbrew temu wszystkiemu spełnił swoje marzenia i pomimo iż utrudniano mu zdobycie upragnionego medycznego wykształcenia, został lekarzem. Największą niespodziankę sprawił obecnym, a przede wszystkim pani Wiatr - Partyce, kiedy na koniec swego wystąpienia zaprezentował tomik jej wierszy z dedykacją autorki z lat 90-tych i jako wyraz uznania, przyklękając wręczył jej kwiaty.
Uroczystości towarzyszyła wystawa IPN "Polacy na Syberii". Kiedy po oficjalnej części spotkania goście przy poczęstunku dzielili się wspomnieniami, wrażeniami, żywo dyskutowali o historii i polskiej współczesności, w pustej już sali gimnastycznej odbywała się kolejna żywa lekcja historii - tym razem dla najmłodszych. "Prowadził" ją człowiek - legenda - Włodzimierz Wowa Brodecki honorowy major, aktor Teatru Ludowego w Krakowie.
Sesja w bocheńskiej Siódemce niewątpliwie na długo zapadnie w pamięci uczestnikom - każdemu na swój sposób.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

21 WRZEŚNIA 2010

Wycieczka klasy Vb

16 września 2010 r. uczniowie klasy V b z wychowawcą p. Ewą Gałązką wyruszyli na wycieczkę do Dobczyc i Szczyrzyc.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku w Dobczycach. Żeby się jednak do niego dostać, czekała nas krótka, choć dla niektórych bardzo męcząca wędrówka "pod górkę". Podążając żółtym szlakiem mięliśmy doskonałą okazję spalić nieco kalorii pochłoniętych przez nas w drodze do tej malowniczo położonej miejscowości. Zobaczyliśmy pozostałości murów miejskich oraz dziewiętnastowieczny kościółek p. w. Św. Jana Chrzciciela. Wysiłek opłacał się, bo ze szczytu rozciągał się niezapomniany widok na okolice i zaporę. Po ruinach zamku oprowadzał nas przewodnik, który przybliżył nam jego historię.. Niewątpliwie uwagę wszystkich przyciągnęły narzędzia tortur, loch więzienny oraz kaplica, w której 11 XII 1977 r. modlił się kardynał Karol Wojtyła. W chwilę zadumy wprowadził nas natomiast klimat Izby Pamięci Narodowej.
Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się do pobliskiego skansenu, gdzie znajdowały się narzędzia i przedmioty związane z codziennym życiem i rzemiosłem. Potem chwila odpoczynku i ruszyliśmy dalej.
Drugim punktem programu była wizyta w Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu i udział w niezwykłej lekcji dotyczącej kultury Indian Ameryki Północnej. Naturalnej wielkości tipi, oryginalne stroje indiańskie, namiot wojenny i zabawy sprawnościowe, w których zmagaliśmy się z naszymi słabościami na długo pozostaną nam w pamięci. Po tak intensywnym popołudniu pieczona własnoręcznie na ognisku kiełbaska smakowała każdemu. Pobyt w wiosce zakończyły warsztaty rękodzielnicze - wykonywaliśmy indiańskie amulety szczęścia.
Następnie udaliśmy się do Opactwa OO. Cystersów . W muzeum klasztornym z uwagą przyglądaliśmy się kolekcji monet - od Władysława Jagiełły do 1918r., wyłożonym w gablotach broniom i zabytkom piśmiennictwa polskiego. Zainteresowała nas też legenda o diablim kamieniu przedstawiona w obrazkach na szkle malowanych. Nie pozostało więc nic, jak udać się do lasku, by na własne oczy przekonać się o istnieniu tegoż legendarnego kamienia ...

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

20 WRZEŚNIA 2010

Sprzątanie świata

W dniach 17-19 września w Polsce na ulice miast, wsi, osiedli, oraz na tereny leśne wyszli uczniowie i nauczyciele szkół. Tradycyjnie jak co roku, nauczyciele przyrody bocheńskiej "Siódemki" wspólnie z wychowawcami i uczniami włączyli się do akcji - w tym roku pod hasłem "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Aktywny udział dziewcząt i chłopców oraz pedagogów w sprzątanie lokalnego środowiska stanowi pozytywny przykład nie tylko świadomości znaczenia w/w akcji, lecz również ma praktyczny wymiar. Dbajmy o nasze środowisko!


17 WRZEŚNIA 2010

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

W piątkowe popołudnie 17 września 2010 roku w 71 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, przed pomnikiem gen. Okulickiego zebrała się bocheńska społeczność. Modlitwa, przemówienia, salwa honorowa towarzyszyły w tym dniu przedstawicielom władz miasta, urzędów, instytucji i szkół. Hołd i pamięć poległym, oddali składając wiązanki kwiatów, paląc znicze - przedstawiciele PSP nr 7. Na czele delegacji "siódemki" stała Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie z pocztem. Poległym - Cześć Ich Pamięci!!!


03 WRZEŚNIA 2010

Wakacje w Niemczech - czyli o współpracy z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży

W dniach 21 - 29 sierpnia 2010 roku dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem oraz grupą uczniów z ZS w Dąbrowicy przebywało w Scheibe - Alsbach w Turyngii (Niemcy). Wypoczynek dzieci, dzięki staraniom dyrekcji siódemki, został całkowicie pokryty ze środków dotowanych przez Polsko - Niemiecką Wymianę Młodzieży.
Leżący w centrum Niemiec land, który z pewnością zachwyci każdego malowniczym krajobrazem, okazał się doskonałym miejscem na odpoczynek, oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień. Podczas ponadtygodniowego pobytu w "zielonym sercu" Niemiec uczniowie zapoznawali się z historią, kulturą i językiem sąsiadów. Próbowali potraw tradycyjnej kuchni niemieckiej oraz tych, które mają wyłącznie lokalny charakter. Każdy dzień wypełniony był różnymi zabawami bądź ciekawymi wycieczkami edukacyjnymi, pozwalającymi przemycić dzieciom nieco wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych. W miejscowości Lauscha zwiedziliśmy Hutę Szkła Kolorowego, gdzie zapoznano nas ze sposobem wytwarzania szkła. Obejrzeliśmy Elektrownię Szczytowo-Pompową w Goldisthal. Tam wprawialiśmy w ruch małe turbiny i tym podobne mechanizmy, by samemu wytworzyć nieco energii. W Friedrichshohe odwiedziliśmy Centrum Informacyjne Turyńskiego Parku Krajobrazowego. Mieliśmy możliwość wielozmysłowego poznanie tego, co można spotkać w Turyńskim Lesie. Spacerowaliśmy po uroczych uliczkach Weimaru - miasta, które odegrało niebagatelną rolę w rozwoju życia kulturalnego i artystycznego Niemiec. W miejscowości Neceroda uczestniczyliśmy w Święcie Barwników Naturalnych. Wszystko to w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem - spacerami po lesie, wędrówką do źródła rzeki Schwarza, pobytem na basenie w Neuhaus - dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. I chociaż czas wakacji dawno już minął w naszych sercach pozostały wciąż żywe wspomnienia tamtych dni...

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

01 WRZEŚNIA 2010

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

1 września 2010 r. spotkaliśmy się znowu w szkole, żeby rozpocząć kolejny rok szkolny po ponad dwumiesięcznej przerwie. Przez ten czas odpoczęliśmy podczas wakacyjnych podróży, odetchnęliśmy od zeszytów i podręczników, a teraz z wielkim żalem żegnając wolne dni, wracamy z zapasem pozytywnej energii, kolejnymi postanowieniami, a także większą motywacją.
Grono pedagogiczne, całą społeczność uczniowską i licznie przybyłych na uroczystą akademię rodziców powitała dyrektor szkoły mgr Jolanta Struzik . W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły przekazała najistotniejsze informacje o szkole i przedstawiła wychowawców klas. Szczególnie serdecznie i ciepło pani dyrektor powitała w progach naszej szkoły pierwszoklasistów, dla których jest to pierwszy rok w nowej szkole oraz dzieci 5, 6-letnie z oddziału przedszkolnego. Życzyła wszystkim samych sukcesów, nauczycielom dużo cierpliwości, a uczniom, wytrwałości.
Po części oficjalnej uczniowie klas IIIa zaprezentowali program artystyczny "Witaj szkoło - żegnajcie wakacje" przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Wilczyńskiej - Wełny.
Następnie wszyscy uczniowie przeszli do klas, aby spotkać się z wychowawcami, a także zapoznać się z planem zajęć i nowymi obowiązkami.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1

W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, na cmentarzu św. Rozalii w Bochni, zebrała się społeczność lokalnych władz, instytucji oraz bocheńskich szkół. W tym dniu po Mszy Świętej zebrani oddali hołd poległym. Modlitwa, znicze i kwiaty stanowiły symbole pamięci. Uczniowie wraz ze sztandarem PSP nr 7, delegacją nauczycieli oraz dyrekcji: p. Jolantą Struzik oraz p. Anitą Twardosz reprezentowali bocheńską "siódemkę".


29 SIERPNIA 2010

PSP nr 7 na dożynkach kazimierzowskich w Bochni

W ostatnią niedzielę wakacji 29 sierpnia Bochnia w sposób szczególny wspominała postać Króla Kazimierza Wielkiego, władcy niezmiernie zasłużonego dla solnej osady.
Święto plonów stało się wyśmienitą okazją do przypomnienia postaci władcy, który położył ogromne zasługi na polu gospodarczym, tworząc podwaliny nowoczesnego państwa polskiego.
Około godz. 14.00 z bocheńskiego rynku na plac sanktuaryjny przed Bazyliką św. Mikołaja - miejsce uroczystości dożynkowych - ruszył barwny korowód żniwny.
Korowód prowadzony był przez orkiestrę dętą z Baczkowa, w ślad za którą podążali rycerze z Niepołomickiego Bractwa Rycerskiego i bocheńsko-tarnowskiej Drużyny Rycerskiej Jakuba Odrowąża. Dalej maszerowały delegacje bocheńskich szkół, wśród których nie mogło również zabraknąć dyrekcji, nauczycieli i pocztu sztandarowego Siódemki. Korowód zamykało 16 delegacji z wieńcami.
Było bardzo sympatycznie, szczególnie, że aura była wyjątkowa łaskawa dla uczestników tegorocznych dożynek regionalnych. Po mokrej sobocie niedziela 29 sierpnia zaskoczyła pięknym słońcem i stosunkowo łagodną temperaturą.

     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1
     
Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1 Podpis miniaturki 1Copyright © 2009-2014